Skip to content

NFL bardziej polskie. Mike Panasiuk – podsumowanie kariery NCAA

O tym, że Mike Panasiuk dołączył do Las Vegas Raiders jako undrafted free agent wiecie już z naszych mediów społecznościowych. W najbliższych tygodniach postaramy się przybliżyć Wam sylwetkę związanego z Polską zawodnika, który ma szansę zaistnieć w najlepszej lidze świata. Na początek zapraszamy na podsumowanie jego czteroletniej przygody z Michigan State Spartans.

Urodzony 13 października 1997 roku syn Dariusza i Jolanty po trzech latach gry jako DT w Lake Park West High School w Illinois był trzygwiazdkowym rekrutem, klasyfikowanym przez 247sports.com jako 40 najlepszy DT w swoim roczniku 2016 (dodajmy, że był to bardzo dobry rocznik jeśli chodzi o talent na tej pozycji – w innych latach Mike mógłby mieścić się nawet w Top 20). To sprawiło, że mógł przebierać w ofertach stypendialnych – oficjalnie otrzymał ich aż 20. Oprócz Michigan State jego usługami zainteresowane były również m.in. Baylor, Iowa, Penn State czy Wisconsin.

Panasiuk trafił jednak do Spartan. Jako freshman zagrał w 12 spotkaniach z czego w 3 jako starter. Zaliczył 0.5 sacka w meczu przeciwko Ohio State. W drugim roku na uczelni wystąpił jako starter we wszystkich 13 meczach notując 25 tackli z czego 2.5 TFL.

W 2018 stał się jednym z najważniejszych zawodników w drużynie – ponownie zaliczył 13 startów, w których uzbierał 6 TFL i 1.5 sacka. Dołożył do tego 3 zbite podania, 1 zablokowany FG (w 4. kwarcie spotkania z Purdue, przy prowadzeniu 16-13) i 1 przechwyt (przeciwko Northwestern). Świetny sezon zaowocował wyróżnieniem od Pro Football Focus, którzy umieścili go w Second Team All-Big Ten.

Najlepszy pod względem statystycznym był jednak dla niego senior year – zebrał 9 TFL, 2 sacki, 1 fumble recovery, 1 wymuszony fumble a karierę w NCAA zakończył w efektownym stylu, zaliczając INT po którym przebiegł 14 jardów i zdobył TD. Co ciekawe, duży udział w tym przechwycie miał jego brat Jacub, który podbił piłkę a ta po odbiciu się od jednego z linebackerów trafiła w ręce Mike’a (akcja do zobaczenia od 2:00 na wideo poniżej). Panasiuk ponownie został wyróżniony w Second Team All-Big Ten a jego alma mater przyznała mu nagrodę MSU Up Front – dla najlepszego defensywnego liniowego.

Poza popisami na boisku Mike Panasiuk nie zapominał o nauce – w grudniu 2019 uzyskał tytuł licencjata nauk społecznych ze specjalnością “kapitał ludzki i społeczeństwo”.

Pełne statystyki z college’u:

SEZON – G/GS Tckl TFL SACKS INT PD FR FF

2016 – 12/3  14T 0.5TFL 0.5SCK

2017 – 13/13  25T 2.5TFL

2018 – 13/13  25T 6.0TFL 1.5SCK 1INT 3PD

2019 – 13/12  36T 9.0TFL 2.0SCK 1INT 1PD 1FR 1FF

Career – 51/41 100T 18.0TFL 4.0SCK 2INT 4PD 1FR 1FF

Oceniając obiektywnie Panasiuk to defensywny liniowy, którego moc tkwi w zatrzymywaniu akcji biegowych. Dawniej taki zawodnik byłby pewnie wydraftowany ale w dzisiejszym NFL, nastawionym głównie na grę podaniami od DT oczekuje się także lepszej gry jako pass rusher. Niewykluczone jednak, że przy odpowiednim szkoleniu Mike może poprawić swoje umiejętności w tym zakresie już na poziomie NFL.

Antonio Gates, James Harrison, Tony Romo, Doug Baldwin – oraz wielu innych zawodników bez których nie wyobrażamy sobie NFL zaczynało swoje kariery jako UDFAs*. Nie trzeba być wybranym w 1. rundzie draftu, żeby stać się gwiazdą NFL. Życzymy Mike’owi, całej rodzinie Panasiuków ale także sobie by urodzony w Iliinois ale mający korzenie w Ostrołęce zawodnik również zaznaczył swoją obecność w NFL. Trzymamy kciuki i będziemy śledzić postępy.

A wam obiecujemy, że materiały o Panasiukach (młodszy brat Jacub ma przed sobą jeszcze rok gry w NCAA) będą się jeszcze u nas pojawiać także zapraszamy do śledzenia NFLPolska w mediach społecznościowych oraz zachęcamy do regularnego odwiedzania strony.


*UDFA – undrafted free agent – zawodnik, który był dostępny w drafcie ale nie został wybrany. Tuż po zakończeniu Draftu taki gracz może podpisać kontrakt (najczęściej na minimalną kwotę) z dowolną drużyną z NFL. Zazwyczaj każda drużyna podpisuje po drafcie ok. 10 UDFAs.

Autor: Michał Cichowski (tt: michal29shs)

(lead photo: oficjalna strona Michigan State Spartans)

Michał Cichowski View All

Z futbolem związany od 2012 roku. Zakochany w Seahawks - tych ze Seattle i tych z Gdyni (niestety już nieistniejących).
W ekipie NFLPolska (wcześniej pod nazwą FFP) od 2017. Kibicuje również innym drużynom ze Seattle (Mariners, Sounders, Kraken)

Leave a Reply

%d bloggers like this: