Skip to content

Raymond James Stadium – wielofunkcyjna arena Super Bowl LV

Już tylko dni dzielą nas od wielkiego finału rozgrywek. Ostatnie spotkanie sezonu 2020/21 zostanie rozegrane na Raymond James Stadium w Tampie. Zapraszamy na tekst, w którym poznacie miejsce gdzie odbędzie się finałowy spektakl!

Raymond James Stadium, znany również jako “Ray Jay”, to stadion wielofunkcyjny, który znajduje się w Tampie, w stanie Floryda. Na obiekcie tym swoje mecze ligowe rozgrywają Tampa Bay Buccaneers z NFL oraz South Florida Bulls z NCAA.

Obiekt powstał w 1998 roku. Koszt budowy wyniósł 194 miliony dolarów. Pomieści dokładnie 65 890 widzów, lecz rekord frekwencji został odnotowany w 2017 roku na meczu Clemson Tigers z Alabamą Crimson Tide. Podczas tego spotkania, o mistrzostwo kraju college football, na trybunach zasiadło 74 521 widzów.

W latach 1999–2001 z obiektu korzystał zespół ligi MLS Tampa Bay Mutiny. Był dwukrotnie areną Super Bowl. Po raz pierwszy w 2001 roku (Baltimore Ravens – New York Giants 34:7), natomiast drugie SB zostało rozegrane w 2009 roku (zespół Pittsburgh Steelers pokonał Arizonę Cardinals 27:23). Na stadionie miały miejsce również wielokrotnie duże koncerty, między innymi U2, Taylor Swift oraz Beyonce.

Warto dodać, że za jedną z bramek nad trybuną odtworzono statek piracki, który jest symbolem klubu Tampa Bay Buccaneers. 103-stopowa (31 m), 43-tonowa replika statku pirackiego ze stali i betonu, w strefie północnej trybuny, z pewnością jest atrakcją i wizytówką. Za każdym razem, gdy Buccaneers zdobędą punkty, przyłożenie lub wygrają mecz, repliki armat na statku zostaną wystrzelone. Armaty strzelają raz za każdy zdobyty punkt.

Przez obecną sytuację epidemiologiczną na świecie, Raymond James Stadium musiał przejść lekką modernizację. Zeszłego lata włodarze stadionu wydali 10,4 miliona dolarów na ulepszenie bezpieczeństwa przed koronawirusem. Przez to m.in. zamontowano bezdotykowe toalety, zlewy, stacje do dezynfekcji rąk, zdejmowane spody siedzeń w celu zapewnienia dystansu społecznego. Całe inwestycje zostały sfinansowane przez rząd federalny CARES.

Każda osoba, która weźmie udział w Super Bowl LV – otrzyma typową dla pandemii – torbę: maskę N-95, chusteczki antybakteryjne, środek do dezynfekcji rąk i kartę bezpieczeństwa. Według Jona Barkera (kierownik produkcji wydarzeń na żywo w NFL) liga miała wystarczająco dużo czasu, aby przetestować najlepsze rozwiązania i  każdy fan będący na stadionie – jeśli tylko będzie stosował się do regulaminów – będzie mógł przez to czuć się bezpiecznie.

Inne ciekawostki:

– stadion jest określany jako „Ray Jay” lub „The New Sombrero”, będący pochodną „The Big Sombrero”. Nieco szyderczo nazywano go również „CITS”. Nazwa ta została zainicjonowana przez długoletniego lokalnego komentatora sportowego Chrisa Thomasa, co oznacza „Community Investment Tax Stadium”, odnosząc się do faktu, że stadion był w całości finansowany przez lokalnych podatników,

– Raymond James Stadium został zbudowany w celu zastąpienia Tampa Stadium, na żądanie nowego właściciela Buccaneers Malcolma Glazera,

– podczas budowy obiekt był znany jako Tampa Community Stadium. W czerwcu 1998 roku, przed samym otwarciem, wykupiono prawa do obecnej nazwy,

– na stadionie odbywają się także coroczne rozgrywki Outback Bowl (od 1999) i Gasparilla Bowl (od 2018) – spotkania wyróżniających się ekip w futbolu akademickim. 

Autor: Jakub Ciurkot

NFLPOLSKA.com

Leave a Reply

%d