Skip to content

NCAA raport #30

Trwa weekend z NCAA. Rozkład najciekawszych sobotnich spotkań przygotował Grzegorz Kowalski. Zapraszamy!

Kilka ciekawych rywalizacji zobaczyliśmy już wczoraj, ale obyło się bez ogromnych niespodzianek. Każda ekipa rankingowa, w tym Cincinnati, dopisała zwycięstwa i teraz Bearcats czekają na mecz za tydzień z Houston o mistrzostwo konferencji American.
Natomiast za kilka godzin zobaczymy walkę o udział w innych finałach konferencji – te odbędą się już za tydzień.
*
(#5) Michigan Wolverines @ (#2) Ohio State Buckeyes [sobota 18:00]
Mecz konferencji BIG TEN (dywizja East), mecz na Michigan Stadium – Ann Arbor

Jak Ohio State wygra, to jednocześnie pieczętuje #2 w kraju i gra za tydzień w meczu o mistrzostwo konferencji BIG 10 z kimś z pary Iowa/Wisconsin. Wisconsin ma tiebreaker z Iową, bo wygrali bezpośredni mecz, ale Wisconsin musi też wygrać dzisiaj z Minnesota Golden Gophers. Za to OSU, jak do tej pory, ma tylko dotkliwą porażkę z Oregonem Ducks z początku sezonu. Ale jeśli Buckeyes przegrają, to Michigan za tydzień zajmą ich miejsce w finale z kimś z pary Iowa/Wisconsin. Powstaje więc wtedy klasyczny w play-offs chaos, bo Michigan jest na dzisiaj rozstawione z #5 i na pewno wskoczy do TOP 4 kosztem OSU.

Wolverines, do tej pory, mają tylko porażkę z Michigan State Spartans, ekipą Jakuba Panasiuka. Jest to więc ważny mecz dla Jima Harbaugh, trenera głównego ekipy Michigan, w kontekście tego jak sobie radzi z ważnymi rywalami, tj. Notre Dame, Michigan State i Ohio State.

*
(#18) Wake Forest Demon Deacons @ Boston College Eagles [sobota 18:00]
Mecz konferencji ACC (dywizja Atlantic), mecz w Chestnut Hill, MA
*

Jak Wake Forest chce grać w meczu o mistrzostwo Konferencji ACC to musi wygrać w Boston College. Tyle i aż tyle, tu sprawa jest jasna.
Ekipa z Wake Forest złapała zadyszkę i przegrała dwa listopadowe starcia – z North Caroliną (grany jako non-conference game) i z Clemson, gdzie z UNC prowadzili i wypuścili mecz z rąk, a z Clemson przegrali umiejętnościami i po raz pierwszy w sezonie nie przekroczyli 30 zdobytych punktów (mieli ich 27).

Natomiast Boston College to zdecydowanie nie jest zespół do bicia. Z “poważnych” ekip odprawili w tym sezonie Missouri, Georgię Tech i Virginię Tech. Jeśli pokonają też Wake Forest, to NC State i Clemson będą mieć bilans 6-2 w dywizji (tak jak WF) i tutaj wjeżdża tiebreaker dla 3 ekip i do rozdania o finał konferencji. Tam już jest Pittsburgh Panthers (z QB Kennym Pickettem), który ma dwie porażki, w tym jedną z Western Michigan.
Kończąc, raczej nikt z konferencji ACC nie zagra w play-offs, Wake Forest miało szansę ale drugą przegraną się wyeliminowało, za to Boston College może już tylko uprzykrzyć plany rywalom. Ponadto, to jest NCAA, dla wielu seniorów to ostatnie gry w futbolu akademickim, więc z pewnością będą chcieli zaprezentować się jak najlepiej.
*
Oregon State Beavers @ (#11) Oregon Ducks [sobota 21:30]
Mecz konferencji PAC-12 (dywizja North), mecz w Eugene, OR
Oregon ma bilans 6-2, a Oregon State ma bilans 5-3. Po środku jest Washington State z bilansem 6-3. Mowa oczywiście o meczach w konferencji PAC-12. Oregon musi wygrać by móc za tydzień zrewanżować się w finale ekipie Utah Utes. W innym przypadku (wygrana OSU Beavers) mamy tiebreaker w którym są 3 ekipy z bilansem 6-3 w konferencji (Oregon, Oregon State i Washington State). Jak podają eksperci, w przepadku wygranej OSU Beavers, to Washington State (ekipa która zwolniła trenera w ciągu sezonu za brak szczepienia) grałoby za tydzień z Utah.

Ducks mogli być wyżej w finałowych rozstawieniach, ale boli ich porażka ze Stanfordem i kompromitacja z Utah Utes w zeszłym tygodniu – zdobyli tylko 7 punktów i przegrali 7-38. W ten sposób Utah (z bilansem 8-1) stało się już pewniakiem finału PAC-12. 

*

(#10) Oklahoma Sooners @ (#7) Oklahoma State Cowboys. [niedziela 1:30]
Mecz konferencji BIG XII,
BEDLAM – mecz grany w Stillwater, OK

Sytuacja wygląda następująco. Oklahoma Sooners ma bilans 7-1 w konferencji, podobnie Oklahoma State ma bilans 7-1, a Baylor ma bilans w konferencji 6-2. I tu ważne, Oklahoma State (niezależnie od wyniku) zagra za tydzień w finale BIG XII na stadionie AT&T w Dallas, to wiemy na 100%. Dlaczego?

Oklahoma Sooners wygrywa dzisiaj -> mamy w meczu o mistrzostwo konferencji za tydzień, powtórkę z dzisiaj (Bedlam Game).
Oklahoma State wygrywa + Baylor przegrywa mecz -> mamy za tydzień powtórkę.
Oklahoma State wygrywa + Baylor wygrywa mecz -> mamy za tydzień mecz Baylor-Oklahoma State.
Tiebreakery przy równym bilansie => Oklahoma State wcześniej w sezonie wygrało z Baylor, Baylor wygrało z Oklahomą.

Dla play-offs, konkretnie dla konferencji BIG-12, najlepsze będą dwie wygrane Oklahomy State Cowboys. Czy będzie to łatwe? Z pewnością nie, ponieważ Sooners zdominowali ostatnio serię Bedlam (Oklahoma vs Oklahoma State), wygrali ostatnich sześć spotkań. To drugi, obok Michigan-Ohio State, mecz dnia, który trzeba zobaczyć.
*

Ole Miss, Cincinnati, Iowa, Utah, NC State, San Diego State i Arkansas wygrały swoje spotkania w czwartek/piątek.

Lista spotkań rankingowych:

[18:00] (#1) Georgia @ Georgia Tech
[18:00] Texas Tech @ (#8) Baylor
[18:00] (#24) Houston @ UConn
[21:30] (#3) Alabama @ Auburn
[21:30] Penn State @ (#12) Michigan State
[22:00] (#14) Wisconsin @ Minnesota
[1:00] (#15) TexasA&M @ LSU
[1:30] (#17) Pittsburgh @ Syracuse
[1:30] (#23) Clemson @ South Carolina
[2:00] (#6) Notre Dame @ Stanford
[4:30] (#13) BYU @ USC

*

Na koniec przypominamy, że mamy swoją, dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia.

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

Leave a Reply

%d