Skip to content

Kalendarium offseason NFL – od Superbowl do pierwszej kolejki sezonu 2020

Jeśli ktoś w ostatnim czasie darował sobie to co działo się za kulisami NFL (a więc informacje, które nie dotyczą bezpośrednio zawodników), to jest to tekst dla niego. Zapraszamy na kalendarium najważniejszych wydarzeń, które przygotował debiutujący na NFL POLSKA Kamil Kacperski.

Mogłoby się wydawać, że od bezsennej nocy po finałowym meczu sezonu 2019, w którym Kansas City Chiefs pokonali San Francisco 49ers, minęło zaledwie kilka tygodni. Jednak pandemia, odwołanie przedsezonowych spotkań, czy wirtualny draft skutecznie spowodowały, że nie zdążyliśmy się obejrzeć, a sezon NFL już puka do naszych drzwi.

Zanim jednak na boisku staną naprzeciw siebie mistrzowie z Kansas City i pretendenci z Houston, podsumujmy najważniejsze pozaboiskowe wydarzenia z okresu offseason 2020.

Luty 

3 lutego – oficjalnie zaczyna się offseason NFL

8 lutego – rozpoczęcie sezonu XFL. Dla wielu zawodników to szansa na pokazanie swojego talentu i przejście do NFL. Projekt przykuł uwagę sporej ilości osób (średnio około 3 miliony widzów na mecz), a i nie rozczarowywał za bardzo poziomem. Dobry substytut dla tych, którzy już po tygodniu tęsknili za futbolem.

14 lutego – początek prasowej batalii między Mylesem Garrettem a Masonem Rudolphem. Zawodnik Browns stwierdził, że zaczął bójkę z QB Steelers, gdy ten wyzwał go od „głupiego czarn****”. Rozgrywający i jego trener Mike Tomlin zaprzeczyli tym oskarżeniom, ale jedno jest pewne – pojedynki między Steelers a Browns będą w nadchodzącym sezonie bardziej zacięte (nawet jeżeli Rudolph będzie siedział na ławce za Benem Roethlisbergerem).

24 lutego – 2 marca – przeddraftowy combine. Młodzi zawodnicy z college’ów przystępują do różnego rodzaju testów siłowych, atletycznych, ale też mentalnych, zapoznając się z trenerami i innymi reprezentantami zespołów NFL.

25 lutego – początek okresu, w którym kluby mogą oznaczyć swoich zawodników franchise lub transition tagiem. Najbardziej popularnym graczem zamieszanym w sprawę jest niewątpliwie Dak Prescott, który nie może się dogadać z Dallas Cowboys w sprawie swojej nowej, długoterminowej umowy, więc zostaje „przedłużony” przez zespół o zaledwie rok.

28 lutego – rozpoczęcie dyskusji na temat nowego CBA, według którego zespoły będą grały 17 spotkań w sezonie regularnym, zamiast standardowych 16. Zmianom uległa również klasyfikacja dotycząca play-offów – do rundy Wild Card dołączy po jedna drużyna na konferencję. Tylko liderzy konferencji będą mieli dostęp do bye-weeku w pierwszej rundzie.

Marzec 

10 marca – Tom Brady wchodzi do Hollywood. Legendarny QB założył firmę produkcyjną 199 Productions, która ma tworzyć programy telewizyjne, dokumenty, ale także filmy pełnometrażowe. W pierwszych projektach pomogą mu m.in. bracia Anthony i Joe Russo, czyli reżyserowie najlepiej zarabiającego filmu w historii „Avengers: Endgame”.

12 marca – liga XFL ogłasza anulowanie sezonu z powodu pandemii koroanwirusa

15 marca – oficjalne potwierdzenie nowego CBA, w ramach którego sezon regularny zostaje przedłużony o kolejny mecz. Ta zasada wejdzie jednak w życie najwcześniej w 2021 roku. Potwierdzono również nowy system rozgrywania play-offów (bye-week tylko dla najlepszej drużyny konferencji; jedna franczyza więcej w rundzie Wild Card).

17 marca – NFL rozpoczyna walkę z pandemią koronawirusa. Zaledwie kilka dni po zawieszeniu sezonu NBA, również liga futbolu zaczęła podejmować kroki mające na celu zabezpieczenie graczy.

18 marca – rozpoczęcie wolnej agentury, w ramach której zespoły mogą podpisywać zawodników bez ważnych umów. W tym roku było wyjątkowo gorąco – barwy zmienili Tom Brady, Philip Rivers, czy Jameis „30-30” Winston.

23 marca – Los Angeles Rams przedstawiają światu efekty swojego rebrandu, czyli nowe logo z okazji przeprowadzki na SoFi Stadium. Wygląda tragicznie i z miejsca staje się pośmiewiskiem całego środowiska NFL.

25 marca – NFL wydaje odgórne zarządzenie zmuszające drużyny do zamknięcia swoich siedzib na czas nieokreślony. Koronawirus daje się we znaki, a w lidze zamierza nie dopuścić do zakażenia zawodników (kilka dni wcześniej dowiadujemy się m.in. o zarażonym Seanie Paytonie, trenerze New Orleans Saints). Pojawiają się też pytania o tegoroczny Draft.

Kwiecień

1 kwietnia – świat jest w pandemii, więc NFL i EA biegną na ratunek osobom zamkniętym w domu. Zawodnicy NFL (m.in. Tyronn Mathieu i Keenan Allen) biorą udział w turnieju w Madden 20, z którego przychody zostaną przekazane na rzecz osób walczących z koronawirusem.

13 kwietnia – Liga XFL oficjalnie ogłasza bankructwo. Wszyscy pracownicy zostają na lodzie, ponieważ zarząd ogłasza, iż nie zostaną im wypłacone pensje. I tak kończy (przynajmniej na razie) kończy się historia obiecującego prospektu na futbolowej arenie.

20 kwietnia – początek okresu przygotowawczego dla zespołów, które zmieniły swoich głównych trenerów. Ze względu na pandemię, spotkania z zawodnikami miały się odbywać jedynie za pośrednictwem internetu.

24 kwietnia – kwiecień miesiącem Draftu NFL. Wokół wydarzenia krążyło mnóstwo plotek. Były prośby mediów i zawodników o przeniesienie wydarzenia na później. Komisarz Goodell był jednak zdeterminowany, by ten odbył się w planowanym terminie. W końcu 24 kwietnia rozpoczął się pierwszy w historii wirtualny Draftu do NFL, który obył się bez większych problemów technicznych. Teraz trudno stwierdzić, czy będzie to jedyny taki draft w historii, ale jedno jest pewne – ten poszedł śpiewająco (oprócz tego mogliśmy zobaczyć m.in. fantastyczny środek domu Cliffa Klingsbury’ego, czy psa Billa Belichicka o imieniu Nike, który „podejmował decyzje” draftowe za legendarnego coacha Patriots)

Maj

8 maja –drużyny poznają rozkład jazdy na nadchodzący sezon. Nie tylko daty spotkań, ale także przeciwników. Dla fanów jest to również idealny moment na zaplanowanie swoich weekendów.

13 maja – Patriots, Falcons, Bucs, czy Rams pokazują swoje stroje na nadchodzący sezon. Rams zostają zmieszani z błotem (nie jest to dziwne, bo stroje są paskudne).

16 maja – liga pozwala na otwarcie siedzib drużyn (pod warunkiem, że pozwalają na to regulacje lokalnych rządów). Maksymalnie na terenie obiektów może przebywać 75 osób, przestrzegane muszą być również zasady społecznego dystansowania, itp. W tym samym momencie aresztowany zostaje defensywny lineman Buffalo Bills Ed Oliver, który jechał pod wpływem środków odurzających i posiadał nielegalną broń.

20 maja – właściciele drużyn postanawiają przyjąć rozszerzenie Rooney Rule, które ma dawać większe możliwości zatrudnienia dla osób należących do mniejszości etnicznych. Wszystkie drużyny są teraz zobligowane do zaproszenia na rozmowy kwalifikacyjne przynajmniej dwóch reprezentantów mniejszości na pozycję trenera i po jedną osobę na stanowisko GM-a, koordynatora lub trenera pozycji. Roger Goodell twierdzi, że „NFL musi podążać drogą inkluzywności, równości i różnorodności, aby nadal odnosić sukcesy”.

24 maja – Tom Brady i Peyton Manning biorą udział w charytatywnym meczu golfowym noszącym dumną nazwę „The Match 2”. W trakcie spotkania zebrano 20 milionów dolarów, które przeznaczono dla osób walczących z COVID-19. Wygrała drużyna Manninga i Tigera Woodsa (Brady’emu towarzyszył Phil Mickelson).

30 maja – świat obiega informacja o śmierci George’a Floyda, a także nagranie z tego incydentu. Zawodnicy i trenerzy NFL są wstrząśnięci i zdruzgotani, podobnie zresztą jak większość USA.

Czerwiec

Początek czerwca – tak jak wspomniałem, śmierć George’a Floyda spowodowała ogromną dyskusję na arenie międzynarodowej. Powraca temat klękania w trakcie hymnu w ramach protestu przeciw brutalności policyjnej (Colin Kaepernick nadal nie ma pracy w NFL), a za komentarze obrywa się m.in. Breesowi, który nie potrafi rozróżnić protestowania od braku szacunku wobec flagi (według niego klękanie w trakcie hymnu pokazuje brak szacunku wobec żołnierzy i Ameryki). Sytuacja jest napięta, a sami zawodnicy biorą udziały w pokojowych demonstracjach ruchu Black Lives Matter.

17 czerwca – Las Vegas oficjalnie staje się domem Pro Bowl w 2021 roku.

25 czerwca – pierwszy odwołany mecz sezonu. Anulowaniu ulega spotkanie między Cowboys i Steelers z okazji wprowadzenia klasy 2020 do Hall of Fame. Miało to się odbyć 6 sierpnia. Upada pierwsza cegiełka, która w końcu doprowadzi do anulowania wszystkich spotkań przedsezonowych.

29 czerwca – Colin Kaepernick doczeka się własnego serialu dokumentalnego przygotowanego przez Anę DuVernay, reżyserkę nominowanego do Oscara filmu „Selma”. Seria ma zawierać 6 odcinków, nosić tytuł „Colin in Black & White” i pojawi się na Netfliksie.

Lipiec

7 lipca – Patrick Mahomes tworzy historię. Znowu. Tym razem młody rozgrywający Kansas City Chiefs otrzymuje najbardziej lukratywny kontrakt w historii sportu. Jego umowa z KC zostaje przedłużona o 10 lat, a gaża wynosi 500 milionów dolarów.

13 lipca – drużyna futbolowa z Waszyngtonu postanawia zrezygnować z części swojej nazwy Redskins, która jest uznawana za „niezbyt wrażliwą społecznie”. Franczyza zostawia swoje bordowo-złote kolory, a nazwa zostanie przedstawiona później.

17 lipca –Washington Football Team ma kolejne problemy. Tym razem Washington Post publikuje reportaż na temat nadużyć i molestowania seksualnego w organizacji, którego dopuścić się mieli różni pracownicy drużyny wobec kobiet zatrudnionych w Waszyngtonie. Swoimi historiami podzieliło się 17 kobiet, a głos zabrało 40 osób związanych z franczyzą. Sprawa miała się też ciągnąć latami – pierwsze zarzuty są z 2006 roku, ostatnie z 2019. Niestety, prawdy na razie się nie dowiedzieliśmy, ale reakcje były mocne. Jak napisała Tyler Rooks z Bleacher Report: „historie takie, jak przeczytaliśmy dzisiaj pokazują nam problem, który musi być na bieżąco piętnowany. Nikt nie powinien przez coś takiego przechodzić”.

21 lipca –NFL i NFLPA zgodziły się, by przeprowadzać codzienne testy na koronawirusa. NFL zaproponowało również, że może odwołać wszystkie przedsezonowe mecze. Drużyny przystały na propozycję, a na obozach treningowych pojawili się rookie wybrani w tegorocznym drafcie.

22 lipca – właściciel Jets (i ambasador Wielkiej Brytanii w USA) Woody Johnson stał się obiektem śledztwa, ponieważ został oskarżony o seksistowskie i rasistowskie komentarze wobec czarnoskórych kobiet. Johnson oczywiście zaprzeczył oskarżeniom.

23 lipca – saga z nazwą drużyny z Waszyngtonu na razie zostaje wstrzymana. Zarządcy franczyzy poinformowali, że nowa nazwa brzmi… Washington Football Team. Decyzja o nowej oficjalnej nazwie zostanie podjęta prawdopodobnie przed rozpoczęciem następnego sezonu.

27 lipca – Liga NFL oficjalnie anulowała przedsezonowe mecze.

28 lipca – na obozach treningowych oficjalnie pojawili się już wszyscy zawodnicy (rookie i rozgrywający pojawili się kilka dni wcześniej).

31 lipca – NFL opublikowało coroczną listę NFL Top 100, czyli ranking najlepszych zawodników poprzedniego sezonu regularnego. Miejsce na szczycie zajął Lamar Jackson, czyli MVP sezonu zasadniczego.

2 sierpnia– Dwayne Johnson i Dany Garcia oficjalnie przejmują XFL. Były gwiazdor WWE, a obecnie najlepiej zarabiający aktor na świecie postanowił zakupić ligę, aby „pomóc zawodnikom, którzy tylko chcą spełnić swoje marzenia”. Piękny gest, mamy nadzieję, że The Rock będzie miał więcej szczęścia w prowadzeniu ligi futbolowej, niż Vince McMahon.

7 sierpnia – minął deadline na odmówienie udziału w sezonu. Łącznie ponad 30 zawodników zrezygnowało z grania w sezonie 2020, najwięcej z nich należało do New England Patriots – aż 8 graczy (wśród nich m.in. Dont’a Hightower).

11 sierpnia –premiera pierwszego odcinka tegorocznego „Hard Knocks”, czyli programu dokumentalnego o obozie treningowym drużyn NFL. Tym razem bohaterami byli LA Rams i LA Chargers, a nowe odcinki skupiają się raczej na reakcjach zawodników i trenerów na tematy związane z protestami i ruchem BLM, aniżeli na futbolu. Nowe odcinki pojawiały się co tydzień, a ostatni z nich wyemitowano 8 września.

21 sierpnia – Ron Rivera, trener Washington Football Team, ogłosił, że zdiagnozowano u niego raka. Rivera wyjaśnił, że nowotwór nie jest poważny i łatwo go leczyć, ale i tak drużyna postanowiła przygotować plan B na wypadek, gdyby trener nie mógł dalej prowadzić drużyny. Życzymy zdrowia i wygranej walki z chorobą.

27 sierpnia – kolejne 25 kobiet postanowiło złożyć oskarżenia przeciwko pracownikom Washington Football Team. Wśród nich wymieniono również nazwisko Daniela Snydera, czyli właściciela drużyny. Franczyza oczywiście opublikowała oświadczenie, w którym obiecała „przyjrzeć się sprawie i stworzyć kulturę pracy niedopuszczającą do takich sytuacji”, ale umówmy się – to trochę mało, jak na tak poważne oskarżenia.

28 sierpnia –premiera „Madden 21” na konsole Playstation 4, Xbox One oraz komputery osobiste. W planach jest również wersja przeznaczona na sprzęt nowej generacji (czyli PS5 i Xbox Series S/X), chociaż fani prawdopodobnie woleliby, żeby twórcy zajęli się poprawianiem gry. Ta bowiem zebrała najgorsze oceny od lat i jest krytykowana za praktycznie każdy aspekt rozgrywki. Szkoda – zwłaszcza, że na rynku nie pojawi się żaden substytut „symulacji” o NFL, ponieważ Electronic Arts ma prawa do marki aż do 2025 roku (ale umowa może zostać przedłużona do 2026 roku).

Pierwsze dni września upłynęły raczej spokojnie, a fani i drużyny skupiali się tylko na jednym – przygotowaniu do nowego sezonu NFL. Ten oczywiście rozpocznie się dzisiaj (czyli dla nas 11 września o 2:30) meczem Houston Texans z Kansas City Chiefs.

Autor: KAMIL KACPERSKI

Źródło grafiki tytułowej: washingtonfootball.com

Leave a Reply

%d bloggers like this: