Kto zasłużył na wyróżnienie, kto rozczarował, jakie jest nasze zdarzenie tygodnia? Zapraszamy na cotygodniowe, redakcyjne zestawienie TOP3!

Na wstępie przypominamy o naszym podcaście, z podsumowaniem week 13 i zapowiedzią kolejnego tygodnia w NFL.

***

Wyróżnienie tygodnia:

Jakub Ciurkot: wskrzeszenie Raiders

Las Vegas Raiders powrócili do żywych! Podopieczni HC Josha McDanielsa wygrali trzeci mecz z rzędu. Tym razem łupem Raiders padł ich dywizyjny rywal, czyli Los Angeles Chargers. Josh Jacobs i Davante Adams w ostatnich tygodniach wyglądają jak potwory. Dzięki czemu Raiders powrócili do gry o PO. Kolejne spotkanie już w ramach Thursday Night Football z Los Angeles Rams.

Dawid Pańczyszyn: Bucs comeback

Jeszcze na 5 minut i 21 sekund przed końcem spotkania, Saints prowadzili w Tampa Bay 16:3. To co stało się potem, przypomniało wszystkim, czemu Brady jest widziany jako faworyt w rankingach zawodników których chcesz na QB w czwartej kwarcie. Dzięki wygranej wewnątrz dywizji, Buccaneers pozostają na szczycie, ale to dopiero kolejne spotkania, będą prawdziwym testem dla drużyny Todda Bowlesa.

Kamil Sławecki: Cincinnati Bengals

Tygrysy już dawno wróciły na właściwe tory, po trudnym początku sezonu. Dopisali właśnie czwartą wygraną z rzędu, a nie było to proste, bo rywalizowali z silnymi Kansas City Chiefs. Z emocjonującego meczu wyszli zwycięsko, a na dodatek sprawili, że ich rywale, stracili stołek lidera w konferencji. Zbliżyli się również do nich na jedną wygraną. Sam mecz był wyrównany, a szala przesuwała się nawet coraz bardziej na stronę Chiefs, jednak 4 kwarta i 10 punktów z rzędu, zdobytych przez Bengals, rozwiały wątpliwości.

Aleksander Łazor: Brock Purdy

Jak zapewne wiecie, ostatni pick w drafcie otrzymuje nieco prześmiewczy tytuł “Mr. Irrelevant”. W tym roku zaszczyt ten kopnął rozgrywającego z Iowa State, Brocka Purdy’ego. W obliczu kontuzji Jimmy’ego Garopolo musiał wskoczyć w buty QB San Francisco 49ers, które w przeszłości nosiły takie znakomitości jak Joe Montana czy Steve Young. Cóż, Mr I̶r̶Relevant dowiózł. 25 podań na 210 jardów, 2 przyłożenia, jeden przechwyt i wygrana 33-17. Ciężko wyciągać wnioski po jednym meczu, trzeba jednak zaznaczyć, że jak na tak odległy pick w drafcie jest to imponujący debiut.

*

Rozczarowanie tygodnia:

JC: Spotkanie w Baltimore

Starcie Baltimore Ravens z Denver Broncos do najlepszych nie należało. Przez cały mecz nie za wiele się działo, a fani śledzący ten pojedynek przez 59 minut gry nie ujrzeli choćby jednego przyłożenia. Sympatycy, którzy oglądali ten mecz wiedzą jak czuli się polscy fani podczas meczu Polski z Argentyną na tegorocznym mundialu. T-R-A-G-E-D-I-A!

DP: Tennessee Titans

Byłem przekonany, że wizyta Titans w Filadelfii, skończy się zaciętym spotkaniem, a prawie 400 jardów które pozwoliły Eagles pokonać Packers tydzień temu, było jednorazową ciekawostką. Tym razem, to długie podania do AJ Browna i gra Hurtsa na ziemi, pozwoliła przeskoczyć dużym susem nad anemicznymi Titans. Henry nie przebił nawet 50 jardów na ziemi, a bez tego niestety Tennessee staje się jednowymiarowe. Tandem Tannehill-Henry może jechać tylko wtedy, gdy obaj pedałują, a kiedy jeden nie jest w stanie, to cała drużyna staje w miejscu.

KS: Miami Dolphins

Miami stanęło przed sporym wyzwaniem, grali w week 13 z 49ers. Był to dla Dolphins bardzo ważny mecz, ze względu na ich położenie w konferencji i dywizji, gdzie znajdują się zaraz za Bills, a każda wygrana jest u nich na wagę złota. W 1 kwarcie wydawało się, że nie będzie kłopotów z powalczeniem i wygraniem spotkania. Też w tym meczu kontuzji nabawił się Jimmi Garoppolo. Jednak 49ers odwrócili mecz. Rezerwowy QB, wraz z doskonale skutecznym tego dnia Goulde’em, poprowadzili zespół do zwycięstwa, a Miami przerwało swoją serię 5 wygranych z rzędu. Stracili szansę na potencjalną wygraną zapewniającą i wciąż nie mogą być pewni fazy PO.

AŁ: Indianapolis Colts

Wynik po trzeciej kwarcie: 19-21. Wynik końcowy: 19-54. Chyba nie trzeba nic dodawać. Absolutna dominacja w czwartej kwarcie, 33 punkty zdobyte w tej części meczu to drugi najlepszy wynik w historii! Aha, 54-19 to scorigami nr 1074.

*

Zdarzenie tygodnia:

JC: To jest już koniec…

Niestety potwierdził się najgorszy, możliwy scenariusz w sprawie kontuzji Vona Millera (11 spotkań, 21 tackli, 8 sacków, forced fumble). Lider defensywy Buffalo Bills został kontuzjowany podczas meczu z Detroit Lions. Wszyscy liczyli, że więzadła krzyżowe nie zostały zerwane i Von powróci za kilka tygodni. Jak się jednak wczoraj okazało Von zerwał więzadła krzyżowe i oficjalnie kończy sezon. Bills tracą bardzo ważne ogniwo w walce o Super Bowl…

DP: 33 punkty Cowboys w czwartej kwarcie

Jeszcze w trzeciej kwarcie, różnica pomiędzy Colts, a Cowboys, zamykała się w jednym posiadaniu. Dallas z początkiem ostatniej kwarty, wsiadło do Kolei Szybkich Prędkości, a wysiedli dopiero z ostatnim gwizdkiem. 33 punkty w jednej kwarcie, to wynik przypominający bardziej spotkania NCAA, a w przypadku Cowboys, był najlepszym wynikiem w historii klubu. Świąteczne spotkanie z Eagles, zdaje się być pewnym hitem kolejki.

KS: 33 punkty w 4 kwarcie Dallas

Dallas rozegrało swoją najlepszą kwartę w historii drużyny. Co więcej, zrobili nie tylko rekord drużyny, ale także trzeci taki wynik w całej historii NFL. Dallas zdobyło 33 punkty z rzędu, na które przeciwna drużyna nie była w stanie w żaden sposób odpowiedzieć, popełniając stratę za stratą. Dallas ze swoim osiągnieciem zapisało się w historii tuż obok Chicago Cardinals (1925 r.) oraz Detroit Lions (2007r.). Niestety piękne zwycięstwo drużyna okupiła kontuzją obrońcy Anthonego Browna, który zakończył już swój sezon. . Poprzednim razem 50-punktowy mecz osiągnęli w roku 1993. Brawa dla ekipy z Teksasu!

AŁ: Von Miller kończy sezon

To koniec. Von Miller zerwał więzadła krzyżowe, co oznacza dla niego koniec gry w tym sezonie. Jest to ogromny cios dla defensywy Buffalo Bills, którzy przed sezonem byli upatrywani jako główni faworyci do triumfu w Super Bowl. Statystyki wybitnego pass rushera to 21 tackli, 8 sacków i forced fumble w 11 spotkaniach. Ciężko będzie zapełnić tę lukę, zwłaszcza mając na celu mistrzowski tytuł.