Skip to content

NCAA Raport #10

Dzisiaj w naszym rozkładzie odwiedzamy konferencję Sun Belt i American (tutaj mecz pułapka czeka Cincinnati Bearcats). Na koniec przedstawiamy też listę innych ciekawych spotkań, m.in. derby stanu Oklahoma pomiędzy Oklahomą State Cowboys oraz Oklahomą Sooners. Zapraszamy!
z
Appalachian State Mountaineers vs (#15) Coastal Carolina Chanticleers [18:00]

Mecz konferencji Sun Belt

Coastal Carolina to największe zaskoczenie sezonu. Zawodnicy wygrali już 7 spotkań i liderują w dywizji East w konferencji Sun Belt. Na dodatek wspięli się aż na 15 miejsce w głosowaniu AP Poll (zajmują to miejsce razem z ekipą Marshall). Przed sobą mają takie tuzy futbolowego świata jak Oregon, Miami czy Georgię. Nie należy ich więc z pewnością lekceważyć, a dzisiejszy mecz jest kluczowy dla ich przyszłości. Ekpa Chanticleers ma w dywizji bilans 5-0, a Appalachian State bilans 4-0. W przypadku wygranej App State, to oni mają większą szansę na awans do finału konferencji, bo decydujący – przy identycznym bilansie – jest bilans H2H.

W “niecovidowych” warunkach niewielu pewnie zwróciłoby większą uwagę na ten mecz, ale C.Carolina jest chwalona przez wielu ekspertów. Kto wie, może to jest jedyna okazja, by przyjrzeć się ekipie bliżej. Zresztą App State to nie jest zupełnie anonimowa marka. W ostatnich latach drużyna odnosiła sporo zwycięstw. Ten sezon zakładano jako przejściowy, z racji na nowego trenera Shawna Clarka,  który przejął rolę nowego trenera po Eliahu Drinkwitzu (teraz Missouri) oraz Scott’cie Satterfieldzie (teraz Louisville). Ale okazało się, że nawet w tym sezonie stać ich na wiele, mają tylko jedną porażkę z niepokonaną uczelnią Marshall.

Komu szczególnie warto się przyglądać? W ekipie Chanticleers świetną  robotę wykonuje rozgrywający Grayson McCall, który w tym sezonie rzucił 16 podań na przyłożenie, przy tylko jednym przechwycie. Rzucił 1400 jardów na prawie 70% skuteczności podań. Co więcej potrafi też pobiec z piłką. Chociaż tutaj trzeba dodać, że biegi są solidne, ale nie rewelacyjne, jak w przypadku bardziej utalentowanych dual-thread QB.

(#7) Cincinnati Bearcats @ UCF Knights [21:30]

Mecz konferencji American

To z pewnością jeden z ciekawszych pojedynków w tym tygodniu. Nowa siła NCAA, Bearcats są w stanie awansować nawet do Play-Offs, ale pod warunkiem wygrania wszystkiego do końca. To nie musi być łatwe zadanie, bo zaczynając od dzisiaj grają na wyjeździe z UCF (5-2 ; 4-2 American), Temple (1-5; 1-5 American) i na boisku Tulsy (5-1; 5-0 American). Pewnie w każdym będą faworytem, ale wynik może być ciasny.

Head Coachem Cincinnati Bearcats jest Luke Fickell, który przez prawie 15 lat był w sztabie szkoleniowym Ohio State, zanim w 2017 objął stanowisko głównego trenera. Dwa razy zrobił już z tą ekipą 11 zwycięstw. W tym roku szansa na rewelacyjny bilans ponownie ogromna.

Grając przeciwko Bearcats nikomu jeszcze nie udało zdobyć więcej jak 20 punktów. Tyle oczek zdobyło Austin Peay, w pierwszym meczu sezonu. Pozostała największa zdobycz punktowa rywali to 17, tydzień temu przez solidną East Caroline.

Co ciekawe Cinnci było jedną z pierwszych ekip, które uniemożliwiło rok temu UCF szansę na sezon bez porażki (jak w sezonie 2017 czy 2018).  Rycerze w konferencji American musieli uznać wyższość Cincinnati oraz Tulsy. W tym roku UCF z pewnością chcą się zrewanżować. Zresztą UCF jest 4-2 w konferencji na tę chwilę, zdobywają całe masy punktów. A nawet jeśli przegrywali z Tulsą i Memphis,  to również zdobyli kolejno 26 i 49 punktów. Będzie więc to solidny sprawdzian jakości rozstawionej ekipy Bearcats.

Przechodząc do zawodników, w ofensywie UCF błyszczy drugoroczniak QB Dillon Gabriel (z Gabrielem poznaliśmy się całkiem dobrze, bo gdy grał pierwszy sezon, to wielokrotnie gościł w naszych tekstach dotyczących NCAA). Dillon w każdym z czterech spotkań rzucał 4 podania na przyłożenie  lub więcej, łącznie ma już ich 23, a tylko 2 rzucone przechwyty. W przegranym meczu z Memphis asystował kolegom przy ponad 600 jardach, a w dwóch ostatnich spotkaniach z East Caroliną i Georgią Tech rzucił po 400 jardów.

Z pewnością jego grze pomaga to, że większość ofensywy UCF to seniorzy [WR Marlon Williams, RB Greg McCrae, RB Otis Anderson], którzy zaraz opuszczą uczelnie. Jest też doskonały  drugoroczniak, grający jako skrzydłowy Jaylon Robinson (gra z numerem #1), który w tym sezonie złapał już piłki na ponad 800 jardów i 4 przyłożenia. Co więcej, łapie piłkę na średniej 20 jardów/odbiór.

Wśród Bearcats jako rozgrywający występuje Desmond Ridder. Ten również wydaje się bardzo perspektywiczny. Może zagrozić rywalom podając górą, jak też biegnąc z piłką. Wyróżnia się atletyzmem i  dobrym poruszaniem się “w kieszeni”. Ma niezłe cyferki, bo w tym sezonie rzucił 14 podań na przyłożenie oraz miał 6 przechwytów. Do tego dołożył 9 przyłożeń biegiem. Warto sprawdzić, jak się będzie rozwijał jego talent w przyszłości.
Inne ciekawe spotkania to m.in: 
[18:00] (#9) Indiana @ (#3) Ohio State
[18:00] (#4) Clemson @ Florida State
[18:00] (#6) Florida @ Vandebilt
[21:00] North Alabama @ (#8) BYU
[21:30] UCLA @ (#11) Oregon
[21:30] (#10) Wisconsin @ (#19) Northwestern
[22:00] Kentucky @ (#1) Alabama
[22:00] Kansas State @ (#17) Iowa State
[1:00] Tennessee @ (#23) Auburn
[1:30] Mississippi State @ (#13) Georgia
[1:30] (#14) Oklahoma State @ (#18) Oklahoma
[1:30] (#21) Liberty @ NC State
[4:30] (#20) USC @ Utah
z
Autor: Grzegorz Kowalski
Źródło zdjęcia na czołówce: ucfknights. com

Leave a Reply

%d bloggers like this: