Skip to content

MNF. Buffalo Bills – New England Patriots. Bitwa o AFC East

Mecz kończący 13. tydzień sezonu regularnego NFL to jedno z tych spotkań, na które po prostu trzeba zarwać noc. Pierwsza odsłona bitwy o AFC East, a może nawet całą konferencję. Buffalo Bills vs New England Patriots. Wielki sprawdzian dla rozgrywających obu ekip, kolejna szansa na potwierdzenie świetnej formy dla defensyw. Zapowiedź przygotował Miłosz Marek.

Widmo odbudowanej potęgi rywala z dywizji szybko zajrzało w oczy zespołu z Buffalo. Bills przez lata byli tłamszeni przez Patriots. Wystarczy wspomnieć, że w erze Toma Brady’ego, w ciągu 19 sezonów, Bills wygrali tylko 3 z 35 meczów, kiedy właśnie ten rozgrywający rozpoczynał spotkanie.

W sezonie 2020 Bills zakończyli 11-letnią serię zwycięstw Patriots w AFC East. Po odejściu Brady’ego zaczęto snuć wizje, że na Orchard Park rozpoczyna się wieloletnia dynastia. I w poprzednim sezonie wiele wskazywało, że tak faktycznie może być. Sean McDermontt i jego zespół byli o jedno zwycięstwo od udziału w Super Bowl, a dywizję wygrali bez najmniejszego problemu.

Po ustabilizowaniu formy przez Josha Allena, rozsądnych ruchach w offseason i dobrej sytuacji zdrowotnej, wydawało się, że wszystko sprzyja budowaniu nowego hegemona w dywizji. Głośne opinie znacznie przycichły już w połowie kolejnych rozgrywek. 

 

Wrócili

W New England błyskawicznie pozbierano się po sezonie przejściowym, jak określono rok 2020. Pierwszy od wielu lat bez Toma Brady’ego, z masą covid-owych zwolnień na cały sezon. Patriots zanotowali bilans 7-9, byli dopiero trzeci w dywizji, ale to był jeden z elementów większego planu Billa Belichick’a. 

Jeden z najznakomitszych trenerów w historii we współpracy z zarządem nie szczędził pieniędzy podczas podpisywania wolnych agentów, odzyskał ważne ogniwa po opt-out’ach oraz trafił z wyborami w drafcie. Póki co, bronią się praktycznie wszystkie ruchy działaczy z New England.

Najważniejszy to wybór Maca Jonesa w pierwszej rundzie draftu. Rozgrywający Uniwersytetu w Alabamie błyskawicznie wszedł w rolę startera w NFL, mimo że był dopiero piątym QB w tej klasie. Jak na razie nie ma wątpliwości, że w debiutanckim sezonie radzi sobie najlepiej, ale ma też najwięcej szans na grę i doskonałe warunki do gry.

Patriots to obecnie ekipa, która może poszczycić się najdłuższą trwającą serią zwycięstw w tegorocznych zmaganiach. Przed wyjazdem do Buffalo, zespół z Nowej Anglii wygrał sześć kolejnych gier. Jones potrafi zachwycać swoimi rzutami, ale przede wszystkim jest doceniany są umiejętne dyrygowanie ofensywnymi poczynaniami zespołu. W ostatnich tygodniach wybitnie gra obrona, generując wiele strat. W czterech ostatnich meczach dopuściła do straty odpowiednio: 13, 0 (!), 7 i 6 punktów. To robi wrażenie.

Wyniki niedzielnych gier oraz dotychczasowe zwycięstwa z bezpośrednimi rywalami sprawiają, iż Patriots do dywizyjnego meczu podchodzą jako nie tylko lider AFC East, a całej konferencji. 

 

Żeby nie było zbyt łatwo

Josh Allen i spółka mają prostą dewizę: efektownie, albo wcale. 

Bills wygrali w tym sezonie wszystkie swoje mecze różnicą przynajmniej 15 punktów. Jednak ofensywa potrafiła się boleśnie zaciąć w meczach, kiedy Buffalo było wielkim faworytem.

Tak było w potyczkach z Jaguars (porażka 6:9), Steelers (porażka 16:23) czy Colts (porażka 15:41 u siebie). Zespół był wymieniany jako jeden z głównych faworytów z AFC do gry w Super Bowl, a Allen jako kandydat do MVP. Po 11 rozegranych meczach więcej niewiadomych, aniżeli przekonania, że Bills będą najlepszą drużyną w konferencji.

Buffalo nadal świetnie gra w obronie, jednak w tym sezonie Josh Allen ma zdecydowanie mniej komfortu w kieszeni. Linia ofensywna nie funkcjonuje jak należy, stąd wiele problemów. Jeśli dojdzie do tego dość przewidywalna gra oparta w znacznej mierze na podaniach, atak Bills staje się łatwiejszy do rozczytania. 

Allen i spółka grają w kratkę, ale po dotychczasowych starciach można powiedzieć, że możliwości zespołu są ogromne. Jeśli wszystko odpowiednio zadziała, Bills są w stanie ograć każdego rywala w lidze.

Kto wygra mecz?

View Results

Loading ... Loading ...

Autor: Miłosz Marek

*

Na koniec przypominamy, że mamy swoją, dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia.

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

Categories

NFL, NFL, Wpisy

Tags

,

Leave a Reply

%d bloggers like this: