Skip to content

Przewidywania na sezon 2019

Ruszył setny sezon najlepszej ligi świata NFL. Kto w tych jubileuszowych rozgrywkach będzie brylował, a kto będzie pośmiewiskiem ligi? O przewidywaniach na sezon 2019 wypowiada się ekipa Mr. Irrelevant – Bartosz Wieczorek i Dominik Kędzierawski. Zapraszamy!

/publikacja zamknięta o godz. 15, jeszcze przed zwolnieniem Antonio Browna/

AFC

AFC EAST

BUFFALO BILLS

BW: Bills nie są ani zbyt słabi, żeby być czerwoną latarnią dywizji, ani zbyt mocni, aby walczyć o zwycięstwo z Pats. Sean McDermott jest dobrym trenerem, który potrafi dobrze defensywnie ustawić zespół. Bills mają potencjał na to by być top 5 defensywą w lidze, a Ed Oliver – wybrany w pierwszej rundzie draftu, powinien zrobić impact w lidze od pierwszego tygodnia. Największe zastrzeżenia mam co do ofensywy. Josh Allen to wciąż surowy prospekt. Kapitalny atleta ze świetną ręką, ale nie oczekuję, że znacznie poprawi się co do poprzedniego sezonu. Czy Devin Singletary jest w stanie zastąpić LeSeana McCoya? Czy WR core Bills jest w stanie regularnie łapać piłki? O ile można być spokojnym o obronę, tak fani z Buffalo nie mogą tak samo pomyśleć o ataku.

TYP: 7-9

DOMINIK KĘDZIERAWSKI – TYP – 6-10

MIAMI DOLPHINS

DK: Tank time. Choć w Miami postawiono na nowego trenera, nikt nie zamierza ukrywać, iż ten zespół celuje w pierwszy wybór nadchodzącego draftu. Dolphins w tym momencie całkowicie przebudowują zespół od zera, umożliwiając Brianowi Floresowi zbudowanie zespołu według swojej własnej filozofii. Laremy Tunsil? Poza zespołem. Kenny Stills? Razem z nim. Kiko Alonso? Oddany. Następni w kolejce już czeka Reshad Jones, a może nawet i Xavien Howard. Miami dokonuje czystek w kadrze, dając kredyt zaufania swojej młodzieży, jednocześnie zbierając dodatkowe assety. Ale to dopiero początek.

TYP: 2-14

BARTOSZ WIECZOREK – TYP – 2-14

NEW ENGLAND PATRIOTS

BW: Nihil novi. Z Pats co roku ubywa kilku kluczowych zawodników. W tym sezonie zabraknie – Roba Gronkowskiego, Trey’a Flowersa czy Trenta Browna. Nie wiadomo kiedy do gry wróci zmagający się ze skrzepem w płucach, center David Andrews. Pomimo strat, Patriots i tak utrzymają elitarny poziom. Dante Scarnecchia to ekspert od O-line, który ze słabego liniowego zrobi potwora. Bill Belichick to najlepszy trener w NFL, a Tom Brady to najlepszy QB w historii NFL. Dopóki ten duet zostanie w Bostonie, Patriots będą wygrywać AFC East i będą poważnym pretendentem do wygrania Superbowl.

TYP: 12-4

DOMINIK KĘDZIERAWSKI – TYP – 11-5

NEW YORK JETS

DK: Imponująca kadra, przeładowana wręcz talentem na niektórych pozycjach. To nie ona jest jednak znakiem zapytania – jest nim sztab trenerów. Gregg Williams nie był w stanie wykorzystać pełni potencjału defensywnego Cleveland Browns, a w Nowym Jorku otrzymuje jeszcze więcej talentu do swojej dyspozycji. Pomimo faktu, iż Anthony Barr wzgardził Jets, talent wciąż wylewa się wręcz na każdej pozycji. Podobne znaki zapytania będę są tyczyć ofensywy, za którą odpowiadają Adam Gase oraz Jim Bob Cooter. Czy Gase będzie w stanie rozwinąć Sama Darnolda? Czy Cooter nie zmarnuje talentu Le’Veona Bella? Czy linia ofensywna okaże się wystarczająco solidna? Jets to zespół intrygujący, ale i wielce niepewny.

TYP: 8-8

BARTOSZ WIECZOREK – TYP – 7-9

AFC NORTH

BALTIMORE RAVENS

DK: Po latach spędzonych z Joe Flacco, Ravens chcą wyznaczyć nowe trendy. Ravens nie mają wygrywać już tylko i wyłącznie siłowym bieganiem, ale także finezją i szybkością. Mają w tym wyraźnie pomoc Lamar Jackson jako kapitan okrętu, wspierany przez Justice’a Hilla, Marquise Browna oraz Milesa Boykina. Lamar otrzymuje bardzo ciekawy i obszerny arsenał broni, na czele z Markiem Ingramem. Obrona z kolei straciła dwóch czołowych pass rusherów oraz najlepszego safety, ale to wciąż są Ravens – zespół posiadający jedną z największych głębi na pozycji EDGE w lidze. I czy to będzie Tyus Bowser, Tim Williams, czy Jaylon Ferguson, kolejne nazwisko wypali w Baltimore. A zdrowy Earl Thomas jako ostatnia linia obrony to olbrzymia nadwyżka nad Ericiem Weddle. Jeśli tylko nowa ofensywa zaskoczy, Ravens należy się obawiać.

TYP: 9-7

BARTOSZ WIECZOREK – TYP – 8-8

CINCINATTI BENGALS

BW: Nikt w tym roku nie oczekuje cudów od Bengals i gdybym obstawiał w zakładzie bukmacherskim, postawiłbym, że drużyna z Cincinnati na pewno skończy jako jedna z najgorszych drużyn w lidze. Andy Dalton z roku na rok robi się co raz bardziej kruchy i biorąc pod uwagę jak koszmarna jest jego ofensywna linia, to już może szykować się na dłuższą przerwę od futbolu po meczu z Seattle Seahawks. Cała ofensywa Bengals to wielka niewiadoma po za biegaczem, Joe Mixonem. AJ Green wypadł na dłuższy czas z powodu kontuzji, a John Ross i Tyler Eifert są ogromnie podatni na kontuzje. Najjaśniejszym punktem Bengals będzie defensywa z GenoAtkinsem, Carlosem Dunlapem, Williamem Jacksonem i Jessem Batesem, aczkolwiek nie zakryje pozostałych wad w rosterze. 36-letniego trenera Zaca Taylora czeka trudne zadanie totalnej przebudowy zespołu.

TYP: 4-12

DOMINIK KĘDZIERAWSKI – TYP – 4-12

CLEVELAND BROWNS

BW: To jest ten sezon, w którym brzydkie kaczątko zamieni się w pięknego łabędzia. Po 17 latach bycia pośmiewiskiem ligi, Cleveland Browns zagrają w play-offach. W końcu drużyna ze stanu Ohio ma rozgrywającego, na którym może polegać. Baker Mayfield ma wszystko by być kiedyś najlepszym QB w lidze – charyzma, inteligencja boiskowa, pewność siebie w kluczowych momentach i czysty talent. GM John Dorsey dokonał kapitalnych ruchów transferowych – ściągnięcie Odella Beckhama Jr, jednego z topowych skrzydłowych w lidze za paczkę czipsów z Giants, a także pozyskanie Sheldona Richardsona i Oliviera Vernona. Po obu stronach boiskach Browns wyglądają najlepiej w dywizji. W ofensywie Mayfield ma do dyspozycji Beckhama, Landrego, Njoku, Chubba czy Hunta, a koordynator defensywny Garreta, Ogunjobiego, Richardsona, Vernona, Kirkseya, Schoberta, Warda, Randalla czy obiecującego Roocie Greedy’ego Williamsa. Na papierze jest to imponujący skład. Pytanie czy mieszanka tak wielu różnych charakterów nie odbije się negatywnie na sezonie Browns i czy trener Freddie Kitchens jest osobą na odpowiednim miejscu. Zaryzykuję twierdzenie, że Cleveland wygra dywizję, głównie biorąc pod uwagę też to, że pozostałe zespoły nie wyglądają tak dobrze jak w poprzednich rozgrywkach.

TYP: 10-6

DOMINIK KĘDZIERAWSKI – TYP – 9-7

PITTSBURGH STEELERS

DK: Wielkie przemiany, lecz wszystko wciąż sprawia wrażenie takiego samego. Brak Antonio Browna wyjdzie na dobre szatni Steelers, ale wciąż nie wiadomo, czy JuJu Smith-Schuster poradzi sobie jako opcja numer jeden. Dużym znakiem zapytania jest też to, czy linia ofensywna nie straci na braku Mike’a Munchaka. To właśnie OL Munchaka odegrała olbrzymią rolę w sukcesach ofensywnych Steelers przez ostatnich kilka lat. Ofensywę Steelers może spotkać niespodziewany regres, jeśli ich młodzież nie udźwignie presji, a James Conner znowu będzie mieć problemy ze zdrowiem. Za to obrona powinna poczynić krok w dobrą stronę, głównie dzięki osobie Devina Busha. Front seven Steelers powoli rozwija się w bardzo solidną formację, ale dopóki Steelers nie naprawią secondary, dopóty obronie Pittsburgha nie można zaufać.

TYP:7-9

BARTOSZ WIECZOREK – TYP – 9-7

AFC SOUTH

HOUSTON TEXANS

DK: Czujecie to? Zapach paniki. Nową perfumę Billa O’Briena. Houston od kilku miesięcy bezwstydnie strzela sobie w stopę, sabotażując nie tylko teraźniejszość, ale także swoją przyszłość. Decyzja o komitecie zamiast GMa skończyła się na tym, iż Bill O’Brien zyskał jeszcze większe kompetencje, choć nie wykazał do tej pory nic, aby zasłużyć na taką pozycję. Zakończyła się tym, iż O’Brien w walce o swoją posadę oddał fortunę za Laremy’ego Tunsila i Kenny’ego Stillsa kilka miesięcy po wybraniu dwóch OT w pierwszych dwóch rundach draftu. Zakończyła się tym, że oddano dwie pierwsze rundy na załatanie tylko jednej pozycji w linii ofensywnej, która nawet z Tunsilem jest jedną z najgorszych w lidze. Nie wspominając o oddaniu Jadeveona Clowneya za pick, który i tak Seattle z łatwością odzyska, jeśli on do nich nie wróci, oraz dwóch zawodników do obcięcia. Houston nie jest wcale lepsze po tych ruchach, a ich przyszłość prezentuje się o wiele gorzej niż jeszcze miesiąc temu.

TYP: 8-8

BARTOSZ WIECZOREK – TYP – 7-9

INDIANAPOLIS COLTS

BW: Jeszcze kilka tygodni temu moglibyśmy mówić o Colts jako czarnym koniu do wygrania Superbowl. Wszystko w Indianapolis podczas offseason wyglądało dobrze do momentu szokującego przejścia na emeryturę przez gwiazdę ligi i rozgrywającego, Andrew Lucka. Odejście tak klasowego quarterbacka na pewno sprawia, że szanse Colts na wygranie Superbowl niemal zmalały do zera, ale nie skreślałbym ich w sprawie wygrania dywizji, z powodu kilku aspektów. Po pierwsze, poziom w dywizji AFC South jest słaby. Houston osłabiło się w offseason, a DeShaun Watson nie ma odpowiedniej protekcji. Nick Foles nie będzie zbawcą Jaguars, a Titans mają podobny kłopot na pozycji QB. Po drugie, JacobyBrissett jest na tyle kompetentnym rozgrywającym, który jest w stanie doprowadzić drużynę do wymarzonych 9 zwycięstw. Dobrze czyta grę, świetny atletyzm i mocne ramię. Nigdy nie wniesie tyle jakości co Andrew Luck, ale jest w stanie wygrać dywizję dla Podków. Po trzecie, Frank Reich i Chris Ballard to na tyle mądrze zarządzający duet, który łatwo nie podda zespołu. Colts posiadają wystarczająco dużo talentu na pozycjach ofensywnych i defensywnych., aby powalczyć o zwycięstwo w AFC South.

TYP: 9-7

DOMINIK KĘDZIERAWSKI – TYP – 8-8

JACKSONVILLE JAGUARS

DK: Obrona, dalej potężna. Atak? Czekamy. Nick Foles zostaje teraz konduktorem ofensywy Jags i choć wiele o nim powiedziano, tak należy oddać, iż Foles doskonale pasuje do stylu jaki Jaguars chcą prezentować. Po latach checkdownów Bortlesa, Jaguars mają teraz być agresywni i wykorzystywać szybkość Dede Westbrooka czy DJa Charka. Do tego Leonard Fournette zapowiada najlepszą formę swojego życia i lżejszy o 20 funtów może uwolnić potencjał, jakiego się nikt po nim nie spodziewał. Jags łatwo wyśmiewać, jako zespół odrzutów i desperatów którzy wyrzucili miliony na Folesa, ale duet Foles&DeFilippo może okazać się o wiele lepszy niż wszyscy zakładają. Jaguars w najgorszym wypadku będą po prostu fun to watch.

TYP: 9-7

BARTOSZ WIECZOREK – TYP – 8-8

TENNESSEE TITANS

BW: Utalentowany roster z wieloma ciekawymi zawodnikami, ale brakuje zdecydowanej jakości na kluczowych pozycjach takich jak rozgrywający. Marcus Mariota podobnie jak Jameis Winston miał obiecujący start w lidze, ale z roku na rok poczynił regres. Defensywa wygląda solidnie, a Cameron Wake na pewno wniesie dużo doświadczenia, ale największą bolączką Titans jest ofensywa. Przez 4 kolejki zabraknie opoki na pozycji LT w postaci Taylora Lewana. Titans czeka także ciężki terminarz – Saints, Chargers, Chiefs, Browns. Titans na pewno nie będą należeć do jakościowo najgorszych drużyn w NFL, ale mogę mieć problem przez formę rozgrywającego.

TYP: 6-10

DOMINIK KĘDZIERAWSKI – TYP – 8-8

AFC WEST

DENVER BRONCOS

DK: Imponujący sztab, ale kadrowo odstają od reszty. Vic Fangio prawdopodobnie zrobi z defensywy Broncos topowy unit ligi, choć wciąż brakuje im talentu na niektórych pozycjach. Niestety dla Broncos, sytuacja wygląda podobnie na wielu pozycjach. Poza EDGE i, po części, secondary, trudno wymienić pozycję, na której Broncos są po prostu mocni. To zespół, który w sezonie 2019 jest w stanie namieszać, ale playoffy będą dla nich dużym sukcesem. Fangio, Mike Munchak oraz Rich Scangrello potrzebują więcej talentu, aby rozwinąć ten zespół.

TYP: 6-10

BARTOSZ WIECZOREK- TYP – 8-8

KANSAS CITY CHIEFS

BW: Na zachodzie bez zmian. Chiefs pozostają faworytem dywizji AFC West, aczkolwiek nie są zespołem bez wad. MVP poprzedniego sezonu Patrick Mahomes operuje ofensywą jak na playstation, a ma do dyspozycji takie postacie jak najlepszy obecnie Tight End w lidze Travis Kelce czy najszybszy skrzydłowy, Tyreek Hill. Pomimo tego, że na Mahomesie może ciążyć klątwa okładki Maddena to bardziej obawiałbym się o defensywę niż atak. Jeżeli Chiefs chcą bić się o mistrzostwo w lidze nie mogą po raz kolejny dopuścić do tego by ich obrona spisywała się tak słabo jak w poprzednim roku. Nowe nabytki w postaci Darrona Lee, Tyranna Mathieu, Alexa Okafora i Franka Clarka oraz zmiana systemu na 4-3 ma uszczelnić obronę. Czas pokaże czy Chiefs będą straszyć nie tylko atakiem, ale i obroną.

TYP: 11-5

DOMINIK KĘDZIERAWSKI – TYP – 12-4

LOS ANGELES CHARGERS

BW: Chargers to jedna z najbardziej pechowych franczyz w ostatniej dekadzie. Kontuzje czy holdouty krzyżują plany drużyny z LA co roku. Tym razem ‘’ślepy los’’ chciał aby Derwin James zniknął z gry na prawie cały sezon, a Melvin Gordon stwierdził, że woli strajkować, jeśli Chargers nie przedłużą z nim kontraktu. Układanka Chargers może się również posypać jeśli LT Russell Okung wypadnie na dłuższy czas z gry. Pomimo kolejnych urazów, wierzę w to, że drużyna ze stanu Kalifornia zagra w Wildcard Game. Phillip Rivers nadal jest w formie, Austin Ekeler i Justin Jackson jako duet powinni godnie zastąpić Gordona, a zestaw skrzydłowych pomimo odejścia Tyrella Williamsa nadal wygląda bardzo dobrze. Keenan Allen, Mike Williams i Hunter Henry powinni zapewnić systematyczne łapanie piłek. No i nie zapominajmy o defensywie, która również będzie mocną stroną Chargers. Kapitalnie wyglądające na papierze wybory w drafcie w postaci Jerry’ego Tillerego oraz Nasira Adderleya powinny wzbogacić moc ‘’ładowarek’’, która z takimi nazwiskami jak Bosa czy Ingram wygląda już imponująco.

TYP:10-6

DOMINIK KĘDZIERAWSKI – TYP – 12-4

OAKLAND RAIDERS

DK: Korzystajcie z uroków Antonio Browna, ponieważ to jedne z ostatnich momentów ogólnej frajdy, jaką Raiders serwują lidze. Kadrowo wciąż blisko dna ligi, pomimo kilku naprawdę intrygujących młodych zawodników. Raiders po prostu nie będą dobrym zespołem – brakuje im talentu, doświadczenia, liderów, coachingu i łatwiej dywizji. Jedyne, czego im nie brakuje, to charakteru. Czy to dobra rzecz? Odpowiedzcie sobie sami.

TYP: 4-12

BARTOSZ WIECZOREK – TYP – 6-10

NFC
NFC EAST

DALLAS COWBOYS

DK: Należy być szczerym, okno Cowboys na tytuł nie jest tak szerokie jak mogłoby się wydawać. Jerry Jones rozdaje pieniądze na lewo i prawo, dzięki czemu cap hell nadciąga wielkimi krokami, gdy na kontrakty wciąż będą czekać Dak Prescott, DeMarcus Lawrence czy Byron Jones. Dallas więc już za rok będzie musiało albo szukać nowego QB, bez pieniędzy na weterana z topu, albo odpuścić kluczowych sobie zawodników. Największą stratą nie będzie jednak zawodnik, będzie nim trener. Kris Richard za rok będzie już głównym trenerem jednego z zespołów NFL, a defensywa bez jego osoby może naprawdę poważnie podupaść.

TYP: 11-5

BARTOSZ WIECZOREK – TYP – 9-7

NEW YORK GIANTS

DK: Żarty na bok. To tyle. Giants to zespół bardzo słaby i choć udało im się delikatnie wzmocnić, tak wciąż jedyny zawodników, któremu można zaufać to Saquon Barkley. Aby Giants zaczęli walczyć o cokolwiek, musiałby stać się cud, gdyż wciąż kadrowo są parę lat od bycia poważnym zespołem.

TYP: 3-13

BARTOSZ WIECZOREK – TYP – 3-13

PHILADELPHIA EAGLES

BW:Tak jak w ostatnich latach, Eagles będą groźni w tym sezonie. Rok temu nie udało się obronić mistrzostwa, ale Howie Roseman wraca z zemstą. Ściągnął z rynku free agency dwóch Jacksonów : DeSeana i Malika , a w drafcie wybrał LT przyszłości (Andre Dillard), przyszłego startera na pozycji RB (Miles Sanders) oraz kolejnego groźnego skrzydłowego (JJ Arcega-Whiteside). Obie strony są przeładowane talentem, a najbardziej imponująco wygląda ofensywa. Pytanie czy Carson Wentz w końcu wytrzyma w pełni sezon i będzie w stanie tak dobrze pokierować  zespołem jak Nick Foles dwa lata temu. Eagles są faworytem do zwycięstwa w NFC East, ale to jak daleko uda im się dotrzeć w postseason, zależy w głównej mierze od formy Wentza.

TYP: 12-4

DOMINIK KĘDZIERAWSKI – TYP – 11-5

WASHINGTON REDSKINS

BW: Redskins mają jeden kłopot z głowy – wybrali rozgrywającego przyszłości w postaci Dwayne’a Haskinsa (oczywiście Case Keenum rozpocznie rozgrywki jako QB1, ale wszyscy wiedzą, że Haskins otrzyma szansę w tym sezonie). Teraz czas zabrać się za zbudowanie zespołu wokół quarterbacka. Jeśli Derrius Guice wróci do formy sprzed kontuzji, Redskins mogą spać spokojnie o pozycję biegacza. Formacja skrzydłowych wygląda ubogo, ale jeśli Terry McLaurin i Kelvin Harmon podtrzymają formę z czasów uniwersyteckich, mogą być duetem WR na lata. Ofensywna linia mogłaby wyglądać lepiej gdyby nie absencja kluczowego filaru – Trenta Williamsa. Defensywa posiada na tyle dużo talentu (Ryan Kerrigan, Jonathan Allen, Da’Ron Payne, Montez Sweat, Landon Collins, Josh Norman) aby zapewnić co najmniej 5 zwycięstw w sezonie. To jeszcze nie jest ten sezon, w którym Redskins włączą się do walki o playoffs, ale po optymistycznie wyglądającym drafcie ich przyszłość rysuje się w jaśniejszych barwach.

TYP: 6-10

DOMINIK KĘDZIERAWSKI – TYP – 5-11

NFC NORTH

CHICAGO BEARS

BW: Spodziewam się regresu Bears w tym sezonie. Z najlepszej defensywy w lidze ubyło dwóch kluczowych zawodników w secondary: NB Bryce Callahan i safety Adrian Amos. Herszt defensywy, Vic Fangio dostał awans i został głównym trenerem Denver Broncos. Defensywa z Khalilem Mackiem na czele nadal będzie jedną z mocniejszych formacji w NFL, ale przy braku postępu Mitchella Trubisky’ego, ‘’Miśki’’ mogą mieć problem z awansem do playoffów. Trudny terminarz + karuzela na pozycji kickera mogą pokrzyżować plany Matta Nagy’ego na występy w postseason.

TYP: 9-7

DOMINIK KĘDZIERAWSKI – TYP – 8-8

DETROIT LIONS

DK: Patriots North wyglądają coraz bardziej jak pierwowzór. Czy to dobrze? Dla Matta Patricii, jak najbardziej. Defensywa powoli rośnie jako siła tego zespołu, choć wciąż jej druga linia jest ogromną słabością i wymaga wzmocnień. O wiele większe znaki zapytania mogą się tyczyć ofensywy, za którą teraz ma odpowiadać Darrell Bevell. Talentu na pozycji skrzydłowego trochę brakuje, Kerryon Johnson miewa ciągłe problemy ze zdrowiem, a TJ Hockenson będzie musiał walczyć z presją już jako rookie, na jednej z najtrudniejszych pozycji dla debiutanta. In plus zdecydowanie są solidna linia ofensywna oraz zdrowy Matt Stafford, lecz Pats North wciąż trudno nazwać contenderem, czy zespołem playoffowym. Brakuje im po prostu iskry, którą posiadają rywale w dywizji. Metodyczność zaprowadzi ich jednak do środka tabeli.

TYP: 8-8

BARTOSZ WIECZOREK – TYP – 7-9

GREEN BAY PACKERS

DK: Wielkie inwestycje, nowy trener, duże oczekiwania i trudna dywizja – oto nowi Packers. Aaron Rodgers i Matt LaFleur wciąż muszą się zgrać, zwłaszcza po absencji tego pierwszego na boisku w trakcie pre-season. Cała ofensywa również musi się dostosować do nowego systemu, opartego na innych schematach, na czele z młodymi skrzydłowymi, od których naprawdę wiele może zależeć. Optymizm budzi defensywa, w którą zainteresowano miliony w trakcie wolnej agentury oraz jeden z picków w pierwszej rundzie. Czym szybciej Packers się zgrają, tym groźniejszym zespołem będą. Wtedy jedyne co im zostanie, to przywrócić blask AR12.

TYP: 10-6

BARTOSZ WIECZOREK – TYP – 11-5

MINNESOTA VIKINGS

BW: O Vikings od dłuższego czasu mówi się w kontekście czarnego konia do udziału w Superbowl, ale ja nie wierzę w taki scenariusz. Owszem, defensywa podobnie jak ofensywa na papierze wygląda imponująco, ale to co może ograniczać Vikings to osoba na pozycji rozgrywającego oraz wciąż miernie wyglądająca linia ofensywna. Jeden Garrett Bradbury wiosny nie czyni, a Kirk Cousins to nadal Kirk Cousins – czyli gość, który słabo radzi sobie z presją i zawodzi w kluczowych momentach, tak jak rok temu gdy przegrywał z wszystkimi drużynami z lepszymi bilansami niż .500 . Biorąc też pod uwagę trudny terminarz, ciężko mi jest uwierzyć, że sezon Wikingów skończy się inaczej niż rok temu.

TYP: 8-8

DOMINIK KĘDZIERAWSKI – TYP – 10-6

NFC SOUTH

ATLANTA FALCONS

BW: Od momentu pamiętnego comebacku Patriots z Superbowl, gdzie Falcons prowadzili 28-3, mam wrażenie, że czas zatrzymał się dla drużyny ze stanu Georgia. Oni nadal rozgrywają ten mecz. Z roku na rok co raz gorzej – w 2017 10-6, w 2018 7-9, przy czym ostatni słabszy sezon przepełniony wieloma kontuzjami kluczowych zawodników. Falcons wracają zdrowsi, z nowym koordynatorem ofensywnym (Dirk Koetter) i liczą , że mogą w tym sezonie zagrać w playoffach. Mam mieszane odczucia zarówno co do ofensywy jak i defensywy. Dirk Koetter sporo napsuł w ofensywie Bucs rok temu i obawiam się, że może to spotkać to samo Matta Ryana. Defensywa Falcons młoda, z dużym sufitem, ale ogromnym znakiem zapytania jest to czy uda im się wszystkim w pełni wrócić do formy sprzed kontuzji.

TYP: 8-8

DOMINIK KĘDZIERAWSKI – TYP – 9-7

CAROLINA PANTHERS

DK: Pewne rzeczy się nigdy nie zmieniają i to się tyczy schematów Panthers. Pantery wciąż opierają się na tych samych założeniach, a jednymi z nich jest zdrowy Cam Newton i zajechanie Christiana McCaffreya. Jeśli ta dwójka wytrzyma wszystkie 16 spotkań, z Panthers możemy spotkać się w playoffach, zwłaszcza wobec solidnej defensywy.

TYP: 6-10

BARTOSZ WIECZOREK – TYP – 9-7


NEW ORLEANS SAINTS

DK: Kolejny sezon, kolejna bolesna porażka. Fani Nowego Orleanu co rok otrzymują powody do tego, aby zapisać się do psychologa i rok 2019 nie był wyjątkiem. Na szczęście dla nich, w nowy sezon Saints wchodzą z jednym z najbardziej kompletnych zespołów ligi, jeszcze bardziej wzmocnionym z poprzednim rokiem. Na nieszczęście? Jeden z najtrudniejszych terminarzy ligi i cztery zespoły z playoffów 2018 na start.

TYP: 11-5
BARTOSZ WIECZOREK – TYP – 13-3

TAMPA BAY BUCCANEERS

BW: Przed Brucem Ariansem kolejne ciężkie wyzwanie w karierze. Cel: naprawić Jameisa Winstona. Były rozgrywający Florida State miał udany wstęp do ligi, ale za czasów współpracy  z Dirkiem Koetterem wyglądał fatalnie. Arians w swojej karierze pracował z Benem Roethlisbergerem, Andrew Luckiem czy Carsonem Palmerem i każdego z nich wprowadził na bardzo dobry poziom. Największy problem z Winstonem tkwi jednak w tym, że on sam nie potrafi zmieniać swoich nawyków. Jest często lekkomyślny w swoich decyzjach, szczególnie jeśli chodzi o kontrolę piłki i zbyt często rzucane interception. Pozostałe elementy ofensywnej układanki także mają swoje blaski i cienie. Skrzydłowi i Tight Endzi wyglądają imponująco, ale ofensywna linia pozostawia wiele do życzenia. Defensywa w przebudowie, aczkolwiek Devin White jest już znakiem na lepszą przyszłość.

TYP: 5-11

DOMINIK KĘDZIERAWSKI – TYP – 5-11

NFC SOUTH

ARIZONA CARDINALS

BW: ‘’That’s a bold strategy Cotton, let’s see if it pays off’’ – tym memem można byłoby podsumować wybór Kylera Murraya z nr 1 draftu i odesłanie Josha Rosena do Miami Dolphins. Drużyna z Arizony ryzykuje sporo nie tylko z pozycją rozgrywającego, ale i z Kliffem Kingsburym jako HC. Włodarze Cards tak desperacko dążyli by mieć własnego Seana McVaya, że sięgnęli po gościa, który został zwolniony z Texas Tech. Ofensywa Arizony może wyglądać widowiskowo poprzez ofensywny system zaczerpnięty z lig uniwersyteckich, ale także może okazać się sporym niewypałem, biorąc pod uwagę koszmarnie wyglądającą O-line. Obrona, pomimo Chandlera Jonesa czy weterana Terrela Suggsa, także nie wygląda dobrze. Co tu dłużej ukrywać, Cardinals będą jednym z faworytów do wybierania z nr 1 w drafcie.

TYP: 2-14

DOMINIK KĘDZIERAWSKI – TYP – 3-13


LOS ANGELES RAMS

BW: Rok temu przegrali w Superbowl z Patriots, a teraz wracają, aby podnieść w górę Lombardi Trophy. Na pewno są jednym z faworytów do wygrania konferencji NFC. Duże wyzwanie stoi przed Jaredem Goffem, który niedawno podpisał spory kontrakt i musi pokazać w tym sezonie, że na niego zasłużył. Wraca do gry Cooper Kupp, a więc najlepsza karta w talii Goffa. Zdrowie Todda Gurleya stoi pod ogromnym znakiem zapytania, ale jest w obwodzie Darrell Henderson, który może być objawieniem w ofensywie Seana McVaya. Po stronie defensywnej, Aaron Donald nadal będzie siać postrach, a przydatnymi pionkami w strategii Wade’a Phillipsa będą Clay Matthews i Eric Weddle. Najważniejsze zadanie czeka przed McVayem jeśli chodzi o oczyszczenie głów zawodników w szatni po wydarzeniach z poprzedniego Superbowl. Jeśli uda się Rams przezwyciężyć ‘’kaca’’, mogą sporo namieszać w tym sezonie.

TYP: 12-4

DOMINIK KĘDZIERAWSKI – TYP – 11-5

SAN FRANCISCO 49ERS

DK: Wzmocnione skill positions, solidna OL, świetny coaching oraz powracający Jimmy Garoppolo w ataku. W obronie, Nick Bosa i Dee Ford na ratunek pass rushowi dorzuceni do DeForesta Bucknera i solidnej drugiej linii. W secondary zaś dużo talentu, nie do końca jeszcze wydobytego. 49ers to bardzo interesujący zespół, lecz posiadający jeden problem – nie ma niczego, w czym by się wyróżniał. Podobnie jak Lions, na chwilę obecną brakuje im iskry, która pozwoliłaby pokonać lepsze zespoły w dywizji.

TYP: 6-10

BARTOSZ WIECZOREK – TYP – 8-8

SEATTLE SEAHAWKS

DK: Legion of Boom już oficjalnie nie istnieje. Seattle rozpoczyna więc poszukiwania nowego charakteru i wielce prawdopodobne, iż okaże się nim nowe front seven, wzmocnione LJem Collierem oraz – przede wszystkim – Jadeveonem Clowneyem. Seahawks to utalentowany zespół, który jest w stanie zawalczyć o prym w konferencji, jeśli tylko ich ofensywny coaching nie będzie ograniczać Russella Wilsona.

TYP: 10-6

BARTOSZ WIECZOREK – TYP – 10-6

 

Zestaw playoffowych drużyn według ekipy Mr Irrelevant:

tabelka

Autorzy: Bartosz Wieczorek oraz Dominik Kędzierawski 

Grafika: instagram @ nfl

Leave a Reply

%d bloggers like this: