Skip to content

Zapowiedź Week 4: Wyoming Cowboys @ (#19) BYU Cougars, (#5) Clemson Tigers @ (#21) Wake Forest Demon Deacon, (#20) Florida Gators @ (#11) Tennessee Volunteers

Sezon NCAA nie zatrzymuje się nawet na tydzień. Przed nami już czwarta kolejka spotkań, a w niej kilka ciekawych spotkań. Trzy najbardziej interesujące wybrali opisali dla Was Paweł Sałata i Grzegorz Kowalski

Wyoming Cowboys vs (#19) BYU Cougars

godz. 4:15

Cowboys i Cougars mają długą historię zaciętej rywalizacji we wspólnej konferencji. W dodatku pełnej wzajemnych animozji. Dość wspomnieć, że kiedy po sezonie 2010 BYU ogłosiło swoje odejście z Mountain West Conference i szukanie dalszej ścieżki jako drużyna niezależna, drużyna z Wyoming wraz z kilkoma innymi zespołami z tej konferencji głosiła, że nie mają zamiaru nigdy więcej grać z ekipą Brigham Youg University w rozgrywkach futbolowych. Do stołu wspólnych rozmów zasiedli dopiero w 2018 roku, kiedy ogłosili porozumienie w sprawie serii spotkań. Dzisiejsi zawodnicy obu ekip w swoich wypowiedziach mówią, że wiedzą o burzliwej przeszłości obu zespołów. TE Isaac Rex – syn sławnego w murach szkoły Byrona Rexa mówił: 

“Wyoming zawsze byli kluczowym spotkaniem dla BYU. WIemy, że będzie to twarda gra, że będą wytrwali. Wyoming to świetna drużyna, dlatego musimy być dobrze przygotowani do tego meczu””

Oba zespoły przystępują do tego meczu z apetytem na zwycięstwo, chociaż nie ma co ukrywać, że to rankingowi BYU będą tutaj zdecydowanym faworytem. Cowboys legitymują się rekordem 3-1. W tygodniu “zerowym” ulegli Illinois 6:30, jednak w trzech kolejnych tygodniach zaliczyli trzy kolejne zwycięstwa, przed tygodniem pokonując niepokonanych przed tym starciem – Air Force po zaciętym boju 17:14. BYU z kolei może się pochwalić rekordem 2-1, chociaż :pochwalić” nie jest najlepszym słowem w tym przypadku, gdyż przed tygodniem w bardzo ważnym dla nich spotkaniu musieli uznać wyższość Oregon Ducks (i to aż 20:41), co z pewnością skomplikowało im sezon i podrażniło ambicję Aby wrócić na właściwą ścieżkę zwyczajnie muszą się dzisiaj uporać z Cowboys. 

Wyoming zaskakujące tegoroczne wyniki (które wypchnęły ich do statusu kandydata do zwycięstwa w Mountain West Conference) budują przede wszystkim na pierwszoroczniakach: QB Andrew Peasley’u, RB Titusie Swenie i TE Treytonie Welchu. Zwłaszcza zeszłotygodniowy triumf nad drużyną Air Force okazał się ich dziełem. Swen zaliczył w tym spotkaniu 102 jardy w 19 próbach, Peasley skompletował 18 z 23 prób podaniowych na w sumie 162 jardy, oraz podał na przyłożenie do wspomnianego Welcha. Tajemnica sukcesu Cowboys w tym meczu leżała jednak przede wszystkim w umiejętnym budowaniu długich drive’ów ofensywnych, które pozwoliły w dużej mierze ograniczyć ofensywę Air Force. Zbudowanie tego typu przewagi będzie kluczowe również przeciwko BYU, których potencjał ofensywny jest jeszcze większy. Jeśli myśleć o pokonywaniu drużyn lepszych od siebie, to właśnie w taki sposób, więc jeżeli Cowboys będą zdolni do powtórzenia planu sprzed tygodnia, mecz może stać się o wiele bardziej wyrównany niż przewidywania przedmeczowe wskazują. Co więcej, dobra gra biegowa ekipy z Wyoming może stać się kluczowa dla tego meczu również z innego powodu. Defensywa BYU miewa w tym sezonie momentami spore problemy z grą biegową. Mogliśmy w tym sezonie ujrzeć dwa różne oblicza Cougars w tym aspekcie gry. Przeciwko Baylor dwa tygodnie temu BYU pozwalało średnio na jedynie 2,9 jarda na próbę, podczas gdy w zeszłotygodniowej porażce z Oregonem już kompletnie nie radzili sobie z biegaczami Ducks i w sumie pozwolili przeciwnikom na zdobycie w całym meczu aż 212 jardów dołem. Starcie na tej płaszczyźnie może zdeterminować przebieg meczu.

Po stronie BYU rywali straszą świetne statystyki ofensywne. W trzech dotychczasowych meczach Cougars zbierali olbrzymie ilości jardów w ataku. Rozpoczynając od 573 jardów w pierwszej kolejce przeciwko USF, po 366 przeciwko Baylor i takiej samej ilości przeciwko Oregonowi w kolejnych dwóch. To daje im średnią na poziomie 435 jardów w obecnym sezonie. To dużo, a trzeba przyznać, że defensywy rywali nie należały do najłatwiejszych. To wszystko zasługa wschodzącej gwiazdy zespołu Cougars i być może kolejnemu po Zachu Wilsonie  utalentowanemu rozgrywającemu wysłanemu do draftu NFL – QB Jarenowi Hallowi. Hall ma w tym sezonie skuteczność podań na poziomie 68,8 procenta prób, co pozwoliło mu jak dota skompletować aż 827 jardów i 5 przyłożeń. 

Cougars mają jednak inny problem. Szkoła była zawsze dumna ze swojej gry biegowej, a ta w obecnym sezonie bardzo mocno kuleje. W dwóch ostatnich meczach (z Baylor i Oregonem) w sumie uzbierali oni “dołem” zaledwie 144 jardy. i jak zapewnia wspomniany wyżej  RB Isaac Rex jest to coś nad czym drużyna bardzo mocno się obecnie skupia – aby poprawić ten aspekt gry do poziomu do jakiego BYU przyzwyczaiło swoich fanów. 

Mecz między BYU i Wyoming ma swojego wyraźnego faworyta mimo ostatnich wyników obydwu drużyn, jednak gra biegowa i umiejętności jej zapobieganiu mogą zadecydować o ostatecznym przebiegu spotkania. Jak dotąd BYU może się pochwalić znacznie lepszy bilansem w bezpośrednich meczach między tymi drużynami. Aż 8 ostatnich spotkań padło łupem Cougars. Ostatnie, w 2020 roku skończyło się ich zwycięstwem 25:20. Jak będzie teraz? Przekonamy się jutro nad ranem. Mecz startuje o 4:15 polskiego czasu, więc pora dla polskiego widza odpowiednia, by móc nastawić budzik nieco wcześniej i obejrzeć ciekawy mecz w spokoju w niedzielny poranek, a być może jeszcze starczy czasu na powrót do łóżka na krótką drzemkę przed niedzielnymi planami. 

Autor: Paweł Sałata

*

(#5) Clemson Tigers vs (#21) Wake Forest Demon Deacon

godz. 18:00

mecz wewnątrz dywizji ACC Atlantic

Normalnie by to był mecz do jednej bramki, ale Wake Forest jest w rankingu więc niekoniecznie musi tak być w rzeczywistości Z pewnością będzie tutaj jednak spora dysproporcja, Clemson od czasu sukcesów i pierwszego runu do playoffs rekrutuje topowych zawodników w kraju, Wake Forest to mały uniwersytet z Północnej Karoliny z wysokim czesnym i cóż…są na końcu konferencji jeśli chodzi o rekrutację.. Szczególnie może to być widać w walce D-Line Clemson vs O-Line Wake Forest. 

Wake Forest robi za to  jedną z rzeczy, którą uniwersytety się chwali – wybierają często 2* czy 3* rekrutów i ich rozwijają. Przez co są w stanie co rok wysłać po kilku zawodników do NFL. Poza rekrutacją, ważny jest też rozwój zawodników – Clemson mogą coś o tym “wiedzieć” w kwestii linii ofensywnej.

Słaba rekrutacja  nie odbija się na wynikach, bo Wake Forest są w stanie wycisnąć 8-9 zwycięstw w sezonie całkiem regularnie (w rozgrywkach jest około 12-13 spotkań), a rok temu zagrali nawet  w finale konferencji ACC.Do składu Wake Forest wraca QB Sam Hartman, który opuścił parę tygodni z racji na kłopoty zdrowotne..Wake w ostatnim meczu się wyratowało, bo tylko jednym punktem wygrali oni z Liberty (wynik 37-36) i przez większość meczu musieli się mocno napocić by to zwycięstwo wyszarpać.W Wake Forest poza ich rozgrywającym  trzeba zwrócić uwagę jeszcze na parę skrzydłowych Donavana Greene’a & A.T. Perry’ego oraz na defensive end’a Rondella Bothroyda.

Clemson powoli wraca do swojego wysokiego poziomu po zeszłorocznych problemach, a na ich drodze czeka pierwszy poważny test, czyli ekipa trenera Dave’a Clawsona.

Tygrysy w dotychczasowych meczach zdobywały w tym sezonie  kolejno 41, 35 oraz 48 punktów. Rywale może nie byli topowi, ale widać że ofensywa Tygrysów się rozpędziła. Rok temu w pierwszych meczach większą ilość punktów [powyżej 30] udało im się zdobyć raz – z zespołem FCS, czyli South Carolina State.

W Clemson zawodnicy, którzy będą robili różnice to m.in. running back Will Shipley, left tackle Jordan McFadden, cała gromada zawodników w linii defensywnej – tj para defensive ends Xavier Thomas & Myles Murphy, para defensive tackles Bryan Bresee & Tyler Davis. Jest jeszcze zawodnik z pozycji Safety Andrew Mukuba. Shipley to swego rodzaju fenomen, rośnie na topowego running backa w kraju, a wyróżnia się na tle innych tym że jest białoskóry. Czyżby rósł nam nowy Christian McCaffrey?

 

 

(#20) Florida Gators @ (#11) Tennessee Volunteers

godz. 2130 , CBS

mecz wewnątrz dywizji SEC East

na mecz przyjedzie ekipa ESPN College Gameday

Klasyk w konferencji SEC East. Sytuacja jest szczególna, bo Tennessee jest rozstawiona dość wysoko tj z numerem 11. Ekipa ze stanu Tennessee nie często w ostatnich latach była rozstawiona z racji na dość średnie wyniki programu futbolowego oraz zawirowania na ławkach trenerskich czy w biurach uczelni. Dlatego też, od 2005 (poza jednym spotkaniem z 2016 roku) Floryda wygrywała wszystkie mecze pomiędzy tymi drużynami. Czasami była to dominacja na boisku jak wyniki 34-4, a czasami kończyło się Hail Marry na koniec spotkania jak w 2017 roku.

Floryda w tym sezonie pokonała #7 Utah w pierwszym meczu sezonu, w drugim tygodniu przegrali z Kentucky, a ostatnio ponownie wygrali z South Floridą choć byli już blisko upsetu i porażki.Na Neyland Stadium spodziewać się można ponad 100 tysięcy widzów. Pytanie czy znowu będą czary i Tennessee przegra, a Floryda podtrzyma serie.

Tennessee póki co wygrało z Akron, Pittsburghiem [#17 w kraju] oraz z Ball State.

Jak widać obie ekipy sprawdzone w boju w tym sezonie z ekipami rankingowymi. W ekipie Volunteers do obserwacji jest rozgrywający Hendon Hooker, trio skrzydłowych Cedric Tillman & Bru McCoy & Jalin Hyatt oraz linebacker Jeremy Banks Hendon Hooker póki co podał 6 razy na TD i ani razu nie posłał przechwytu w ręce defensywy rywali. Z drugiej strony rozgrywający Gators – Anthony Richardson ma 0 podań na TD, 4 rzucone przechwyty i …3 biegowe TD. AR15 to biegowe zagrożenie dla defensywy Volunteers.

Autor: Grzegorz Kowalski

*

Pozostałe mecze ekip rankingowych

[18:00] Kent State @ (#1) Georgia

[18:00] Maryland @ (#4) Michigan

[18:00] Central Michigan @ (#14) Penn State

[18:00] (#17) Baylor @ Iowa State

[18:00] Rhode Island @ (#24) Pittsburgh

[21:30] (#22) Texas @ Texas Tech

[21:30] Middle Tennessee @ (#25) Miami

[22:00] (#15) Oregon @ Washington State

[22:00] Tulsa @ (#16) Ole Miss

[1:00] Northern Illinois @ (#8) Kentucky

[1:00] (#10) Arkansas @ (#23) Texas A&M

[1:30] Vanderbilt @ (#2) Alabama

[1:30] Wisconsin @ (#3) Ohio State

[1:30] UConn @ (#12) NC State

[2:00] Kansas State @ (#6) Oklahoma

[3:30] (#7) USC @ Oregon State

[4:30] (#13) Utah @ Arizona State

[4:30] Stanford @ (#18) Washington

Leave a Reply

%d