Skip to content

NCAA raport #31

Czas na weekend mistrzowski. Finały konferencji zawsze niosą ze sobą duże emocje. My proponujemy starcia o tytuł w konferencji BIG 12: (#9) Baylor Bears vs (#5) Oklahoma State Cowboys, SEC: (#1) Georgia Bulldogs –  (#3) Alabama Crimson Tide oraz BIG 10: Michigan Wolverines – (#13) Iowa Hawkeyes. Tekst przygotował Grzegorz Kowalski.

18:00 (#9) Baylor Bears vs (#5) Oklahoma State Cowboys
Finał konferencji BIG 12 rozgrywany w AT&T Stadium, Arlington, TX

Finał konferencji BIG 12 nie jest rozgrywany ciągle, był grany w latach 1996-2010 i ponownie od 2017. W międzyczasie mistrza rozstrzygano na podstawie wyników sezonu regularnego, a że przeważnie gra się “każdy z każdym”, to więc większego problemu z tym nie było. Jednak do tego wrócono, m.in. przez to, że mecz o mistrzostwo konferencji może sprzyjać ekipom BIG 12 w dostaniu się do play-offs. Czy tak będzie tym razem?

Pierwszy raz od sezonu 2014 (Baylor i TCU z bilansem 8-1, następnie od 2015 roku konferencyjnych rządów Oklahomy Sooners), ktoś spoza wielkiej trójki ma szansę na mistrza konferencji BIG 12.Tylko tutaj trzeba też dodać, ze poza zabetonowaniem konferencji przez Oklahomę, przez lata 2000 dobre wyniki miał Texas, a wcześniej ekipy, które się przeniosły z tej konferencji (Nebraska, Colorado, TexasA&M  czy Missouri). Dla ekip jak Kansas State, Baylor, OSU czy Texas Tech, występ w takim meczu i walka o mistrzostwo to “nowość”. Dokładnie, dla Baylor, to drugi mecz o tytuł konferencji (2019), dla Oklahomy State pierwszy.

Jak wyglądają losy PO? Implikacja wygląda następująco. Jak OSU wygra, to powinno być w PO (przynajmniej tak przewidują dziennikarze). Za sobą w rankingu mają Notre Dame (6), a przed sobą m.in. Georgię (1) i Alabamę (3). Jeśli Georgia wygra, możliwe że będzie szansa wskoczyć w “czwórkę”.

Stawka spotkania jest wiec duża. Zawodnicy ciekawi. Warto przypomnieć, że Oklahoma State w poprzednich latach wysłała do NFL m.in. takich zawodników jak Teven Jenkins (OT), Chuba Hubbard (RB), Tylan Wallace (WR) i Justice Hill (RB). 
Trener Kowbojów Mike Gundy to ciekawa postać- zasłynął na cały kraj rantem w 2007 roku (‘I’m a man, I’m 40’), ale poza tym trenuje Oklahome State od 2005 roku i raz był blisko meczu o mistrzostwo – w 2011 roku (10 lat temu wyjazd do Iowa State przeszkodził mu, by grać w finale z LSU Tigers, nie było jeszcze PO).

Z Baylor spotkaliśmy się “w raporcie” przy okazji ich meczu z BYU Cougars. To zapowiadało się na bardzo istotne i ostatecznie takie było. Bears je wygrali i są w finale konferencji, a BYU ma bilans 10-2 i jest w rankingu komitetu w drugiej dziesiątce.

Obie ekipy spotkały się w tym sezonie w fazie zasadniczej i wtedy Oklahoma State pokonała Baylor 24-14.

***

22:00 (#1) Georgia Bulldogs –  (#3) Alabama Crimson Tide
Finał konferencji SEC rozgrywany w Mercedes-Benz Stadium, Atlanta, GA

To będzie meczycho przez duże M. Najpoważniejszy test dla Georgii od meczu z Clemson. Jeśli wygrają, to Alabama, z dwoma porażkami, najpewniej pożegna się z play-off. Chociaż też zapewne wiele może zależeć od jakości tej porażki i tego jak “bliski” będzie ten mecz.  Wiadomo ze różni się np. porażka 35-38, po FG w końcówce, niż 7-42 bez historii. To może, ale nie musi, mieć znaczenie.

W tym meczu zagra Jameson Williams, nie tylko #1 skrzydłowy w ekipie Crimson Tide, ale też zawodnik grający w special teams. Dlaczego o tym piszemy? W ostatnim mecz z Auburn dostał kare za targeting. Na szczęście(?) dla ekipy, było to w pierwszej połowie, przez co pojawi się dzisiaj na boisku. Inna sprawa, że raczej nierozsądne jest wstawiać skrzydłowego numer jeden w special temas i to nie jako returner.

Mecz o mistrzostwo konferencji to niejako domowy mecz dla Georgii, z racji na bliskość ich kampusu. Ale na trzy finały w których grali (w ostatnich czterech latach), jako mistrzowie kończyli mecz tylko w 2017 roku. Natomiast samo zestawienie SEC Championship Game Alabama-Georgia były grane dwukrotnie, w 2012 (klasyk do ostatnich sekund) i w 2018 roku.

Dla Alabamy to 14. finał konferencji, dla Georgii 9. Więcej ich ma tylko Florida Gators – 13 występów.

Dla Bulldogs to mecz ważny, ale ze względu na obecny rekord 12:0, jeśli np. przegra minimalnie (patrz Notre Dame-Clemson rok temu w wyjątkowym finale ACC) i tak pozostanie w walce o tytuł NCAA. Na tym rekordzie jest jednak rysa, bo z racji na dość sztywny kalendarz konferencji SEC i 14 ekip w konferencji, akurat – mimo wielu konferencyjnych starć – mecz w fazie zasadniczej Georgii z Alabamą wypadł z rozpiski (grają go co kilka lat). Trudno więc wskazać dzisiaj wyraźnego faworyta i to nie przypadek, że bilety na to spotkanie były najdroższe, a i tak praktycznie niedostępne. To będzie kapitalne widowisko.

***

2:00 (#2) Michigan Wolverines – (#13) Iowa Hawkeyes

Finał konferencji BIG TEN rozgrywany w Lucas Oil Stadium, Indianapolis, IN

Michigan musi wygrać, by być w play-offs. Jak przegra, to będzie niezależna od siebie i musi liczyć na  porażki rywali z ekipami Houston Cougars, Georgia Bulldogs i Baylor Bears. Iowa w PO już się nie znajdzie. Gra dzisiaj dlatego, bo Minnesota wygrywając z Wisconsin pomogła wyeliminować ekipę Badgers, ale nie ma nic do stracenia i z pewnością, z przyjemnością, zepsuje plany Wolverines.

Ekipa Michigan jest naładowana mentalnie po wygranej z Ohio State. Ogromna seria porażek, z największym rywalem, została przełamana i Jim Harbaugh mógł ucieszyć prawie cały stan Michigan. Ważnym ogniwem w tym zwycięstwie był running back Hassan Haskins, który zaliczył 5 przyłożeń biegowych (!!!), konkretnie było to 28 prób biegowych, 169 jarów i 5 TD. W tym sezonie Haskins ma już 18 run TD, przy średniej około 5 jardów/próbę.

Przez to Michigan absolutnie dominuje po ziemi – 35 przyłożeń w sezonie. Rywale – Iowa – mają tych przyłożeń 17, czyli mniej niż sam Haskins. Ale mają inny atut, porządną defensywę biegową. To coś, co może sprawić, że dla Michigan ten mecz nie będzie formalnością.

*

Na koniec przypominamy, że mamy swoją, dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia.

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

Leave a Reply

%d