Skip to content

Fantasy Football z NFLPOLSKA – Defense & Kickers

Defensywy i kickerzy w fantasy to pozycje budzące najmniejsze zainteresowanie. Zwykle wybiera się te “potrzeby” pod koniec draftu. Podejście do nich bywa jednak różne przy niestandardowych punktacjach. Większość ma jednego kickera i jedną defensywę zespołową, które punktują co tydzień. W niektórych, zamiast defensyw drużynowych, wybiera się indywidualnych defensorów, w innych – kompletnie rezygnuje z kickerów lub defensywy. Zapraszamy do lektury, która pomoże wybrać bezpieczne opcje na niszowych pozycjach.

DEFENSYWY DRUŻYNOWE (DST)

W defensywach drużynowych najważniejszą statystyką są sacki. Z jednej strony gwarantują one stabilną liczbę punktów co tydzień, z drugiej – zwiększają szansę na to, że dana drużyna wymusi fumble lub interception. Drugą ważną statystyką dla formacji defensywnych w fantasy jest liczba straconych punktów na mecz. Poniżej krótkie opisy defensyw, które warto wziąć pod koniec draftu lub sprawdzać ich obecność na waivers w trakcie sezonu.

  • Pittsburgh Steelers to pod względem sacków najlepsza drużyna w lidze. Ich aktualna seria spotkań z rzędu z przynajmniej jednym sackiem wynosi 73 i jest nowym rekordem ligi. TJ Watt to czołowy defensor ligi, a Cameron Hayward, Minkah Fitzpatrick i Stephon Tuitt to czołowi zawodnicy na swoich pozycjach w lidze.

  • Los Angeles Rams mają defensywę zbudowaną wokół najlepszego defensora ligi i jednego z najlepszych w historii, DT Aarona Donalda, a także świetnego CB Jalena Ramseya.
  • New England Patriots w 2019 byli jedną z najlepszych defensyw fantasy w historii. W 2020 popadli w przeciętność, ale wynikało to głównie z powodu wielu czołowych zawodników odpuszczających sezon z powodu COViDu. Teraz wszyscy powracają, a wraz z nimi elitarność defensywy, z której znani są Patriots. 
  • San Francisco 49ers znani są ze swoich problemów z kontuzjami, a zeszły sezon musieli rozegrać bez swojego lidera w formacji defensywnej, Nicka Bosy. Jego powrót na boisko powinien wzmocnić tę formację na tyle, by przypominała skład, który wprowadził 49ers do Super Bowl w zeszłym roku.
  • Arizona Cardinals była w zeszłym sezonie jedną z najlepszych drużyn ligi w liczbie sacków, a w off-season do zespołu dołączył JJ Watt – jeden z najlepszych zawodników pod tym względem w historii ligi, a także trzykrotny defensor roku. Watt w duecie z Chandlerem Jonesem będą siali postrach wśród rozgrywających i linii ofensywnych rywali.

  • Indianapolis Colts to najlepiej punktująca defensywa zeszłego sezonu. Zawdzięczają to aż 7 przyłożeniom zdobytym przez defensywę – wynik ten jest nie do powtórzenia. Mimo to Colts nadal będą grać solidnie, a ich gra będzie się kręcić wokół LB Dariusa Leonarda – człowieka od wszystkiego w Indy – oraz czołowego zawodnika na swojej pozycji, DT DeForesta Bucknera.
  • Minnesota Vikings miała bardzo słaby sezon defensywnie w 2020. W off-season podpisywali głównie graczy defensywnych, by powrócić do elity ligi w tej formacji. Dodatkowo, po nieobecności spowodowanej kontuzjami i COViDem powracają Danielle Hunter, AJ Barr i Michael Pierce. Vikings mają gwiazdy w każdej linii defensywy, I planują powrócić do ulubionego, defensywnego stylu gry trenera Mike’a Zimmera.
  • Los Angeles Chargers byli zdziesiątkowani kontuzjami w zeszłym sezonie. Spore fragmenty sezonu opuścili Derwin James, Joey Bosa i Chris Harris – trzej czołowi defensorzy drużyny. Bez nich drużyna spisywała się poniżej oczekiwań, a ich powrót do składu powinien z powrotem uczynić ich czołową defensywą. 
  • Tampa Bay Buccaneers budzą postrach w lidze talentem linii defensywnej, co widać było szczególnie w Super Bowl, w którym nie dawali Patrickowi Mahomesowi ani chwili na złapanie oddechu. Jason Pierre-Paul, Shaquil Barrett, Ndamukong Suh, Devin White, Lavonte David, Vita Vea – każdy z nich grozi sackiem w każdej akcji. Tyłom defensywy również nie brak talentu.

  • Baltimore Ravens mogą się pochwalić bardzo mocną linią defensywną, dowodzoną przez Calaisa Campbella, a także jednym z najlepszych duetów ligi na pozycji cornerbacka, Marlonem Humhreyem i Marcusem Petersem. Ravens znani są z grania bardzo fizycznej defensywy i wywierania dużej presji na rozgrywającym – w zeszłym sezonie byli drudzy w lidze pod względem liczby “uderzeń” quarterbacka.
  • Miami Dolphins mocno odmłodzili zespół poprzez draft i wolną agenturę, i udało im się wzmocnić zespół kilkoma naprawdę utalentowanymi defensorami. Efekty było widać już w zeszłym sezonie, w którym Dolphins mieli przechwyt piłki w każdym meczu sezonu.

  • Washington Football Team to kolejny zespół, którego siła tkwi w linii defensywnej. Chase Young, Montez Sweat i Jonathan Allen to tylko czołowe nazwiska formacji, która miała 47 sacków i 23 przechwyty w zeszłym sezonie – oba wyniki to czołówka ligi.
  • Denver Broncos zainwestowali sporo w defensywę w tym off-season. Poprzez wolną agenturę i draft zbudowali być może najlepszą drugą linię defensywy w lidze, tworzoną przez Justina Simmonsa, Kyle’a Fullera, Bryce’a Callahana, Kareema Jacksona i Patricka Surtaina. Za powalanie rozgrywających rywali znowu będą odpowiedzialni Bradley Chubb i powracający po kontuzji były Super Bowl MVP, Von Miller.

KICKERZY (K)

Kickerów najlepiej brać w przedostatniej lub ostatniej rundzie draftu. Wielu z nich punktuje na bardzo podobnym poziomie, a ich zdobycze punktowe są w dużej mierze uzależnione od przebiegu meczu, więc nawet w najkorzystniejszych warunkach i przy słabym przeciwniku ich punkty nie są gwarantowane.

Najbezpieczniejszą grupą kickerów są zawodnicy, którzy grają w czołowych drużynach ligi, czyli takich które dysponują zarówno świetną ofensywą, jak i świetną defensywą. Do tej grupy możemy zaliczyć następujących kickerów:

  • Harrison Butker (Kansas City Chiefs)

  • Justin Tucker (Baltimore Ravens)
  • Mason Crosby (Green Bay Packers)
  • Wil Lutz (New Orleans Saints)
  • Tyler Bass (Buffalo Bills)
  • Ryan Succop (Tampa Bay Buccaneers)
  • Stephen Gostkowski (Tennessee Titans)
  • Rodrigo Blankenship (Indianapolis Colts)

Druga grupa to kickerzy, którzy grają w dobrych drużynach, przede wszystkim z dobrymi ofensywami, a także przyzwoitymi defensywami. Wśród takich zawodników można trafić na prawdziwą perłę – kickera w drużynie, która jest wystarczająco dobra, by zdobywać jardy, ale niemająca sukcesów w zdobywaniu przyłożeń. Zawodnicy, którzy znaleźli się w takiej sytuacji w zeszłym sezonie:

  • Jason Sanders (Miami Dolphins)
  • Younghoe Koo (Atlanta Falcons)
  • Daniel Carlson (Las Vegas Raiders)
  • Cairo Santos (Chicago Bears)

Ostatni typ kickera to taki, którego ofensywa jest świetna, ale defensywa  – bardzo słaba. W takiej sytuacji drużyna zazwyczaj przegrywa i musi gonić wynik, w efekcie czego wykonuje akcje podaniowe na czwartej próbie, albo akcje dwupunktowe zamiast podwyższenia. Kicker pojawia się więc na boisku rzadko,i nie ma okazji do zdobywania punktów. Takim ryzykownym zawodnikiem może się okazać Greg Zuerlein (Dallas Cowboys) – jeden z najbardziej utalentowanych zawodników na pozycji, ale grający dla drużyny, która pasuje do wyżej opisanego schematu.

INDYWIDUALNI DEFENSORZY (IDP)

Najważniejsze statystyki w fantasy dla indywidualnych defensorów to sacki i tackles. Są one zwykle niżej punktowane niż fumble czy też interception, ale są dużo bardziej powtarzalne z tygodnia na tydzień i zapewniają solidną liczbę punktów w każdej kolejce. Jak z każdą pozycją na tej liście, również tutaj zawodników najlepiej wybierać pod koniec draftu, bo różnice między nimi – w perspektywie sezonu – są niewielkie, a wybór szeroki.

  • Aaron Donald (Los Angeles Rams) to trzykrotny najlepszy defensor ligi i maszyna do sacków – nigdy w karierze nie zszedł poniżej 8 w sezonie. Wokół niego zbudowana jest cała defensywa Rams.

  • Blake Martinez (New York Giants) to czołowy tackler ligi, notujący ok. 90 w sezonie. Oprócz tego zdarza mu się powalić rozgrywającego i przejąć piłkę.
  • Budda Baker (Arizona Cardinals) gra jako safety, ale od dwóch lat przewodzi drużynie w liczbie tackles, sacki również mu niestraszne – ma je w każdym sezonie.
  • Cameron Jordan (New Orleans Saints) to czołowy defensor ostatniej dekady, od dziewięciu lat nie zszedł poniżej 7.5 sacka. Nie opuścił również żadnego spotkania w swojej dziesięcioletniej karierze.
  • Chandler Jones (Arizona Cardinals) stracił poprzedni sezon z powodu kontuzji bicepsa. W latach 2015-19, w 79 spotkaniach zanotował 72.5 sacka i wymusił 21 przejęć piłki.
  • Chase Young (Washington Football Team) dostał nagrodę defensywnego debiutanta roku w 2020. Przyszedł do ligi jako wielki talent, i potwierdził go czyniąc z defensywy Waszyngtonu jej największą siłę. Zanotował 7.5 sacka i wymusił 4 straty w 15 rozegranych spotkaniach.

  • Danielle Hunter (Minnesota Vikings) miał jeden z najlepszych startów kariery NFL w historii, notując 54.5 sacka w pierwszych 78 spotkaniach. Cały zeszły sezon stracił z powodu kontuzji szyi.
  • Darius Leonard (Indianapolis Colts) w swoich pierwszych trzech sezonach w lidze notował średnio 3 wymuszenia fumble, 2 interception, 5 sacków, 7 obronionych podań i 89 tackles.Robi na boisku absolutnie wszystko.
  • DeForest Buckner (Indianapolis Colts) to jeden z czołowych zawodników na pozycji DT. W ostatnich trzech sezonach zanotował 29 sacków.
  • Demario Davis (New Orleans Saints) spędził w lidze 9 lat bez żadnej kontuzji, i w tym czasie dał się poznać jako ponadprzeciętny tackler i sacker.
  • Devin White (Tampa Bay Buccaneers) miał 9 sacków i 97 tackles w zeszłym sezonie okraszonym wygranym Super Bowl. White robi dla drużyny wszystko, co jest w danej chwili potrzebne, w pierwszym sezonie były to przejęcia piłki, w drugim – powalanie rozgrywającego.
  • Fred Warner (San Francisco 49ers) przewodzi grającej fizycznie, i mającej często problemy z kontuzjami defensywie 49ers. Jego głównym zadaniem jest powalanie rywali z piłką i spajanie defensywy z pozycji linebackera.
  • Haason Reddick (Carolina Panthers) to jedno z odkryć zeszłego sezonu. Świetnie wykorzystał szansę, jaką dostał od Cardinals, i zanotował 12.5 sacku, a w tym sezonie będzie przewodził defensywie Panthers z pozycji linebackera.
  • Harrison Smith (Minnesota Vikings) jest czołowym safety ligi, i bardzo regularnie notuje przechwyty.
  • Jamal Adams (Seattle Seahawks) przez kilka lat spędzonych w Jets pokazał wysokie umiejętności obrony podań i powalania rywali. W Seattle dołożył do tego także rekordowo wysokie jak na safety liczby sacków.

  • Jason Pierre-Paul (Tampa Bay Buccaneers) zanotował 30.5 sacku i 7 wymuszeń przechwytów w 42 spotkaniach w barwach Bucs. Pierre-Paul stracił kilka palców w 2015 roku, ale nie przestał być budzącym strach defensorem.
  • Jaylon Smith (Dallas Cowboys) to czołowy defensor swojej drużyny, od trzech lat przewodzący jej w tackles.
  • Joe Schobert (Pittsburgh Steelers) jest maszyną do powalania rywali. Po kilku latach spędzonych w Cleveland i Jacksonville, tego lata dołączył do czołowej formacji defensywnej w NFL – Steelers.
  • Joey Bosa (Los Angeles Chargers) to lider defensywy Chargers, któremu na przeszkodzie bardziej stają kontuzje niż przeciwnicy. W pierwszych 5 sezonach w lidze nie wystąpił w aż siedemnastu spotkaniach, ale w pozostałych 63 zanotował aż 47.5 sacku.

  • Khalil Mack (Chicago Bears) to lider defensywy Bears, który od 6 lat nie zszedł poniżej 8,5 sacku. W 2016 był defensorem roku.
  • Lavonte David (Tampa Bay Buccaneers) jest linebackerem, wokół którego najwięcej się dzieje w defensywie Bucs. Jest w lidze od 9 lat, i w tym czasie notuje średnio 6 tackles na mecz. Jest też świetny w odbieraniu piłki rywalom.
  • Logan Ryan (New York Giants) pomimo gry na pozycji cornerbacka notuje statystyki w każdej defensywnej kategorii – tackles, sackach i przechwytach.
  • Malcolm Jenkins (New Orleans Saints) to bardzo dobry safety, który oprócz powalania przeciwników daje dużo z siebie w każdym aspekcie gry defensywnej.
  • Marlon Humphrey (Baltimore Ravens) to świetny CB, który ma talent do przejmowania piłki, a także chętnie i z pozytywnymi skutkami angażuje się w atakowanie rozgrywającego.
  • Myles Garrett (Cleveland Browns) zagrał w 40 spotkaniach w ostatnich 3 sezonach, i miał w nich 35,5 sacku. Kandydat na defensora roku, pod warunkiem że zagra wszystkie spotkania.

  • Nick Bosa (San Francisco 49ers) jest młodszym bratem Joeya, i zdaniem wielu nawet bardziej utalentowanym. Był najlepszym defensywnym debiutantem w 2019, i zagrał wtedy w Super Bowl. Poprzedni sezon stracił z powodu kontuzji.
  • Roquan Smith (Chicago Bears) jest jednym z najlepszych linebackerów w lidze. Przez całą karierę notuje prawie 6 tackles na mecz.
  • Shaquil Barrett (Tampa Bay Buccaneers) przewodził lidze w sackach w 2019 – miał ich aż 19.5. W 2020 nieco spuścił z tonu, ale nadal zanotował świetne statystyki.
  • TJ Watt (Pittsburgh Steelers) miał 15 sacków w 2020 roku, i przynajmniej 13 w każdym z ostatnich trzech lat. Dwukrotny All-Pro i ostoja defensywy Steelers.

  • Zach Cunningham (Houston Texans) to zawodnik z największą liczbą tackles w lidze w ostatnich dwóch sezonach. W tym skład Texans wygląda słabo na papierze, a to zwiastuje jeszcze więcej pracy dla Cunninghama.
  • Za’Darius Smith (Green Bay Packers) miał 26 sacków w ostatnich dwóch sezonach. Stał się jednym z czołowych zawodników na pozycji po przeniesieniu swoich talentów z Baltimore do Green Bay dwa lata temu.

Autor: Adrian Glejzer

Źródła statystyk: pro-football-reference.com, fantasypros.com

*

Część I dotycząca TEhttps://nflpolska.com/fantasy-football-z-nflpolska-tight-ends/

Część II dotycząca QB: https://nflpolska.com/fantasy-football-z-nflpolska-quarterbacks/

*

Na koniec przypominamy, że mamy swoją, dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia.

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

Leave a Reply

%d bloggers like this: