Skip to content

Kierunek Polish Bowl – zapowiedź sezonu LFA1, cz. 4

Czas na futbol na Podlasiu. Wicemistrz Polski z ostatniego sezonu i mistrz Polski z sezonu 2018 roku nie zamierza zwalniać i celuje w złoto. Bliżej zespołowi przyjrzał się Dariusz Grzybowski, zapraszamy!

W drużynie z Podlasia nastąpiła zmiana pokoleniowa, jedni zawodnicy zakończyli karierę (tak jak znakomity skrzydłowy, reprezentant Polski Tomasz Zubrycki), inni zostali transferowani, jak m. in. Antoni Podgórski z Warsaw Mets, który wrócił z USA po udziale w NFL International Player Pathway. Do wicemistrza Polski dołączył też grający na co dzień w składzie mistrza Niemiec New Yorker Lions –  Adam Roszkowski, dodajmy wychowanek Lowlanders (szerzej o wzmocnieniach poniżej).

Wydaje się, że zarząd klubu z Białegostoku stanął na wysokości zadania i zapewnił odpowiednie warunki do przygotowania na walkę o kolejny finał rozgrywek, zarówno dla sekcji seniorskiej, jak i juniorskiej. Co najważniejsze – i to też prezes Piotr Morko podkreśla stanowczo – nawet przez moment nie było mowy o wycofaniu się z jakichkolwiek tegorocznych rozgrywek. 

Jeszcze przed pandemią treningi z drużyną z Białegostoku rozpoczął rozgrywający Jon Mullin z Wesley College, który m. in. dysponuje szybkim wyrzutem piłki. W barwach Lowlanders zaliczy swój debiut na europejskich boiskach.

Potężnym wzmocnieniem będzie również brytyjski biegacz Glen Toonga, który dwa poprzednie lata spędził w Dresden Monarchs w GFL. Taki ruch ze strony drużyny z Białegostoku może sugerować, że doświadczony Mikołaj Pawlaczyk w tym roku skupi się wyłącznie na trenowaniu sekcji juniorskiej. Nie zapominajmy jednak o Krzysztofie Czaplejewiczu, on też z pewnością będzie czekał na swoje okazje do gry.

Adam Roszkowski to nie jedyny gracz Lions, który zamelduje się wśród Ludzi z Nizin. Niemiecki zaciąg dopełnia duet linebacker David Müller (mogący pochwalić się aż 14 latami doświadczenia na niemieckich boiskach) oraz litewski ofensywny liniowy Laurynas Orlovicius.

Dodatkowo w połowie września kadrę wicemistrzów LFA zasili Amerykanin z polskim paszportem Tommy Kaczocha z Kuopio Steelers, który kończy właśnie rozgrywać sezon w Finlandii.

Na Podlasiu zagrają również dwaj gracze z Białorusi, linebacker Jahor Latkowski oraz defensive back Mark Labanouski – pierwszy z nich od poniedziałku posiada też polskie obywatelstwo.

Patrząc na ilość wzmocnień z czołowych drużyn GFL można odnieść wrażenie, że odwołanie rozgrywek w Niemczech znacznie pomogło Lowlanders uzupełnić braki kadrowe.

Anulowanie sezonu w Europie było dla nas na pewno dużym ułatwieniem, ale tak naprawdę decyzje zawodnicy podjęli głównie patrząc na potencjał zespołu, bo każdy z nich chce walczyć o najwyższe cele – mówi sternik Lowlanders.

Przy tym każdego roku oprócz transferów, białostoczanie starają się włączać w roster wychowanków, którzy – jak ostatnio Rafał Królewski – nie tylko stają się uzupełnieniem składu, ale też realnym wzmocnieniem.

W ubiegłym roku w wiek seniorski przeszło 8 juniorów, z czego tylko 1 zakończył karierę, a 7 jest w kadrze seniorów i są to chłopaki z 2-3 sezonami doświadczenia – opisuje Morko.

Patrząc wyłącznie w roster, wygląda na to, że trzeci rok z rzędu będziemy mogli oglądać zestaw Polish Bowl z Lowlanders w roli głównej. Należy jednak zadać sobie pytanie czy tegoroczne wzmocnienia wystarczą, by postawić się silniejszej niż przed rokiem drużynie mistrzów Polski? Z pewnością zagrożeniem dla zespołu – szczególnie w pierwszych starciach – przy tylu zmianach może być brak zgrania.

Pierwszy kickoff w Białymstoku już jutro, na boisku bocznym Stadionu Miejskiego, gdzie gospodarze podejmą beniaminka Silesię Rebels. Wstęp bezpłatny, trzeba jednak wcześniej zapisać się przez stronę https://app.evenea.pl/event/lowlanders-silesia/ , ponieważ liczba miejsc jest ograniczona do 320.
Spotkanie będzie można też obejrzeć na Facebooku drużyny Lowlanders oraz na ich kanale na YouTube.

Lista wzmocnień Lowlanders Białystok:

Antoni Podgórski, WR, Polska, Warsaw Mets

Adam Roszkowski, DL, Polska, New Yorker Lions (Niemcy)

Jon Mullin, QB, USA, Wesley College (USA)

Glen Toonga, RB, Wielka Brytania, Dresden Monarchs (Niemcy)

David Muller, MLB, Niemcy, New Yorker Lions (Niemcy)

Laurynas Orlovicius, OL, Litwa, New Yorker Lions (Niemcy)

Tommy Kaczocha, DB, Polska/USA, Kuopio Steelers (Finlandia)

Jahor Latkowski, LB, Polska/Białoruś, Barbarians Grodno

Mark Labanouski, DB, Białoruś, Barbarians Grodno

Autor: Dariusz Grzybowski

Korekta: Karol Potaś

Leave a Reply

%d