Skip to content

NCAA Raport #13

Dzisiaj w NCAA mamy czas finałów konferencji oraz zaległych spotkań ekip, które nie zagrają o mistrzostwo. A w naszym raporcie zapowiadamy walki o tytuły w BIG12, ACC oraz SEC. Zapraszamy!

Rywalizacje o mistrzostwa konferencji ACC, SEC, BIG-12 czy BIG-10 można – nieoficjalnie – traktować jako ćwierćfinały  rozgrywek NCAA. W przeszłości, bardzo często się zdarzało, że tytuł był przepustką do półfinałowej czwórki walczącej o miano najlepszej w NCAA. Dodatkowo, w tym roku mówi się o rozszerzeniu College Football Playoffs z 4 do 6 czy nawet 8 ekip , nawet mimo głosowań odrzucających pomysł. Bo okoliczności są wyjątkowe. Półfinały College Playoffs są wyznaczone w tym roku na 1 stycznia 2021  (Rose Bowl i Sugar Bowl). Lokalizacje tych wydarzeń też oczywiście już znane, ale z racji COVID-19, sytuacja jest dynamiczna i mówi się o przeniesieniu tych spotkań w inne miejsca.

Wśród ekip zamieszanych w walkę o PO są w SEC Alabama Crimson Tide, w ACC Notre Dame i Clemson, w BIG-10 Ohio State. Bocznym wejściem może wejść Texas A&M, ponieważ ma porażkę tylko z Alabamą. Tą samą Alabamą, która bocznym wejściem, nawet nie grając w w finale konferencji, zameldowała się w PO w 2017 roku. Natomiast tydzień temu „wykruszyła” się z tego grona – grająca w konferencji SEC – Florida Gators, która przegrała z LSU Tigers.

Ciekawe decyzje będą też w kontekście m.in. BIG12. Tu może nawet zabraknąć przedstawiciela w „czwórce”, bo Iowa State ma bilans 8-2, a ich dzisiejszy rywal Oklahoma 7-2. Natomiast w konferencji American świetny sezon rozgrywają  Cincinnati Bearcats. Wygrali wszystkie 8 spotkań, ale rywalizują poza  Group-of-5 i trudno przewidywać, czy komitet zrobi dla nich wyjątek i przestanie patrzeć z góry na mniejsze konferencje, dając im szansę. W normalnym sezonie byłoby to pewnie niemożliwe i jasne już teraz, ale ten rok w NCAA jest inny niż wszystkie, więc na ostateczne decyzje w ich kontekście trzeba czekać.
—————————
Finał konferencji BIG12
#10 Oklahoma Sooners – #6 Iowa State Cyclones
18:00

Oklahoma to ekipa doświadczona. Po wznowieniu spotkań o mistrzostwo konferencji grała we wszystkich, często pokonując Baylor, Texas czy TCU. Dla Sooners to czwarty finał z rzędu, dla Iowa State to pierwszy finał w historii.
Mecz o mistrzostwo konferencji Big 12 rozgrywany był w latach 1996-2010 i z powrotem od 2017. Powodem zmian były przeniesienia ekip do innych konferencji (Colorado, Nebraska, TexasA&M) i z dwóch dywizji North i South – mamy jedną tabele i każdy gra z każdym.
Powoduje to, że np. Oklahoma gra z daną drużyną w listopadzie, a później ma szansę zagrać z nią również w meczu o mistrzostwo konferencji.  Co stało się m.in. rok i dwa temu gdy przegrali w 2019 roku, w sezonie regularnym, z Baylor i  w 2018 z Texasem, a w finale na stadionie AT&T Stadium w Arlington w Teksasie obie ekipy pokonali.

Doświadczenie w „drugich” spotkaniach w sezonie, w ważnych spotkaniach, jest więc zdecydowanie po stronie Sooners. Iowa State ma więc szansę na przerwanie dominacji Oklahomy Sooners. Tylko tu trzeba dodać jeszcze jedno, Oklahoma miała słaby start. Przegrała z Kansas State pod koniec września i chwilę później z… Iową State. Była przez pewien czas poza rankingiem, ale w drugiej części sezonu zawodnicy są wyraźnie rozpędzeni.

A przed meczem kilku z Iowa State (jak Breece Hall) zostało wyróżnionych indywidualnie

***

Finał konferencji ACC
#3 Clemson Tigers – #2 Notre Dame Fghting Irish
22:00

Rok temu ktoś słyszący o Notre Dame w tej konferencji popukałby się w czoło. Ale jak wspominaliśmy wyżej, COVID-19 zmienił bardzo dużo. Notre Dame ma szanse na konferencję – pierwszą w swojej historii. A później na walkę o mistrzostwo, bo wygrany – to pewne – zamelduje się wysoko rozstawiony w fazie Play-Offs. Przegrany… tu sytuacja może być różna. Bo zawsze w rozstawieniach liczy się siła rywali, a tutaj spotykają się tuzy NCAA. Komitet w przypadku np. porażki Clemson będzie miał dużo do myślenia.

Warto podkreślić, że to drugi mecz między tymi ekipami w sezonie. Pierwszy wygrali Irish, ale nie grał w nim rozgrywający Tigers – Trevor Lawrence (z racji zarażenia się COVID-19). Teraz ekipy – a przynajmniej wszystko na to wskazuje – wystawiają wszystkich najlepszych.

Co też warte zauważenia, to jeden z ostatnich sprawdzianów w NCAA rozgrywającego Notre Dame.  Trevor Lawrence to przyszły #1 rozgrywający w drafcie NFL. I co prawda z bardzo dobrej strony zaprezentował się  w tym sezonie zastępca Lawrence’a na rozegraniu – D.J. Uiagalelei – to jednak wyjątkowo dzisiaj to Trevor Time. Wszystkie oczy świata NFL będą skupione na niego.

Finał konferencji SEC
#1 Alabama Crimson Tide – #7 Florida Gators

2:00

Tak jak wspominaliśmy wyżej, gdyby Gators nie zaliczyli wpadki z LSU (a wcześniej z Texas A&M, ten rywal jednak jest wysoko rozstawiony, co ratuje sytuację), to czekałby ich sezon z szansą gry w PO. Mimo wszystko jest to mecz, którego nie można pominąć.
Obie ekipy nastawione bardzo mocno na ofensywę. Zapowiada się strzelanina podobna do meczu Alabama-Ole Miss, gdzie obie ekipy łącznie zdobyły ponad 110 punktów.
W porównaniu do poprzednich lat, Gators mają kim straszyć na rozegraniu i całej ofensywie – rozgrywający Kyle Trask ma rzucone 3717 jardów oraz 40 podań na przyłożenie, przy ledwie 5 przechwytach. Podania od niego łapią WR Kadarius Toney (831 jardów i 9 TD), TE Kyle Pitts (641 jardów i 11 TD) czy Trevon Grimes (511 jardów i 8 TD). Wcale bym się nie zdziwił gdyby przynajmniej duet, ze wspomnianej trójki, zakończył mecz  mając 100+ jardów w odbiorze.

Po stronie Alabamy zobaczymy m.in. trzech zawodników w kontekście Heisman Trophy – QB Maca Jonesa, RB Najee Harrisa i WR De’Vonta Smitha.  Porażka  Crimson Tide będzie sensacją, dlatego podopieczni Nicka Sabana będą bardzo zmobilizowani, by utrzymać najwyższe rozstawienie w półfinałowej czwórce.

Inne ciekawe spotkania: 
[18:00] #14 Northwestern – #4 Ohio State
[20:15] Boise State – #24 San Joes State
[2:00] #23 Tulsa – #9 Cincinnati

Autor: Grzegorz Kowalski

Źródło grafiki w leadzie: instagram @ clemsonfb

Leave a Reply

%d bloggers like this: