Skip to content

NFL SUPER BOWL: futbol w czasach COVID

Sezon 2020 dobiega powoli końca. Ze względu na światową pandemię, obecna kampania stanowiła wielkie wyzwanie dla władz Ligi oraz wszystkich organizacji NFL. Zapewnienie bezpieczeństwa zawodnikom, członkom sztabów szkoleniowych i personelowi pomocniczemu, wymagało olbrzymich nakładów finansowych, bardzo drobiazgowego planowania, a także olbrzymiej dyscypliny wszystkich związanych bezpośrednio z rozgrywkami. Jakie były działania Rogera Goodella i wysokich urzędników Ligi, które w tych trudnych czasach, pozwoliły nam cieszyć się kolejnym, w pełni rozegranym sezonem NFL? Zapraszamy na krótkie podsumowanie.

COVID-19 a sport

Pierwsza infekcja SARS-CoV-2 miała najprawdopodobniej miejsce 17 listopada 2019 roku w Wuhan, w prowincji Hubei, w Chinach. Pandemia COVID-19 stawiała nagle wszystkie rozgrywki sportowe w USA i na świecie pod wielkim znakiem zapytania. W NFL pozostał już tylko jeden mecz do rozegrania, zaplanowane na 7 lutego spotkanie o Super Bowl pomiędzy KC Chiefs, a TB Buccanners. Jednak cały sezon był wielkim wyzwaniem dla władz Ligi, sztabów szkoleniowych, zawodników i wszystkich związanych z organizacjami NFL. Kampanie udało się rozegrać w całości, głównie za sprawą protokołów wdrożonych przez Ligę, mających na celu wzmożona ochronę i kontrolę zawodników, członków sztabów szkoleniowych, jak i wszystkich osób mających bezpośredni kontakt z wyżej wymienionymi. Wielkie znaczenie miało również przygotowanie budynków klubowych, sprzętu i obiektów sportowych. Jeśli ktoś ma chęć obejrzeć, jak to wszystko wyglądało w praktyce, to polecam najnowszy ,,Hard Knocks” z udziałem LA Chargers i LA Rams.

Testy

Jednym z rozwiązań zaproponowanych przez NFL i NFLPA jest program codziennych testów, którym poddają się wszyscy zawodnicy i ludzie związani bezpośrednio z drużynami Ligi. Badania te są realizowane przez zewnętrzne laboratoria, a wyniki są dostępne po 24 godzinach. Dodatkowo każdy nowy zawodnik, członek sztabu szkoleniowego, czy pracownik, zanim wogóle wejdzie do obiektu sportowego i klubowych budynków, musi mieć ujemne testy w kierunku SARS-CoV-2, które są wykonywane przez 5 kolejnych dni. Przez dokładnie taką samą procedurę przechodziła każda z drużyn NFL przed przystąpieniem do training camp. Jeśli zawodnik, czy członek ekipy ma dodatni wynik testu, a nie ma objawów, podlega kwarantannie przez okres 10 dni. Jeśli ma objawy, podlega izolacji na okres 10 dni od wystąpienia symptomów i przynajmniej 72 godzin od ich ustąpienia. Oczywiście po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu uruchamiany jest mechanizm śledzenia (tzw comprehensive contact tracing) wszystkich kontaktów tej osoby, celem identyfikacji i izolacji potencjalnie narażonych na infekcję.

W trakcie sezonu wykonano około 954830 testów w kierunku infekcji koronawirusem i odnotowano 262 przypadki zakażenia SARS-CoV-2 u zawodników, oraz 462 u innego personelu.

Większośc przypadków na szczęście przebiegała bez, lub skąpobjawowo, ale niestety zdarzyło się kilka wyjątków. Najbardziej poważnym przypadkiem był chyba ten Trenta Browna, OT Raiders. Zawodnik lądował na Covid reserve list dwukrotnie, z uwagi na symptomy, które nie ustępowały po okresie pierwszej kwarantanny. Dodatkowo podczas dożylnego przyjmowania płynów przed meczem w Cleveland, mała ilość powietrza dostała się do jego krwioobiegu, co skończyło się hopsitalizacją.

Contact Tracing

Trwająca pandemia stworzyła zapotrzebowanie na tzw contact tracing, a Liga podeszła do tematu bardzo innowacyjnie. W obiektach klubowych, w czasie treningów i wyjazdów drużyny, każdy członek personelu oraz zawodnik ma obowiązek korzystania z tzw. Proximity Recording Device. Jest to tracker (zaznaczę, że nie działa on na zasadzie GPS), który nie tylko ostrzega przed zbyt bliskim kontaktem, ale też mierzy jago czas i odległość, dostarczając tym samym danych ułatwiających potencjalną izolację osób narażonych na infekcję.

Obiekty klubowe

Pandemia COVID-19 stworzyła również potrzebę przeorganizowania budynków klubowych, celem zachowania tzw social distancing. Tyczy się to zarówno szatni zawodników, sal używanych podczas odpraw, jak i biur klubowych. Wdrożono również rygorystyczne protokoły sprzątania i dezynfekcji, szczególnie powierzchni często dotykanych, które mogą być potencjalnym przenośnikiem coronawirusa.

Kolejną częścią protokołu jest ograniczenie dostępu do określonych stref budynków klubowych. W tym celu zawodników i personel podzielono na trzy grupy:

1 Zawodnicy i personel który ma bezpośredni kontakt z zawodnikami

2 Personel który ma bliski kontakt z zawodnikami

3 Personel, którego obowiązki nie wymagają bliskiego kontaktu z zawodnikami.

Określono też ściśle która grupa, w jakim celu i zakresie ma dostęp do poszczególnych stref obiektów sportowych.

Środki ochrony osobistej.

Kolejny i chyba najwazniejszy element zapobiegania infekcji SARS-CoV-2.

Maseczki stały się obowiązkowe wewnątrz budynków klubowych, autobusów, samolotów, ale i podczas meczów. Zawodnicy przy linii bocznej, jeśli nie przygotowują się do wejścia na boisko i nie mają założonych kasków, mają obowiązek zakrywania ust. To samo tyczy się członków sztabów szkoleniowych i personelu pomocnicznego. W trakcie trwania sezonu rozszerzono również przepisy o obowiązek dodatkowego zakrywania ust w przypadku stosowania przyłbicy. Pomeczowy kontakt zawodników drużyn przeciwnych został również ograniczony do krótkiego podziękowania za rywalizację i szybkiego powrotu do szatni.

Podróże

Jak już wspomniałem, w trakcie lotów i podróży autobusowych obowiązuje nakaz noszenia maseczek (N95, lub KN95). Ilość graczy upoważnionych do wyjazdów z drużyną została ponadto ograniczona do 62. Dodatkowo każda ekipa ma przedstawić pełną listę zawodników do godziny 4 po południu czasu wschodniego, dnia poprzedzającego mecz.

Stadiony

W zależności od przepisów odpowiednich stanów i hrabstw stadiony w większości spotkań pozostawały zamknięte dla publiczności (SF 49rs rozgrywali ostatnie domowe spotkania sezonu zasadniczego w Arizonie, z powodu ograniczeń wprowadzonych przez hrabstwo Santa Clara). Było oczywiście trochę wyjątków. Najnowsze to spotkania Wild Card playoffs Colts-Bills (do 6700 fanów na trybunach), Ravens-Titans (14520), Bears-Saints (3000), Browns-Steelers (członkowie rodzin i przyjaciele), mecze Divisional Round Rams-Packers (8000), Ravens-Bills (6700), Browns-Chiefs (16000), Bucs-Saints (3000), oraz batalie o mistrzostwo konferencji Buccaneers-Packers (8578) i Bills-Chiefs (17000).

22000 kibiców będzie mogło na żywo, z perspektywy Raymond James Stadium obejrzeć Super Bowl LV i zmagania gospodarzy Tampa Bay Buccaneers, oraz Kansan City Chiefs. 14500 biletów będzie dostępnych w sprzedaży, a pozostałe 7500 będzie udostępnionych zaszczepionym pracownikom ochrony zdrowia z rejonu Tampy. Będą oni również mieli dostęp do wszystkich wydarzeń i programów poprzedzających samo spotkanie.

Roger Goodell: ,, Pracownicy ochrony zdrowia narażają swoje życie w służbie innym i jesteśmy im winni naszą wdzięczność. Mamy nadzieje że ta inicjatywa zainspiruje nasz kraj i w jakiś niewielki sposób uhonoruje tych prawdziwych amerykańskich bohaterów. Jest to również okazja do promocji szczepień i właściwych zachowań społecznych, w tym noszenia maseczek w przestrzeni publicznej”

Jane Castor, burmistrz Tampy: ,,Nasi pracownicy ochrony zdrowia pracują 24 godziny na dobą, żeby zapewnić zdrowie i bezpieczeństwo naszej społeczności i nie widzę lepszego sposobu na ich uhonorowanie. Przez ostatni rok nasz kraj wycierpiał tak wiele i nie możemy pominąć tych, którzy codziennie pracowali, by zapewnić nam bezpieczeństwo”.

Inicjatywa ta odbiła się szerokim echem i bez wątpienia ociepla znacznie wizerunek Rogera Goodella. Pokazuje ponadto jak odmienny, w porównaniu z naszym krajowym, stosunek do pracowników ochrony zdrowia panuje w Stanach Zjednoczonych.

Kary

Przy tak restrykcyjnych wytycznych, nie mogło się niestety obejść bez naruszania przepisów i kar nałożonych przez NFL i jej komisarza Rogera Goodella. Oto najważniejsze znich:

  • Na Baltimore Ravens została nałożona grzywna w wysokości 250000$, za naruszenie protokołów skutkujące wystąpieniem zakażen koronawirusem u 23 zawodników, oraz kilku członków sztabu szkoleniowego. Z tego powodu mecze Ravens-Steelers i Ravens-Cowboys były przekładane.
  • Na New Orleans Saints została nałożona kara w wysokości 500000$. Drużynie odebrano też wybór w 7 rundzie tegorocznego draftu. Ekipa została ukarana z powodu braku maseczek w czasie świętowania zwycięstwa z TB Bucs w 9 tygodniu rozgrywek.
  • Oakland Raiders zostali ukarani grzywnami w wysokości w sumie 1,2 miliona dolarów. Drużynie odebrano też wybór w 6 rundzie draftu 2021 roku. To pokłosie kilkukrotnego naruszenia protokołów przez ekipę z Las Vegas. Jon Gruden otrzymał dodatkowo grzywnę w wysokości 150000$
  • Na Tennessee Titans została nałożona grzywna w wysokości 350000$ za naruszenie protokołów, skutkujące wystąpieniem infekcji koronawirusem u 24 zawodników i członków ekipy. To skutrkowało przełożeniem spotkania z Pittsburgh Steelers w 3 tygodniu rozgrywek.
  • Taką samą grzywną ukarano New England Patriots. To pokłosie naruszeń protokołów, w wyniku których Cam Newton i inni doznali infekcji SARS-CoV-2.
  • Na Pittsburgh Steelers została nałożona grzywna w wysokości 250000$, a na Mike’a Tomlina, HC Steelers dodatkowo kara 100000$. Był to efekt braku maseczek przy linii bocznej boiska, w trakcie spotkania z Baltimore Ravens w 8 tygodniu rozgrywek.

Sezon już prawie za nami i trzeba przyznać że Liga oraz znakomita większość zespołów, poradziły sobie znakomicie. Ze względu na postępujący program szczepień, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na świecie, można mieć nadzieję, że kolejny sezon NFL będzie już przebiegał w zupełnie innych warunkach. I że kibice będą już mogli z perspektywy stadionów, w pełni dopingować swoje drużyny. Gdyby jednak tak się nie stało, to wydaje się, że zarówno Liga, jak i wszystkie organizacje NFL będą jeszcze lepiej przygotowane i unikną popełnionych błędów, pozwalając swoim zawodnikom na bezpieczną grę, a nam na cieszenie się kolejnym świetnym sezonem.

Autor: Maciej Michalec

Źródła tekstów:

https://www.ajmc.com/view/a-timeline-of-covid19-developments-in-2020

https://en.wikipedia.org/wiki/COVID-19_pandemic

https://www.sportstravelmagazine.com/sports-canceled-covid-nba-nhl-nfl-ncaa-nascar-soccer-league-season-tournament/https://operations.nfl.com/inside-football-ops/nfl-covid-19-protocols/

https://www.nfl.com/playerhealthandsafety/health-and-wellness/covid-19/a-comprehensive-approach-to-safety-during-covid-19

https://www.nfl.com/playerhealthandsafety/health-and-wellness/covid-19/nfl-is-using-technology-to-modernize-contact-tracing-prevent-spread-of-covid-19

https://www.nbcsports.com/bayarea/49ers/49ers-will-play-home-games-arizona-after-santa-clara-county-ban

https://www.cbssports.com/nfl/news/49ers-will-play-in-arizona-for-remainder-of-2020-season-after-covid-19-restrictions-extended-in-santa-clara/

Sports and COVID-19: The Impact on the Sports-Event Industry

https://www.syracuse.com/buffalo-bills/2021/01/youre-not-going-to-believe-how-many-bills-fans-are-in-kansas-city.html

https://www.cbssports.com/nfl/news/2021-super-bowl-nfl-giving-thousands-of-tickets-to-vaccinated-health-care-workers-sets-attendance-number/

https://eu.usatoday.com/story/sports/nfl/columnist/bell/2021/01/28/super-bowl-nfl-players-who-had-covid-19-returned-playing/4247230001/

https://apnews.com/article/nfl-sports-football-baltimore-ravens-74b0735b633722b5ece040ed9436fd82

https://www.iheartradio.ca/am800/news/the-nfl-issues-more-fines-for-covid-19-protocol-violations-1.14059364

https://www.nfl.com/playerhealthandsafety/resources/press-releases/nfl-and-nflpa-covid-19-monitoring-testing-results-jan-17-jan-23

https://www.espn.com/nfl/story/_/id/30187454/nfl-fines-tennessee-titans-350k-covid-19-violations

https://www.espn.com/nfl/story/_/id/30414211/source-new-england-patriots-fined-350k-covid-19-protocol-violation

Leave a Reply

%d bloggers like this: