Skip to content

Założycielskie fakty i mity klubów NFL #4 NFC West

Emocjonujący mecz inauguracyjny tegorocznego sezonu NFL już za nami, a jutro do rywalizacji dołączą prawie wszystkie pozostałe zespoły. Dla fanów nie mogących już się doczekać, przedstawiamy historie, jakie wiążą się z założeniem czterech z nich. W dzisiejszym odcinku m.in przeczytamy o najstarszym zespole w stawce, pierwszym teamie który umieścił swoje logo na kaskach zawodników, cofniemy się o sto lat przed założenie pewnej franczyzy, oraz poznamy jednego z najtwardziej stąpających po ziemi właścicieli.
NFC West
Arizona Cardinals jest najstarszym zespołem w stawce zespołów NFL. Data założenia klubu, który przerodził się w aktualny zespół z Phoenix poprzedza datę powstania całej ligi o ponad 20 lat. Jak na tak stary zespół przystało, jego nazwa również przeszła skomplikowaną drogę. A zaczęło się to wszystko w zupełnie innym miejscu i pod innymi inicjałami. Miastem w którym powołano do życia protoplastę dzisiejszego zespołu było Chicago, a w zasadzie jego przedmieścia. To tam na długo zanim ktokolwiek zamarzył o powstaniu profesjonalnej ligi futbolowej powołano do życia drużynę Morgan Athletic Club. Już dwa lata później nastąpiła jednak pierwsza z wielu zmian w historii zespołu, bowiem po przeprowadzce do Racine Park, zmieniono nazwę na Racine Normals. W tamtych czasach futbol był na tyle raczkującą dyscypliną, że nowo powstałe zespoły musiały mocno kombinować, by móc się rozwijać i spinać niewielkie budżety jakimi dysponowały na potrzeby własnej działalności. Jedna z nadarzających się okazji okazała się dla całego klubu i jego historii bardzo istotna. Otóż ówczesny właściciel Chris O’Brien otrzymał bardzo atrakcyjną ofertę zakupu używanych przez drużynę Uniwersytetu z Chicago koszulek meczowych. Zdecydował się bez chwili zawahania. Kiedy zamówienie dotarło do klubu i otworzono pudełka z koszulkami, okazało się że jak relacjonował GM zespołu koszulki były w kolorze wyblakłej czerwieni. O’Brien szybko naprostował swojego menagera nazywając odcień czerwieni nie wyblakłym, a kardynalskim. Kardynalska czerwień stała się na dziesiątki lat podstawowym kolorem zespołu, a określenie koloru w jakim rozgrywali swoje mecze przerodziło się w nową nazwę zespołu, a więc najpierw Racine Cardinals, a następnie Chicago Cardinals. Pod tą nazwą i w tym mieście zespół występował, aż do burzliwego dla ligi okresu lat 60-tych. W międzyczasie jedynie na krótki okres podczas wojny w wyniku powołań do wojska łącząc się z Pittsburgh Steelers pod nazwą Card-Pitt. W roku 1960 franczyza przeniosła się do St. Louis zatrzymując przydomek Cardinals i występując tam do 1988, a następnie ponownie zmieniając miejsce rozgrywania domowych meczów na Phoenix, gdzie początkowo nazywali się Phoenix Cardinals, a następnie uwzględniając cały stan, który reprezentują zmieniając jeszcze jeden – jak na razie ostatni – raz nazwę na Arizona Cardinals.
Również logotyp zespołu od samego początku był związany z kolorem, który tak trafnie opisał O’Brien. Pierwsze oficjalne logo pokazano po utworzeniu ligi NFL, której zespół był oczywiście współzałożycielem. Pierwszy emblemat był bardzo prosty i minimalistyczny. jako że zespół nazywał się wówczas Chicago Cardinals, to jego symbolem były utrzymane w kolorystyce kardynalskiej czerwieni dwie litery C, z których jedna wpisana była w drugą. Dopiero w 1947 roku po raz pierwszy zmieniono logotyp i po raz pierwszy pojawił się w nim kardynał – ptak, który również zawdzięcza swoją nazwę czerwonemu umaszczeniu. Przez kolejne lata logo ewoluowało, jednak od tego czasu zawsze jego głównym elementem pozostawała postać ptaka, aż do czasów współczesnych.
Co dość zaskakujące, zespół z tak długa i bogatą historią zdobył jedynie 2 mistrzostwa w założonej przez siebie lidze. W 1925 i 1947 roku. Natomiast w erze Super Bowl udało mu się jedynie 1 raz awansować do finału, zdobywając po drodze mistrzostwo konferencji NFC – w 2008 roku.
Największymi historycznymi rywalami zespołu są Carolina Panthers, Pittsburgh Steelers, oraz pozostałe zespoły z dywizji NFC West.
Los Angeles Rams mają z Cardinals jednak więcej wspólnego niż tylko wspólna rywalizacja w nowożytnej historii ligi. Po kolei jednak. Swoje początki zespół datuje na 1936 rok i tutaj pojawia się pierwsze podobieństwo do rywali, ponieważ podobnie jak zespół z Arizony, franczyza z LA powstała w zupełnie innym miejscu, bowiem w Cleveland w stanie Ohio. W odróżnieniu od “czerwonych” jednak od samego początku ich nazwa brzmiała Rams. Przydomek ten właściciel nowego zespołu Homer Marshman oraz GM Damon “Buzz” Wetzel zaczerpnęli od ulubionego zespołu uniwersyteckiego obu panów, a więc Fordham Rams. Zespół zmienił swoją lokalizację na Los Angeles w 1946 roku stając się przy tym pierwszym profesjonalnym zespołem futbolowym na zachodnim wybrzeżu USA. TO jednak nie koniec historii zmian, bowiem największym punktem wspólnym “Baranów” i “Kardynałów” jest fakt, że od 1995 roku miejscem pobytu zespołu z LA stało się również miasto St. Louis i taki stan rzeczy trwał aż do 2016 roku kiedy postanowiono powrócić do Los Angeles.
Logo jakiego używa od samego początku zespół nie jest niczym zaskakującym. Jest to barania głowa, przedstawiana początkowo w kolorze niebieskim, by w kolejnych latach otrzymać również odcienie żółci kojarzonej ze strojami drużyny. W kolejnych latach również eksperymentowano z emblematem próbując baranią głowę, lub jej charakterystyczne poroże wpisywać w napis “Rams” , lub kształt kasku futbolowego. Co ciekawe w odniesieniu do kasków, to zespół Rams jako pierwszy zaczął nanosić swój logotyp na kaski futbolistów, co szybko stało się tradycją w całej lidze. Ostatecznie na dzień dzisiejszy logiem drużyny jest bardzo nowoczesny minimalistyczny projekt, który wpisuje kształt przypominający baranie poroże w skrótowy zapis “LA” oznaczający oczywiście miasto Los Angeles.
W swojej historii Rams mogą się pochwalić dwoma mistrzostwami ligi sprzed ery Super Bowl (1945 i 1951) oraz jednym Lombardi Trophy zdobytym w 1999 roku.
Największymi rywalami Baranów są wszystkie zespoły z dywizji, ze szczególnym uwzględnieniem San Francisco 49’ers. Zwłaszcza od kiedy oba zespoły stacjonują w Kaliforni, co czyni ich potyczki derbami stanu pomiędzy dwoma rywalizującymi ze sobą miastami. Innym odwiecznym rywalem zespołu z LA okazuje się Minnesota Vikings. Tutaj powodem jest zacięta rywalizacja jaka nawiązała się pomiędzy franczyzami od pierwszego domowego meczu Vikingów jaki rozegrali po dołączeniu do ligi NFL w 1961 roku – właśnie z Baranami z zachodniego wybrzeża. LA wygrało tamto spotkanie 21:17 i od tamtego czasu pozostaje na celowniku fanów w fioletowych koszulkach. Nie bez wzajemności, ponieważ oba zespoły ostro rywalizowały na przestrzeni dekad. Ze zmiennym szczęściem.
San Francisco 49’ers jest zupełnie wyjątkowym zespołem w tej dywizji, a tak naprawdę jednym z najoryginalniejszych w całej lidze. Taka opinia może dotyczyć wielu rzeczy. Jak choćby faktu, że przez wiele lat, kiedy zespół występował jeszcze na obiekcie Candlestick Park na stadionie nie można było spożywać piwa, a jedynie… wino. San Francisco jest bardzo osobliwym miastem, oraz oryginalnym miejscem do życia. Na terenach tych zrodziło się wiele subkultur, a samo miasto szczyci się różnorodnością i wolnością. My w tej serii skupmy się jednak na genezie nie mniej osobliwej nazwy jaką nosi zespół je reprezentujący w największej lidze futbolowej świata. Pewnie niejeden nowy fan NFL (zwłaszcza spoza Stanów Zjednoczonych) zachodził w głowę co oznaczają tajemnicze liczby w nazwie zespołu. Aby się tego dowiedzieć musimy jednak cofnąć się w czasie o całe sto lat od momentu założenia zespołu, które miało miejsce w 1946 roku. Oto bowiem w połowie XIX wieku – w latach 40tych po Stanach Zjednoczonych rozniosła się wieść, że na zachodnim wybrzeżu można w łatwy sposób znaleźć złoto, jedynie wypłukując je z górskich strumieni pasma Sierra Nevada. Informacja ta spowodowała oczywiście olbrzymie poruszenie i niemal natychmiast ściągnęła olbrzymie rzesze chętnych na łatwe bogactwo przybyszów z całego kraju. Wybuchła gorączka złota. Największy ich napływ przypadł na rok 1849, a nowi przybysze szybko zakładali w nowym miejscu osady i w efekcie dali początek miastu, które sto lat później miało się stać domem dla nowej franczyzy futbolowej. Ów zespół nazwano wobec tego na ich cześć. Jednak co ciekawe początkowo wcale nie miał on barw kojarzących się ze złotem. Pierwszymi barwami 49’ers była biel, czerwień i… srebro.
Jednak jeszcze bardziej osobliwym wyborem okazało się pierwsze logo zespołu. Na dzisiejsze standardy można by je było uznać za komiczne, groteskowe, wręcz karykaturalne. Oto bowiem przedstawiony został emblemat ukazujący szalonego kowboja w dzikim podskoku. W jednej ręce trzymającego butelkę, a w drugiej swój rewolwer, którym strzela sobie pod nogi. Według grafików logo to było emanacją mocnego indywidualizmu i dużej dawki kreatywności, jaka miała cechować ludzi pochodzących z tamtych rejonów oraz nowo powstały zespół. Z czasem zdecydowano się jednak na odejście od tak szalonych i kreatywnych pomysłów i postawiono na bardziej stonowane i minimalistyczne podejście. Kształt jaki znamy dzisiaj jako logotyp zespołu z San Francisco został po raz pierwszy zaprezentowany w roku 1968. Prosta, czerwona elipsoida wypełniona literami odnoszącymi się do miasta z jakiego pochodzi franczyza. Spora odmiana – trzeba przyznać. Nowe logo okazało się na tyle udane, że pozostało do dzisiaj niemal w niezmienionej formie. Przez kolejne lata zostało jedynie kosmetycznie dopracowane, między innymi przez dodanie złotych elementów, które z czasem pojawiły się w kolorystyce zespołu, jakby bardziej nawiązując do legend o poszukiwaczach złota z zachodniego wybrzeża.
A 49’ers trochę tego “złota” udało się zdobyć. Mowa oczywiście o tytułach mistrzowskich, których w posiadaniu zespół ma aż 5 (w 1981, 1984, 1988, 1989, 1994 – a zatem wszystkie już w erze Super Bowl)
Wśród największych rywali osobliwego zespołu z San Francisco nie brakuje reszty zespołów z dywicji, oraz m.in Dallas Cowboys, oraz Green Bay Packers.
Seattle Seahawks zostali założeni w 1974 roku jako całkowicie nowy zespół na futbolowej mapie Stanów Zjednoczonych. Mieszkańcy miasta Seattle dumni z posiadania własnej franczyzy w NFL licznie wzięli udział w konkursie na jej nazwę ogłoszonym przez właścicieli. Do konkursu zgłoszono ponad 1700 propozycji. Jednymi z najciekawszych były Pioneers, Lumberjacks, Seagulls, czy Skippers, jednak najczęściej zgłaszanym pomysłem (150 zgłoszeń) okazała się propozycja Seahawks. Na popularność tej propozycji swój duży wpływ miał z pewnością fakt, że nazwę tą w latach 50tych nosił popularny miejscowy zespół hokejowy, co spowodowało pewien resentyment miejscowej ludności.
Logotyp jaki wybrano odnosi się również wprost do nazwy i przedstawia jastrzębia morskiego, a dokładniej jego głowę. Wybór nie był skomplikowany, podobnie jak wypowiedź właściciela klubu Jamesa Thompsona opisująca charakter tego zwierzęcia. Pytany on o wybór nazwy i emblematu nazwał on jastrzębia “twardym zwierzęciem, które żywi się rybami”. Prostota tej wypowiedzi doskonale koresponduje z prostotą jaka cechuje logotyp zespołu. Głowa ptaka została przedstawiona w bardzo minimalistyczny sposób, przy użyciu zaledwie dwóch kolorów. Zieleni i niebieskiego, czyli podstawowych barw zespołu. Z czasem logo zostało kosmetycznie poprawione i delikatnie unowocześnione, aż do obecnej formy.
Największym sukcesem w historii zespołu jest Super Bowl zdobyte w 2013 roku.
Zespół z Seattle pozostaje w bardzo profesjonalnych i sportowych relacjach na każdym poziomie rywalizacji. Najważniejszymi rywalami zespołu pozostają zespoły z dywizji NFC West oraz New England Patriots, oraz Pittsburgh Steelers, a więc po prostu zespoły, z którymi najmocniej rywalizowali sportowo na przestrzeni ostatnich dekad.
Autor: Paweł Sałata

Na koniec zapraszamy do dołączenia do naszej dedykowanej grupy facebookowej, na łamach której kolejne części powyższego tekstu będą pojawiały się przedpremierowo. A już w przyszłym tygodniu rozpoczniemy podróż po konferencji AFC!

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

Leave a Reply

%d bloggers like this: