Skip to content

Tour de Polska – Offseason #4

Start Polskiej Futbol Ligi zaplanowano na 17 kwietnia i wszystko wskazuje na to, że  sezon odbędzie się zgodnie z planem. Na starcie PFL1 Tychy Falcons podejmą Warsaw Eagles. W związku ze zbliżającym się kickoffem, drużyny odkrywają więc ostatnie karty. Informacje z naszego futbolowego podwórka zebrał Dariusz Grzybowski.

PFL1 

Bygoszcz Archers

Niedawno informowaliśmy, że Łucznicy trenują już pełnym składem, więc nie zobaczyliśmy nowych transferów, ale bydgoska drużyna udostępniła informację, że w ich wszystkich prężnie rozwijających się sekcjach (seniorskiej, juniorskiej, minis oraz kobiecej)  trenuje obecnie 126 osób.

Lowlanders Białystok

Białostoczanie pochwalili się kolejnym wsparciem z Europy, ich nowym zawodnikiem został Šarūnas Tiškus. Litwin, który futbolu uczył się w Wielkiej Brytanii, a ostatnio grał w Tampere Saints z Finlandii.

Warsaw Eagles

Przez większość offseason nie dostawaliśmy wiele informacji od warszawskich Orłów, ale w ostatnich tygodniach ich aktywność była wzmożona. Po pierwsze, Darrain Winston to kolejne wzmocnienie zza oceanu – zawodnik grający na pozycji safety,  miał w zeszłym roku zagrać w barwach Panthers Wrocław, ale lockdown pokrzyżował jego plany. Stołeczna drużyna pozyskała też nowego biegacza, reprezentanta Białorusi – Sergeia Otpuschennikova oraz skrzydłowego Maxima Kistkina z Moscow Spartans.

Do Eagles dołączy również dwóch rodzimych graczy, będą to: Igor Jasiński ofensywny liniowy, w przeszłości reprezentujący Green Ducks Radom, Warsaw Dukes oraz Rhinos Wyszków, a także Artur Czarnik RB/WR z Tytanów Lublin, rok temu grający także jako QB.

Trenerem głównym drużyny został Talib Wise, mający na koncie mistrzostwo Turcji z Koc Rams i wciąż pełniący funkcję trenera głównego reprezentacji Hiszpanii.

Warsaw Mets

Ze strony Mets nie pojawiły się żadne nowe informacje, wszelkie poprzednie wzmocnienia, można nadrobić w naszych poprzednich tekstach, do czego serdecznie zachęcamy.

Tychy Falcons

W tym roku, za sterami ataku Falcons, zasiądzie rozgrywający Jules St Ge.

Mamy też kilka polskich transferów, a także powrotów. Do gry w barwach Falcons wracają WR Grzegorz Dominik, RB Kamil Knapik, OL Michał Sysak (ostatnio grający w Ostrava Steelers), LB Jacek Kozub i RB Mateusz Błazik. Ciekawym ruchem jest też dołączenie Roberta Szmielaka z Panthers Wrocław.

Silesia Rebels Katowice

W Katowicach kolejne transfery polskich graczy. Do składu Rebeliantów dołączyli: Kamil Betlej (LB, Rzeszów Rockets), Łukasz Nielaba ( DL, Ostrava Steelers), Piotr Szczerba (DB, Towers Opole), Paweł Wojciechowski (WR, Towers Opole).

Ponadto, Rebelianci pozyskali dwóch nowych europejskich graczy. Pierwszym z nich jest skrzydłowy Andrey Protasov z rosyjskich Ural Lightings oraz Hadrien Lynda, wszechstronny reprezentant Francji występujący na pozycjach DB, WR oraz returnera.

W Katowicach nastąpiły także ważne zmiany w sztabie szkoleniowym, Zac Saleski (według informacji oficjalnej klubu) musiał opuścić nasz kraj z powodów osobistych. Jego rolę HC przejął John Lisella. Dodatkowo, prosto z Francji, wraz z nowym trenerem przybył nowy koordynator defensywny Bavuong Souphanthavong.

Kraków Kings

Bomba transferowa w Krakowie. Do ich składu dołączył Wiktor Hudyka. Wychowanek Kraków Tigers, futbolowe szlify zbierał w East Texas Baptist University Tigers oraz Texas A&M University – Kingsville Javelin, a także w Australii, gdzie dwukrotnie wybierany był do reprezentacji stanowych. W Polsce, oprócz Tigers, grał również w Kings i Seahawks Gdynia.

PFL2

Po zmianach spowodowanych nowymi obostrzeniami, niezbędna okazała się korekta terminarza drugiego szczebla rozgrywek. Sezon na zapleczu PFL1 zacznie się 18 kwietnia w Łodzi, gdzie Wilki podejmą Wieliczkę Dragons.

EFL

Panthers Wrocław

Wielu sądziło, że mistrz Polski może podchodzić do nowych rozgrywek w Europie z Bartkiem Dziedzicem na pozycji rozgrywającego. Sztab trenerski miał jednak ostatecznie inne plany. Pantery podpisały Codyego Williamsa, dual-threat QB, który w przeszłości grał w drużynie uniwersyteckiej Monmouth Hawks oraz w Assumption College. W dalszych etapach kariery grał w GFL – w drużynie Potsdam Royals – oraz w New York Street i Carolina Cobras w National Arena League.

Związek Futbolu Amerykańskiego w Polsce

Na koniec informacje, które pojawiły się już na naszych mediach społecznościowych. ZFAP podało informacje dotyczące obsady nowych stanowisk: generalnym menadżerem reprezentacji Polski został Michał Latoś, koordynatorem PR związku Kamil Ptaszkiewicz, a komisarzem Polskiej Futbol Ligii Łukasz Pawlak (jego zastępcą będzie Przemysław Król).

Bonus

Na koniec mały bonus, nasz redaktor naczelny Karol Potaś był gościem podcastu Halftime Show, gdzie opowiadał o społeczności NFL w Polsce, naszej działalności oraz o rodzimych rozgrywkach. Zapraszamy do przesłuchania audycji, staraliśmy się by było ciekawie!

Autor: Dariusz Grzybowski

Leave a Reply

%d bloggers like this: