Skip to content

NCAA Raport #24

To już siódmy weekend z NCAA. W dzisiejszym menu proponujemy starcia (#19) BYU Cougars – Baylor Bears i (#1) Georgia Bulldogs – (#11) Kentucky Wildcats. Zapowiedź przygotował Grzegorz Kowalski.

sobota 21:30
(#19) BYU Cougars – Baylor Bears

Planując z wyprzedzeniem rozkład najciekawszych spotkań na ten tydzień, liczyłem, że zobaczymy tutaj niepokonane BYU, ale jednak Cougars niespodziewanie ulegli nierozstawionemu Boise State Broncos 17-26 (byli faworytem o 6 punktów). Ale – co by nie mówić – pojedynek ekipy 5-1 z ekipą 5-1 wygląda tylko nieco gorzej niż 6-0 vs 5-1. Dla każdej z drużyn dzisiejsze starcie jest szansą, by się podbić w rankingu AP Poll i zwrócić uwagę komitetu play-offs. Szczególnie BYU, bo Baylor jest w konferencji z Oklahomą czy Texasem, więc tutaj czekają ich ich jeszcze inne ciężkie pojedynki. A jedyną porażkę zanotowali z Oklahomą State. Za to przed BYU, z poważnych rywali, ma na rozkładzie tylko USC Trojans, ale to aż na koniec roku.

Zespół Baylor jest prowadzony przez Dave’a Arandę – byłego DC wielu ekip, m.in. Utah State, Wisconsin czy LSU (najbardziej znany z tej roli). Jego pierwszym sezonem był covidowy 2020, gdzie Baylor odniosło tylko 2 zwycięstwa w 9 meczach (wygrane z Kansas i z Kansas State). Teraz jednak jest zupełnie inne granie. I to mimo, że w Baylor nie gra znany w środowisku NCAA QB Charlie Brewer, który transferował się do Utah, gdzie zresztą nie radzi sobie najlepiej.

W ekipie Miśków z Baylor ciekawym zawodnikiem jest teraz QB Gerry Bohanon, który jeszcze nie rzucił przechwytu w 145 próbach podaniowych w tym sezonie (ma 11 TD po rzutach i 6 run TD). Wspiera go RB Abram Smith, który do tej pory ma 7 TD , biega ze średnią 7.7 jardów na próbę i ma 3 spotkania ze 100+ jardami, chociaż w ostatnich meczach konferencyjnych idzie mu trochę gorzej. Lupę trzeba przystawiać też do WR Tyquana Thorntona, który ma 5 zdobytych przyłożeń, a w ostatnim meczu z West Virginią nabił 187 jardów. Baylor jest w rankingu AP Poll tuż za czołową 25-tka, więc można przypuszczać, że w przypadku wygranej, Baylor w końcu będzie w top 25, pierwszy raz za trenera Arandy.

W BYU nie ma QB z poprzednich lat, bo Zach Wilson przed chwilą zameldował się w NFL. Podobnie ofensywny liniowy Brady Christensen [3 zawodników BYU poszło też pod koniec 7. rundy draftu]. W tym roku w BYU wyróżnia się natomiast m.in. running back Tyler Allgeier, który biega ze średnią 5 jardów/próbę, ma 8 przyłożeń biegowych i złapał już także 11 podań na 68 jardów.

Na koniec mała ciekawostka, w zeszłym tygodniu gościliśmy w cyklu Texas i Oklahomę, którzy za kilka lat przenoszą się do konferencji SEC. Tym razem jest w naszym rozkładzie BYU Cougars, czyli ekipa która też zmienia swój status. Z ekipy Independent (sami sobie wyznaczają kalendarz) idą do konferencji Big XII. Czyli dzisiaj mierzą się ze sobą przyszli konferencyjni koledzy.

*
sobota 21:30
(#1) Georgia Bulldogs – (#11) Kentucky Wildcats
Buldogi skorzystały na zeszłotygodniowej porażce Alabamy, są nową #1 w kraju. Na jak długo? Czas pokaże, ale sadzę, że do meczu o mistrzostwo konferencji SEC mogą ten status utrzymać. Chyba, że już Wildcats sprawią niespodziankę i wybudzą Georgię.

Kentucky, za trenera Mike Stoopsa, gra zdecydowanie lepiej niż kibice NCAA zostali nauczeni. Wiele tygodni jako ekipa rankingową to już standard. Mecze w Bowl Games, fantastyczny sezon 2019, przerwanie dominacji Floridy (wyobraźcie sobie serie gdzie Twoja ekipa przegrywa 31 kolejnych spotkań), to też niedawna historia. A teraz czeka ich wielkie wyzwanie, mecz w dywizji jako #11 z #1 Georgią, która punktów prawie nie oddaje. A przed sezonem, w rankingu AP Poll, Wildcats nie dano nawet oczka, otrzymało 0 punktów, teraz są #11 (na 25 ekip). Skąd taki skok? Dlaczego Kentucky (6-0, 4-0) jest taka wysoko ? Powód może być prosty. Defensywa. Oddali tylko 3 razy ponad 20 punktów (28,23,21) i są 4-0 w one-possesion games. Wildcats są także 6-0 pierwszy raz od 1950 roku.

Doskonałą robotę w ich defensywie robią DE Josh Paschal, duet linebackerów DeAndre Square i Jacquez Jones czy safety Yusuf Corker. Pachal ma 7.5 tacklów na stratę, 6 Qb hurries.

Jak widać więc, jest to dobra defensywa, ale… nie jest defensywą z poziomu Georgii, która oddała kolejno 3,7,13,0,0 i 10 punktów.  To historycznie poziom takich ekip jak Alabama z 2011 czy LSU z 2011.
Czy czeka nas więc wynik w okolicy 9:6 ? A może Georgia zrobi to samo, co z rankingową ekipą Arkansas, który była w Athens kilka tygodni temu (wygrana 37:0) ? Przekonamy się pewnie już jutro, ale mam wrażenie, że Kentucky ma argumenty w ofensywie, by zagrozić nowemu #1 w kraju i to nie będzie formalność.
Ciekawie zapowiada się też o 18 spotkanie UCF z Cincinnati, ale kontuzja QB UCF spowodowała, że Bercats powinni wygrać ten mecz zdecydowanie i bez większych problemów.
——————
Pozostałe sobotnie mecze ekip rankingowych:
[18:00] (#3) Cincinnati – UCF
[18:00] (#10) Michigan State – Indiana
[18:00] (#12) Oklahoma State – (#25) Texas
[18:00] Auburn – (#17) Arkansas
[18:00] (#20) Florida – LSU
[18:00] (#21) Texas A&M – Missouri
[21:30] Purdue – (#2) Iowa
[1:00] (#5) Alabama – Mississippi State
[1:30] (#4) Oklahoma – TCU
[1:30] (#13) Ole Miss – Tennesse
[1:30] (#22) NC State – Boston College
[4:00] (#18) Arizona State – Utah

*

Na koniec przypominamy, że mamy swoją, dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia.

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

Leave a Reply

%d