Skip to content

NFLPolska Raport #18

Dzisiaj startuje kolejny weekend preseason, a więc to idealny czas na NFL Raport. Przeczytacie m.in. o nowych restrykcjach dotyczących uczestniczenia kibiców w spotkaniach Las Vegas Raiders i New Orleans Saints, wymianie Pittsburgh Steelers z Jaksonville Jaguars, o porozumieniu Seattle Seahawks z Jamalem Adamsem czy wczorajszych cięciach. Łącznie ponad 11 tysięcy znaków, więc nie przedłużamy i zapraszamy, pozycja obowiązkowa! 

Preseason nie daje chwili wytchnienia w dyskusjach na temat szczepień. Raiders wydali decyzję wedle której będą wymagali dowodu szczepienia od wszystkich fanów chcących wejść na mecz domowy w Las Vegas. Decyzja jest związana z nową dyrektywą gubernatora stanu Nevada Steve’a Sisolaka w sprawie imprez masowych. Fani będą musieli wylegitymować się otrzymaniem szczepienia poprzez darmową aplikację na smartfony. W zamian będą mieli możliwość uczestniczenia w widowisku bez konieczności noszenia maseczek. Fani, którzy nie są jeszcze zaszczepieni, ale będą chcieli wejść na Allegiant Stadium, będą mieli możliwość skorzystania z punktu szczepień na samym stadionie, jednak w przypadku nowozaszczepionych kibiców, pozostanie obowiązek noszenia maseczek.
*
Podobną decyzje wydał zarząd New Orleans Saints w porozumieniu z władzami stanu Louisiana , informując że aby uczestniczyć w meczach fani będą musieli przedstawić dowód szczepienia, lub aktualny i negatywny test na obecność COVID-19 w organizmie wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed meczem. Inaczej niż w przypadku Nevady, obowiązek zasłaniania ust i nosa pozostaje bez zmian i obowiązuje podczas całej imprezy z wyjątkiem osób zwolnionych z tego obowiązku oraz  podczas picia i jedzenia. Podobnie jak w przypadku Raiders – Saints ogłosili również swoje zaangażowanie w akcję szczepieniową i współpracę z firmą Ochsner Health, z którą wspólnie organizować będą eventy podczas których będzie można się zaszczepić, w całym regionie, oraz podczas dni meczowych pod stadionem Ceasars Superdome.
*
Podobne regulacje są spodziewane również po innych zespołach w lidze NFL, jednak muszą one działać również zgodnie z wytycznymi lokalnych władz w swoich stanach.

Tymczasem zespół Atlanta Falcons poinformował, że jako pierwszy w stawce osiągnął 100% poziom zaszczepienia członków zespołu.

Free Agent Derrius Guice został zawieszony przez ligę na pierwsze 6 meczów sezonu ze względu na oskarżenie zawodnika o przemoc domową. Zawodnik został aresztowany w sierpniu 2020. Zarzuty kryminalne zostały jednak odrzucone w czerwcu tego roku. Pod tym względem kara dyscyplinarna dla zawodnika pozostaje dość dyskusyjna.

Steelers uzupełniają skład na pozycji, której bardzo potrzebowali. W wyniku wymiany pozyskali LB Joe Schoberta z Jaksonville Jaguars w zamian za 6-to rundowy pick Draftu 2022. Schobert zarobi w tym sezonie 7,3 miliona dolarów.

Po stracie w wyniku kontuzji trzech OT (Germaina Ifediego, Larryego Boroma i Tevena Jenkinsa) Chicago Bears zakontraktowali byłego All-Pro OT Eagles, weterana Jasona Petersa.
W sprawie Tevena Jenkinsa wypowiedział się HC Chicago Bears Matt Nagy informując, że konieczne stało się wykonanie operacji kontuzjowanych pleców. Lekarze we współpracy z klubem będą starali się doprowadzić zawodnika do powrotu na boisko w listopadzie, jednak istnieje poważna obawa, że kontuzja okaże się wykluczająca go do końca sezonu.

Również weteranem wzmacniają się New Orleans Saints. Klub z Louisiany zdecydował się zatrudnić WR Kevina White’a, byłego pierwszorundowca z Chicago Bears. W Drafcie 2015 został wybrany z siódmym pickiem. Wychowanek West Virginia szybko jednak dał się poznać jako niepewny punkt drużyny ze względu na częste kontuzje. Teraz spróbuje nawiązać do swojej obiecującej początkowo kariery w zespole Świętych, który na starcie sezonu będzie musiał sobie radzić bez swojej największej gwiazdy na pozycji WR – Michaela Thomasa.

Safety Jamal Adams i zespół Seattle Seahawks doszli do porozumienia w sprawie wielkich pieniędzy za przedłużenie umowy. Nowy kontrakt zawodnika opiewa na 70 milionów dolarów i potrwa dodatkowe 4 lata. 38 milionów z tej kwoty jest w pełni gwarantowane. Adams miał rozpocząć właśnie ostatni rok swojego rookie kontraktu, odkąd został wydraftowany przez New York Jets z szóstym numerem, a następnie wytrade’owany do Seahawks za kolejne dwa pierwszorundowe picki. Nowa umowa obowiązywać będzie do 2025 roku.

Seahawks podali również pocieszające wieści w kwestii kontuzji TE Colbyego Parkinsona. Początkowo gdy zawodnik kontuzjował sobie tą samą stopę, której złamanie wykluczyło go z gry na większość poprzedniego sezonu obawiano się najgorszego, czyli powrotu tej samej kontuzji i podobnych konsekwencji. Jednak najnowsze wieści w tej sprawie są takie, że stopa Parkinsona nie będzie wymagała operacji i zawodnik może wrócić do gry nawet za kilka tygodni.

Nawet bardziej pocieszające wieści dopływają do fanów Dallas Cowboys. QB Dak Prescott, który przed pierwszym meczem preseasonowym zszedł z treningu z kontuzja barku powoli wraca do zdrowia. Stan jego barku był badany przez cały sztab specjalistów. W tym przez wybitnych lekarzy zajmujących się na codzień częstymi urazami tego typu u baseballistów. Badania nie wykazały żadnego poważnego uszczerbku na zdrowiu, a Prescottowi wystarczył mały odpoczynek od intensywnych treningów, by w tym tygodniu powrócić już do treningów z drużyną, choć początkowo z mniejszym obciążeniem.

Liczba kontuzji w drużynie najwyraźniej jednak musi się zgadzać, ponieważ w tym samym czasie podczas meczu z Arizona Cardinals urazu nabawił się DL Neville Gallimore. Zawodnik ucierpiał w jednym ze starć i w efekcie przestawiony został jego łokieć. Po dokładnych badaniach i rezonansie magnetycznym udało się jednak wykluczyć poważne uszkodzenia. Żadne ścięgno nie zostało zerwane i zawodnik będzie mógł wrócić za 4-6 tygodni, co jest najlepszą możliwą wiadomością w obecnej sytuacji, jednak komplikuje start sezonu zespołowi z Dallas.

Równie dobre wieści co w przypadku Cowboys otrzymali w tym tygodniu również fani Packers. Rezonans magnetyczny QB Jordana Love’a nie wykazał żadnych nieprawidłowości w stanie barku rozgrywającego. Zawodnik będzie w stanie wrócić do treningów lada dzień, jednak postanowiono dać mu odpocząć by nie nadwyrężać niepotrzebnie zdrowia zastępcy Aarona Rodgersa tuż przed sezonem zasadniczym.

Niestety tyle szczęścia może nie mieć Edge z zespołu Titans Trevon Coley. Jego kontuzja stopy wygląda na tyle poważnie, że zawodnik uda się na konsultacje u dr Roberta Andersona. Zespół z Tennessee obawia się, że kontuzjowana stopa może spowodować stracony sezon dla byłego startera Cleveland Browns.

Wciąż wiele niepewności jest natomiast w obozie Indianapolis Colts. Carson Wentz po przejściu operacji kontuzjowanej stopy dochodzi do siebie. Początkowo mówiło się o absencji pomiędzy 5 a 12 tygodni. Źródła zbliżone do zespołu zapowiadają walkę o najniższy  wymiar. Sam zawodnik jest zmotywowany do powrotu jak najszybciej, jednak nie wiadomo na ile będzie to możliwe. Pojawiły się domysły, że być może rozsądnym posunięciem ze strony Colts byłoby zabezpieczenie się i zakontraktowanie weterana, lub nawet wykonanie telefonu do Philipa Riversa, który obecnie został trenerem Alabama State. Insiderzy jednak ucinają te spekulacje. Rivers ma się skupić na uniwersytecie, a Colts nie maja zamiaru nikogo dodatkowo kontraktować. W razie potrzeby do roli startera szykowany jest Jacob Eason, jednak w klubie żyją nadzieją, że Wentz rzeczywiście stanie na nogi już na początku sezonu.
*
Całej sytuacji bacznie będzie przyglądał się również zarząd Philadelphia Eagles , gdyż w umowie wymiany Carsona Wentza została zapisana klauzula, że jeśli zawodnik rozegra przynajmniej 75% snapów w sezonie zasadniczym, lub 70% w przypadku awansu do play-off to Eagles dostaną pick w wyższej rundzie draftu. Sytuacja jest zatem arcyciekawa, bo dla samych Colts również posiadanie zdrowego Wentza jest być, albo nie być w obecnym sezonie. Dla klubu była to jedyna pozycja na której potrzebowali klasowego wzmocnienia przed nadchodzącym sezonem, aby myśleć o wysokich pozycjach na koniec. Postawiono na QB z Philadelphii, jednak jego pechowe demony znowu dały o sobie znać w najmniej odpowiednim momencie.

Zdecydowanie mniej niepewności mają fani Steelers w sprawie WR Chase’a Claypool’a Skrzydłowy opuścił co prawda wtorkowy trening w asyście kolegów i nie wyglądało to najlepiej, ale późniejsze informacje jakie docierały do nas z Pittsburgha zdecydowanie uspokajały sympatyków zespołu. Ostatecznie do wiadomości podano, że było to jedynie lekkie zwichnięcie kostki i z zawodnikiem wszystko będzie w porządku.

Powracając na chwilę do całkiem pozytywnych wieści ( przynajmniej dla fanów 49’ers) zespół z San Francisco znalazł kluczowe wzmocnienie na pozycji LB. Będzie nim Mychal Kendricks (ex Seahawks). Zawodnik wizytował w tym tygodniu zespół byłego rywala z dywizji i zdecydował się na podpisanie kontraktu.

***

W NFL nastąpiła pierwsza przedsezonowa fala cięć rosterów przed początkiem sezonu zasadniczego. Kluby musiały ograniczyć swoje listy zawodnicze do 85 nazwisk. Niestety, tak jak informowaliśmy w oddzielnym wpisie, cięcia te objęły pochodzącego z Polski nowo przemianowanego Centra Carolina Panthers Mike’a Panasiuka. Poniżej spisaliśmy wybrane najistotniejsze cięcia spośród pozostałych ruchów kadrowych we wszystkich zespołach:

-Jacksonville Jaguars opuścili:

Tim Tebow TE/QB zawodnik z klasy draftu 2010, były QB Denver Broncos powracający do ligi po przerwie.

DJ Daniel S z klasy draftu 2021

Josh Imatorbhebhe WR z klasy draftu 2021

-San Francisco 49ers opuścili:

Eddie Vanderdoes DI z klasy draftu 2017. W ostatnich trzech sezonach rozegrał w sumie 78 snapów.

Austin Watkins WR z klasy draftu 2021

-Chicago Bears opuścił:

Justin Hardy WR z klasy draftu 2015. W trzy ostatnie sezony rozegrał 418 snapów.

-Arizona Cardinals opuścił:

Ito Smith RB z klasy draftu 2018, który rozegrał w trzech ostatnich sezonach 885 snapów.

-Kansas City Chiefs opuścił: 

Antonio Callaway WR z klasy draftu 2018 mający na koncie w trzech ostatnich sezonach 972 snapy.

-New York Giants opuścił:

Alfred Morris RB z klasy draftu 2012 notujący w trzech ostatnich sezonach 365 snapów.

-New England Patriots opuścił:

Marvin Hall WR z klasy draftu 2016 – rozegrał w trzech ostatnich sezonach 679 snapów.

-New Orleans Saints opuścili:

Noah Spence ED z klasy draftu 2016 po rozegraniu 130 snapów w trzech ostatnich sezonach

Prince Amukamara CB z klasy draftu 2011, który zebrał 1869 snapów w trzech ostatnich sezonach.

-Las Vegas raiders opuścił:

Bo Scarbrough RB z klasy draftu 2018 rozgrywając w trzech ostatnich sezonach 179 snapów.

-Washington Football Team opuścili: 

Lamar Miller RB z klasy draftu 2012, który rozegrał 678 snapów w ostatnich trzech sezonach

Kelvin Harmon WR z klasy draftu 2019 rozgrywając dotychczas 482 snapy.

-Detroit Lions opuścił:

Michael Warren RB z klasy draftu 2020

-Los Angeles Chargers opuścił:

KJ Costello QB z klasy draftu 2021

-Philadelphia Eagles opuścił:

Kerryon Johnson RB z klasy draftu 2019, który rozegrał dotychczas 916 snapów.

Przypominamy, że wszystkie zespoły czekają kolejne znaczące cięcia. Już do 31 Sierpnia muszą zostać uformowane maksymalnie 53- osobowe rostery, oraz 16-osobowe Practice Squady, które obowiązywać będą w sezonie 2021.

Źródło danych powyższej listy: pff.com

***

Najwięcej reakcji wywołało oczywiście pozbycie się przez Jaguars Tima Tebowa, a sami zainteresowani (Tebow i HC Jaguars Urban Meyer) komentowali sprawę jak poniżej:

Tebow: Jestem wdzięczny, za wszystko. Za swoje zwycięstwa i za porażki. Nigdy nie chciałem podejmować życiowych decyzji ze strachem przed porażką. i bardzo się cieszę ], że dostałem szansę na pogoń za marzeniami. Dziękuję Jaguars i każdemu, kto wspierał mnie w tej przygodzie. “Wiemy też, że Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra” List do rzymian 8:28.

Meyer: To jest ciężkie… stoczyliśmy ciężką walkę, żeby go zatrzymać. Gracze go polubili, szatnia stała za nim, ale to była właściwa decyzja, którą trzeba było podjąć. Jeśli miałbym obstawiać, to jest raczej koniec jego kariery. Oczywiście nie można być pewnym, to jest człowiek który żyje na swoich zasadach, wojownik, ale ma też 34 lata. Decyzję przyjął bardzo dobrze. Rozumie, Rozmawiałem z nim przed ogłoszeniem i dzisiaj rano, tak jak z innymi zwolnionymi.

Autor: Paweł Sałata

*

Na koniec przypominamy, że mamy swoją, dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia.

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

Leave a Reply

%d bloggers like this: