Skip to content

NFLPolska espresso #5

Piąta kolejka sezonu zasadniczego 2019 to już historia. Jak zwykle zobaczyliśmy w niej wiele ciekawych spotkań oraz jeszcze więcej efektownych zagrań. Zapraszamy na podsumowanie, które w cyklu espresso przygotował Jakub Ciurkot.

TOP momentum:

Doskonałą reklamę NFL w Europie zaserwowali zawodnicy Oakland Raiders i Chicago Bears. Początek starcia należał do Raiders, którzy do szatni schodzili z prowadzeniem 17:0. Eksperci stacji Fox zastanawiali się w przerwie czy przypadkiem ktoś po przylocie do Londynu nie podmienił zawodników Bears, zostawiając nowicjuszom koszulki starterów.

I kiedy wydawało się, że Raiders mają wszystko pod kontrolą, zdarzyła się ta akcja.

Przypomniał się wszystkim Khalil Mack. Natchnął Bears do tego stopnia, że po trzech przyłożeniach zespół z Chicago był na prowadzeniu 21:17.

Jednak ostatnie słowo należało do zawodników Raiders. Zespół z Oakland rozegrał bardzo długą serię ofensywną (m.in. przechodząc jedną z zagrywek w czwartej próbie, 97 jardowy drive trwał 5 minut i 52 sekundy) i na niecałe dwie minuty przed zakończeniem spotkania RB Josh Jacobs zameldował się w polu punktowym.

Po meczu dziennikarze mieli wiele pytań do Macka. Ten jednak nie pojawił się na konferencji. W przeciwieństwie do zawodników z Oakland, którzy odpowiadali bardzo chętnie. Poniżej filmik z tego co się działo w szatni Raiders.

 

2.

Seattle Seahawks i Los Angeles Rams podczas Thursday Night Football stworzyli świetne widowisko. Mecz był bardzo wyrównany, a piłkę meczową na nodze miał kicker Rams Greg Zuerlein. Na 14 sekund przed końcem spotkania spudłował jednak field goal z 44 jardów i ze zwycięstwa cieszyli się Seahawks.

3.

Baltimore Ravens na wyjeździe, po dogrywce, pokonali 26:23 Pittsburgh Steelers. Bohaterem gości okazał się kicker Justin Tucker. Ten najpierw na 14 sekund przed końcem regulaminowego czasu gry field goalem z 44 jardów doprowadził do dogrywki. Natomiast w dogrywce wykonał celne kopnięcie na zwycięstwo z 46 jardów. Warto jednak dostrzec nietypowy lot piłki.

Podczas spotkania kontuzji doznał QB Steelers Mason Rudolph, konkretnie groźnie wyglądającego wstrząśnienia mózgu, po którym został zabrany do szpitala. Jego miejsce zajął Devlin Hodges. To wydarzenie mogło mieć duży wpływ na wynik meczu.

4.

Houston Texans rozegrali całkiem niezłą drugą połowę w ważnym starciu przeciwko Atlancie Falcons. Zdobyli w niej aż 37 punktów i wygrali 53:32, odnosząc trzecią wygraną w sezonie. Sternik ataku zespołu z Houston, wychowanek Clemson, Deshaun Watson asystował przy podaniach na 426 jardy, w tym przy 5 przyłożeniach. Rewelacyjne spotkanie rozegrał też skrzydłowy Will Fuller. 25-letni wide receiver złapał 14 piłek na 217 jardów, zdobywając 3 przyłożenia.

TOP 3 akcji:

Biegacz Christian McCaffrey z Caroliny Panthers rozgrywa fantastyczny sezon. W pięciu spotkaniach zdobył 587 jardów i 6 przyłożeń. Każda jego akcja nie jest przypadkiem, podobnie jak poniższa na filmiku. 23-letni gracz udowadnia w każdym zagraniu, że jest jednym z najlepszych biegaczy w lidze. W ostatnim spotkaniu z Jacksonville Jaguars, wygranym 34:27, zdobył 176 jardów i 2 przyłożenia dołem oraz złapał 6 piłek na 61 jardów, w tym jedno z podań zakończył przyłożeniem.

Wspominaliśmy, że Seattle Seahawks rozegrali świetne spotkanie z Los Angeles Rams. Natomiast warto jeszcze TOP zagraniem weekendu wyróżnić przyłożenie Tylera Locketta. W całym meczu skrzydłowy Seahawks złapał 4 piłki na 51 jardów.

Kansas City Chiefs przegrali pierwszy mecz w sezonie. Dość nieoczekiwanie przed własną publicznością ulegli 13:19 Indianapolis Colts. Ale pomimo porażki świetną akcją popisał się Patrick Mahomes, który asystował dla Byrona Pringle’a. Było to jego pierwsze przyłożenie w sezonie.

Warto przy tej okazji wspomnieć też o tym, że gwiazda Chiefs, Mahomes w pierwszej połowie spotkania podkręcił kostkę. W drugiej części gry kontynuował swój występ, ale widać było, że nie czuje się komfortowo i uraz się pogłębia. Każdy zastanawia się czy jest to coś poważnego, natomiast sam poszkodowany stwierdził, że zrobi wszytko być gotowy do gry już w niedzielę.

W rubryce wydarzenia zdecydowaliśmy się wziąć na tapetę zaskoczenia sezonu. Drużyny, które przed sezonem były skreślane, a spisują się nadspodziewanie dobrze:

– pierwsi pod lupą są podopieczni HC Kyle’a Shanahan’a. San Francisco 49ers z bilansem 4-0 zajmują pierwsze miejsce w NFC Dywizji Zachodniej oraz przodują w Konferencji Krajowej. Podczas Monday Night Football zawodnicy ze stanu Kalifornia pewnie pokonali przed własną publicznością 31:3 Cleveland Browns.

– Oakland Raiders to drużyna, która przed sezonem była przewidywana do tzw. tankowania, czyli – co najwyżej – „walki” o czołową pozycję w przyszłorocznym drafcie jako jedna z najgorszych ekip w rozgrywkach. Po zakończeniu sagi z Antonio Brownem te przewidywania jeszcze się pogłębiły. Natomiast Raiders z bilansem 3-2 zajmują drugie miejsce w AFC Dywizji Zachodniej tuż za Kansas City Chiefs. W niedziele nieoczekiwanie wygrali w Londynie 24:21 z Chicago Bears.

– jako fan Buffalo Bills muszę też dodać trzy słowa o „swojej” drużynie. Przed startem sezonu niemal we wszystkich zapowiedziach czytałem, że bilans 7-9 to maksimum na co stać zespół. A były też takie prognozujące rekord 2-14, 4-12. Natomiast zespół prezentuje bardzo solidny futbol. Odniósł cztery zwycięstwa – przy jednej porażce – i z optymizmem patrzy na kolejne tygodnie w lidze. A już na szczególne wyróżnienie zasługuje defensywa Bills, która jest jedną z najlepszych w lidze.

Informacje okołoboiskowe:

– Washington Redskins przegrali 7:33 z New England Patriots. I chociaż wynik wydaje się wysoki, to paradoksalnie nie było to najgorsze spotkanie w sezonie ekipy ze stolicy USA. Mimo to po nim posadę głównego trenera stracił Jay Gruden – pracował w Redskins na tej funkcji w latach 2014-2019.

– cztery przyłożenia w jednym spotkaniu nie zdarzają się codziennie. Takim oto wyczynem popisał się Aaron Jones z Green Bay Packers przeciwko Dallas Cowboys. Ostatnim graczem, który dokonał podobnego wyczynu w barwach Packers był Dorsey Levens w 1999 roku.

– już tylko New England Patriots i San Francisco 49ers pozostali niepokonani w lidze.

– skrzydłowy Zay Jones przenosi się z Buffalo Bills do Oakland Raiders. W zamian do Buffalo wędruje 5 runda draftu 2021.

– defensywa Philadelphii Eagles zainkasowała 10 sacków w niedzielnym spotkaniu z New York Jets.

Grafika: Seattle Seahawks

Autor: Jakub Ciurkot

Leave a Reply

%d bloggers like this: