Skip to content

Tekst na życzenie: pierwszy raz z futbolem amerykańskim – pozycje

Odpowiadając na prośbę jednego z fanów i czytelników nflpolska.com, pokrótce przybliżyliśmy pozycje i role poszczególnych zawodników na boisku futbolu amerykańskiego. Zapraszamy do lektury, którą przygotował Maciej Michalec.

Żeby w pełni zrozumieć grę w futbol amerykański, trzeba najpierw poznać pozycje, jakie na boisku zajmują zawodnicy. A jest ich – delikatnie mówiąc, porównując z innymi sportami – bardzo dużo. Sama gra jest niesamowicie rozbudowana i często detale, mismatche i rotacja personelu decydują o tym kto zejdzie z boiska zwycięski.

Ofensywa

Na przykładzie I Form FB offset weak.

Linia ofensywna (offensive line). Left Tackle, Left Guard, Center, Right Guard, Right Tackle.

Zadaniami linii ofensywnej są:

1. Obrona swojego rozgrywającego przed tzw pass rush, czyli zawodnikami, którzy chcą go ,,upolować”.

2. Blokowanie w akcjach biegowych, czyli tworzenie luk w linii defensywnej rywali, przez które może przebiec running back.

Przykład świetnego run blocku linii ofensywnej ekipy 49rs

Z reguły są to wysocy, silni zawodnicy, ważący średnio ponad 310 funtów.

QB (Quarterback) – rozgrywający. Jest to najważniejsza pozycja w futbolu amerykańskim. Na boisku może sam pobiec z piłką, ale najczęściej rzuca lub przekazuje ją do graczy ofensywnych w akcjach biegowych. Co potrafią i co znaczą dla swoich drużyn najlepsi rozgrywający? Zobaczcie sami.

Patrick Mahomes podający na 44 jardy do Tyreeka Hilla. Akcja która otworzyła zawodnikom KC Chiefs drogę do wygranej w SB LIV

Magia Aarona Rodgersa

NFL MVP sezonu 2019/2020 Lamar Jackson

The GOAT Tom Brady w trakcie świętowania po zwycięstwie w SB LV. Było to siódme zwycięstwo Toma w SB.

FB – (Fullback) – z reguły pełni funkcje dodatkowego blokującego w akcjach biegowych. Może również sam pobiec z piłką i jest uprawniony do łapania podań od rozgrywającego. Zajmuje z reguły miejsce za rozgrywającym, a przed running backiem, ale w niektórych formacjach może przechodzić na pozycje Tight Enda. Widać to idealnie w akcji poniżej.

W tej sytuacji na samym początku FB 49-rs Kyle Juszczyk zmienia pozycje z FB na TE, przez co całkowicie dezorganizuje obronę Chiefs i zdobywa TD. Super Bowl LIV

HB (halfback, running back) – Jedna z najważniejszych pozycji w FA. Zawodnik zwykle biegający z piłką, ale bardzo często również łapiący podania od rozgrywającego. Może zajmować miejsce za QB, a także przechodzić na pozycje skrzydłowych.

Derrick Henry 99- jardowy TD.

Damien Williams łapie podanie od Patricka Mahomesa i zdobywa przyłożenie w Super Bowl LIV

Alvin Kamara i jego 6 przyłożeń w jednym spotkaniu. Tym samym RB Saints wyrównał rekord Erniego Neversa z 1929 roku.

WR (Wide receiver) – skrzydłowy. Jedna z najważniejszych pozycji w futbolu. Jego zadaniem jest przede wszystkim łapanie piłek, ale często jest używany jako biegający w akcjach typu Jet sweep, czy blokujący w zagrywkach typu screen.

Odell Beckham Jr i jego firmowe zagranie.

Devante Adams, jeden z najlepszych skrzydłowych ligi

Przykład jet sweep w wykonaniu Tyreeka Hilla

Kolejny jet sweep, firmowa zagrywka LA Rams

Tight End (silny skrzydłowy, końcowy) – zawodnik ten jest połączeniem gracza offensive line i skrzydłowego. Zwykle silny i wysoki, który pełni funkcję blokującego w akcjach podaniowych i biegowych, WRa, a czasami również biegającego z piłką. Zajmuje z reguły miejsce obok offensive tackle, ale w niektórych formacjach może grać jako WR i FB.

Najlepsze duo QB-TE w historii futbolu. Tom Brady i Rob Gronkowski. Super Bowl LV

***

Defensywa

Na przykładzie Nickel 335

Linia defensywna – Left End, Defensive Tackle, Right End

Składa się z od 3 do 6 zawodników, w zależności od formacji. Ich zadaniem jest powstrzymywanie akcji biegowych i ,,polowanie” na QB rywali.

Aaron Donald, Defensive Player Of the Year minionego sezonu NFL.

LB, OLB, ILB- Linebacker (wspomagający) – zwykle ustawiony za lub obok liniowych zawodnik, który musi spełniać kilka zadań na boisku. Jest jednym z głównych filarów obrony. Ma wspomagać linię defensywną przeciwko biegowi, uczestniczyć w pass rush, a także pomagać w kryciu. Wszystko w zależności od formacji, specyficznej zagrywki i profilu zawodnika.

Fred Warner. Przechwyt przeciwko Chiefs w SB LIV

Khalil Mack

Bobby Wagner, jeden z najlepszych ,,tacklerów” w NFL

Trzeba również wspomnieć o pozycji tzw. sub Linebacker. Zwykle zajmuje ją cornerback lub safety czyli zawodnik zdecydowanie szybszy i lepszy w kryciu. Taki wariant jest stosowany w formacjach typowo nastawionych na zatrzymywanie akcji podaniowych.

Cornerback(CB) – obrońca, którego główne zadanie to powstrzymywanie skrzydłowych przeciwnika. Z reguły zajmują miejsce przy linii bocznej, a także na ,,slocie”, naprzeciwko slot receivera drużyny przeciwnej. Na boisku jest ich najczęściej od 3 do 5.

Jalen Ramsey w akcji

Stephon Gilmore, DPOY sezonu 2019/2020.

Są to szybcy i zwinni zawodnicy, którzy zwykle nie słyną z bardzo mocnych ataków na rywala. Oczywiście w historii NFL zdarzali się gracze, którzy zwinność i szybkość łączyli nie tylko z bardzo dobrymi warunkami fizycznymi, ale też z niesamowitą siłą, szczególnie w ataku na rywala. Chyba najlepszym z nich, w całej historii NFL był Richard “Night Train” Lane, zwany ,,ojcem chrzestnym cornerbacków”.

Strong Safety i Free Safety – z reguły najbardziej cofnięte pozycje w obronie. Ich zadaniem jest wspomaganie, zarówno cornerbacków w kryciu, jaki linebackerów w akcjach biegowych. Okazjonalnie są również posyłani do pass rush.

Sack Jamala Adamsa

Tyrann Mathieu i jago kapitalne czytanie gry w meczu przeciwko Chargers.

John Johnson i jego przechwyt w NFC Championship Game z 2019 roku.

Special Teams

I tu sytuacja robi się jeszcze bardziej skomplikowana. Special teams to część graczy zespołu, desygnowanych do spełniania określonych funkcji.

Kicker – jak sama nazwa wskazuje, jest odpowiedzialny za wykopy. Wykonuje kickoff na początku meczu i po akcji punktowej swojej drużyny, kopie Field Goals i PAT (points after touchdown). Wydawałoby się że to mało istotna pozycja, jednak wiele ważnych spotkań zostało wygranych przez celne kopnięcia za 3 punkty. Przykładem może być choćby 57-jardowy Field Goal Grega Zuerleina z NFC Chamionship Game, dający awans Rams do SB LIII.

Punter – kolejny kopiący. Po nieudanym posiadaniu piłki, przy czwartej próbie, najczęściej ekipy decydują się na tzw. punt, czyli wykop piłki do drużyny przeciwnej. Wprawdzie oddają tym samym futbolówkę, ale piłka zmienia posiadanie znacznie dalej od własnego endzone. Oto przykład:

Wykop Rams z własnej endzone, który wylądował na 29 jardzie połowy Patriots. SB LIII

Jak widać, w przypadku punt kopnięcie następuje ,,z powietrza”.

W niektórych przypadkach punters decydują się na zamarkowanie wykopu i rzut piłki do jednego z graczy własnej ekipy. Dzieje się to z reguły wtedy, kiedy drużyna ma przy czwartej próbie do zdobycia małą liczbę jardów, i/lub gdy przegrywa i musi zdobyć pierwszą próbę.

Johnny Hekker, król fake punt.

Holder – zawodnik który, przy Field Goal i PAT łapie piłkę od swojego liniowego i ustawia ją kickerowi (przy kickoffie kicker kopie piłkę z plastikowej podstawki).

Long snapper – gracz w linii ofensywnej który podaje piłkę na dłuższy dystans, do holdera przy Field Goal i PAT, a także do Puntera przy Punt. Wchodzi tylko do formacji specjalnych, kilka-kilkanaście razy na mecz. Najlepsza fucha w futbolu 🙂

Kick i Punt returners – gracze desygnowani do łapania kopnięć przeciwnika, przy punt i kickoff. Z reguły są to szybcy i zwinni zawodnicy, których głównym zadaniem jest dobra ocena sytuacji i return z piłką, jeśli jest to możliwe i opłacalne.

Kick return TD w wykonaniu Josha Cribbsa

Kolejne TD w wykonaniu Isaiah Rodgersa

Mamy nadzieje, że udało nam się trochę rozjaśnić sytuacje nowym fanom futbolu amerykańskiego. Oczywiście w przyszłości bardzo chętnie odpowiemy na wszelkie inne pytania i rozwiejemy wszelkie wątpliwości związane z tym wspaniałym sportem.

Jeśli macie jeszcze jakieś prośby, propozycje, zachęcamy do wpisania ich w komentarzu.

Autor: Maciej Michalec

*

Mamy też swoją, dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia. 

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

3 thoughts on “Tekst na życzenie: pierwszy raz z futbolem amerykańskim – pozycje Leave a comment

  1. Ktoś to trafi na ten artykuł, bo np chciałby sprawdzić co oznaczają pozycję z serii mock draft, nie znajdzie wszystkich odpowiedzi, bo kto to taki IDL, IOL, EDGE, jakie są różnice pomiędzy LB, OLB a ILB?

Leave a Reply

%d bloggers like this: