Skip to content

Założycielskie fakty i mity klubów NFL #1 NFC South

Do startu sezonu NFL pozostał tydzień. Specjalnie dla tych którzy rozpoczynają swoją przygodę z ligą i nie mają jeszcze wybranego zespołu, któremu będą kibicować, lub po prostu tak jak my – nie mogą się doczekać pierwszych gwizdków i wypełniają każdą chwilę oglądaniem powtórek meczów, lub czytaniem newsów i ciekawostek ze świata NFL, śpieszymy z dawką ciekawostek i anegdot dotyczących okoliczności w jakich powstawały zespoły największej ligi futbolowej świata. W najbliższych dniach będziecie mogli przeczytać o wszystkich 32 franczyzach. Skąd wzięły się ich nazwy i logotypy, z kim najmocniej rywalizują, a także czym mogą się pochwalić przed innymi kibicami. Na pierwszy ogień przedstawiamy Dywizję NFC South. Jak mógł się nazywać zespół z Atlanty? O co modlą się fani Saints i co wspólnego ma zespół z Nowego Orleanu z francuską rodziną królewską? Czym w swoim mniemaniu różnią się bukanierzy z Tampy od najeźdźców z przeciwległego wybrzeża? Dlaczego nie zawsze kolor czarny pasuje każdemu? Zapraszamy do pierwszej części naszego tekstu:

NFC South

Atlanta Falcons powstali w 1965 roku i dołączyli do ligi NFL jako 15 zespół w stawce, kończąc długoletnie oczekiwanie mieszkańców dumnego miasta Atlanta na posiadanie własnej franczyzy w narodowej lidze futbolowej. Od razu po ogłoszeniu tej wyczekiwanej nowiny, władze nowo powstałego klubu wraz z lokalnym radiem ogłosiły konkurs dla fanów na nazwę dla zespołu. Do konkursu zgłoszono ponad 500 propozycji (m.in. Vibrants, Confederates, Firebirds i Peaches), jednak jednym z najczęściej zgłaszanych było właśnie Falcons. Za zwyciężczynię konkursu uznano nauczycielkę Julię Elliot ze szkoły w Griffin, GA, która uzasadniła swoją propozycję słowami: “Sokoły to dumne i dostojne stworzenia. Posiadają wielką odwagę i nigdy nie odpuszczają swojego celu. Są zabójczo skuteczne, a sama nazwa ma też długą tradycję sportową”. Co ciekawe, zespół koszykarski przeniesiony w 1968 roku z St. Louis do Atlanty nosi nazwę Hawks, co jest ciekawym zrządzeniem losu i może świadczyć o tym, że ptasie porównania są bliskie mieszkańcom tego miasta. Sami mieszkańcy byli tak uradowani z posiadania własnego zespołu w lidze NFL, że już w pierwszym sezonie działalności Falcons wykupili 45000 karnetów sezonowych, co stało się nowym rekordem ligi, pozostawiając w tyle poprzedni zespół numer jeden pod tym względem – Minnesota Vikings, którzy w pierwszym roku swojej działalności sprzedali 26000 karnetów.

Logiem wybranym przez władze, a zaprojektowanym przez Verlander Design był oczywiście sokół w locie, którego skrzydła wraz z ciałem układały się w literę F. Logo po modernizacjach w latach 1990 oraz 2003 się zmieniało, jednak oryginalny zamysł pozostał taki sam do dnia dzisiejszego.

Największym sukcesem zespołu z Atlanty przez wszystkie lata działalności było zdobycie mistrzostwa konferencji NFC w 1998 roku, a za największego rywala uważany jest przez kibiców rywal z dywizji NFC South – New Orleans Saints.

 

New Orleans Saints zostali założeni w roku 1967, a dokładniej 1 listopada tego roku, co nie pozostaje bez znaczenia dla nazwy zespołu. Nowy Orlean został dołączony do ligi NFL jako szesnasty zespół, a decyzja ta została ogłoszona właśnie w dzień 1 listopada, co w kościele katolickim na całym świecie jest dniem Wszystkich Świętych. Władze nowo powstałego zespołu chcąc uczcić ten fakt, oraz zrobić ukłon w stronę olbrzymiej katolickiej społeczności w samym mieście miały się zwrócić do ówczesnego arcybiskupa Nowego Orleanu Phillipa Hannana z pytaniem, czy mogą nazwać zespół “Saints”. Obawiano się bowiem, czy ta propozycja nie okaże się zbyt bluźniercza dla katolików. Biskupowi pomysł ten się jednak bardzo spodobał. Spodobał się na tyle, że jako iż sam był on fanem futbolu nie dość, że udzielił swojego zezwolenia, to jeszcze napisał specjalną modlitwę dla jego członków i kibiców. A brzmiała ona tak: “Nasz, niebieski ojcze, który pokazałeś nam jak święci dzięki swojej wierze podbijali królestwa i pokonywali lwy, wspomóż naszych Świętych umocnieniem ich wiary i siły, aby byli w stanie pokonać nie tylko Lwy, ale także NIedźwiedzie, Barany, Gigantów, a nawet tych wspaniałych ludzi z Green Bay…” Modlitwa ta jest oczywiście nawiązaniem do nazw innych zespołów z ligi NFL i pozostaje zabawną anegdotą, jednak sama nazwa zespołu oprócz nawiązania do dnia Wszystkich Świętych ma również drugie podłoże. Tym razem kulturowe. Jest ona bowiem zaczerpnięta z jednego z najbardziej znanych standardów jazzowych pt: When The Saints Go Marching In. Melodia ta jest swego rodzaju hymnem kojarzonym z tą muzyką, oraz z samym miastem, które jest uważane za owego jazz’u kolebkę, a więc Nowym Orleanem właśnie. Utwór ten pozostaje po dziś dzień hymnem kibiców Saints.

Na logo zespołu z Louisiany wybrano symboliczne przedstawienie fleur-de-lis, a więc lilii, która przez wieki była częstym elementem herbów i emblematów rodowych w Europie, a zwłaszcza we Francji (przez tamtejszy ród królewski Burbonów).. Wybierając właśnie ten element na logo zespołu kierownictwo chciało oddać hołd przodkom mieszkańców i założycielom samego miasta – Nowy Orlean, którzy w olbrzymiej części przypłynęli do Stanów Zjednoczonych właśnie z Francji. Lilia, (a dokładniej trzy) widnieje również na fladze miasta, a emblematy ją przedstawiające można zobaczyć na jego ulicach niemal na każdym kroku. Na budynkach, szyldach, reklamach, oraz pamiątkach związanych z całym regionem. Od 8 lipca 2008 roku decyzją ówczesnego gubernatora stanu Louisiana – Bobbyego Jindala – fleur-de-lis została mianowana również oficjalnym symbolem całego stanu.. Początkowo logotyp klubu był w kolorze czarnym. Złoto pojawiło się na nim dopiero w 2000 roku po pierwszym odświeżeniu jego designu.

Największym dotychczasowym osiągnięciem Saints pozostaje zdobyte po zaciętym pojedynku z Indianapolis Colts jedyne mistrzostwo ligi NFL z 2010 roku. Największym historycznym przeciwnikiem drużyny pozostaje dla fanów Atlanta Falcons (z wzajemnością) jednak w ostatnich latach coraz więcej uwagi zaczynają przyciągać mecze z innym rywalem z dywizji: Tampa Bay Buccaneers.

 

Tampa Bay Buccaneers założeni zostali w 1974 roku i dołączyli do ligi NFL podczas jej poszerzania wraz z Seattle Seahawks. Rok później ogłoszono konkurs na nazwanie zespołu z Tampy. Do lokalnych mediów napłynęło ponad 400 zgłoszeń (między innymi Sailors, Coastal Tides, czy Buzzards), a właściciel zespołu wraz z grupą dziennikarzy i pisarzy przeanalizowali je wszystkie i wybrali Buccaneers, które brzmiało dość wojowniczo, a jednocześnie odnosiło się do historii regionu, który w XVII i XVIII wieku był regularnie najeżdżany przez pirackie statki.

Również logo, które właściciel franczyzy wybrał nawiązywało do żeglarsko-pirackiej tradycji południowo-wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Jego autorem został rysownik Tampa Tribune Lamar Sparkman. Narysował on logo na którym widnieje pirat, trzymający w zębach szablę i noszący na głowie wytworny kapelusz z piórem. Autor logo mówił w wywiadzie, że podszedł do tego tak, że jego pirat miał być eleganckim kawalerzystą, a  nie chamem z brudnymi włosami. Za inspiracje podawał postacie muszkietera d’Artagnanana, czy szmuglera Jean’a Lafitte’a. Miało to swój ważny powód. Zespół chciał się bowiem odróżnić od innych ligowych “najeźdźców”, a więc Oakland Raiders. Logo zmieniło swój wygląd dopiero po 22 latach. Wytwornego muszkietera zamieniono n abardziej ikoniczną piracka flagę z czaszką, skrzyżowanymi szablami, oraz… piłką futbolową. Miało to na celu wzmocnić przekaz nowego otwarcia we franczyzie. Właściciel Malcolm Glazer grzmiał wówczas: “Koniec z wygłupami – mam na myśli prawdziwy biznes”.

Największe osiągnięcia zespołu to dwa zdobyte Super Bowl (2002 i 2020), a największymi ich rywalami pozostają obecnie New Orleans Saints i pozostałe zespoły NFC South, a więc Atlanta Falcons i Carolina Panthers

 

Carolina Panthers jest najmłodszym zespołem w dywizji. Powstał w 1993 roku i dołączył do ligi razem z innym “kocim” przedstawicielem – Jacksonville Jaguars. Początkowo na lokalizację zespołu były proponowane również Baltimore, St. Louis i Memphis. Zdecydowano się jednak na Charlotte, a zespół ma reprezentować całe dwa stany – Karoliny Północnej. oraz Południowej. Nazwę dla franczyzy wymyślił syn właściciela – Mark Richardson, podobnie zresztą jak kolorystykę, która nie wszystkim przypadła do gustu. Po kolei jednak. Wybór nazwy Mark argumentował tak: “Wybraliśmy Panthers, ponieważ według naszej rodziny zwierze to przedstawia wszystkie cechy jakie powinien mieć zespół futbolowy. Powinien być mocny, zwinny i silny”. Kolorystyka jaką zaproponował to czerń, srebro i odcienie niebieskiego. I to właśnie nie do końca spodobało się władzom ligi, które w swoich obiekcjach powoływało się na badania opinii publicznej według, której połączenie nazwy Pantery z czernią może narazić zespół i całą ligę na skojarzenia z przestępczością uliczną. Ostatecznie jednak kolorystyka pozostała.

Logiem Panthers jest oczywiście czarna  pantera. Poszukiwania idealnego logo nie trwały długo i zaprezentowano je już dwa lata od założenia franczyzy. Wygrała prostota, która pozostaje w łasce do dzisiaj, gdyż logo doczekało się jedynie kosmetycznego wygładzenia w 2011 roku.

Największe osiągnięcia w krótkiej historii zespołu to dwa mistrzostwa konferencji NFC: w 2003 i 2015 roku, a najwięksi rywale Panter, to Atlanta Falcons i Tampa Bay Buccaneers.

Źródła:

http://www.sportslogohistory.com

http://teamnameorigin.com/nfl/nickname/national-football-league

Autor: Paweł Sałata

Na koniec zapraszamy do dołączenia do naszej dedykowanej grupy facebookowej, na łamach której kolejne części powyższego tekstu będą pojawiały się przedpremierowo. A w kolejnym odcinku wybierzemy się do Dywizji NFC East.

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

Leave a Reply

%d bloggers like this: