Skip to content

Zapowiedź week 6: TexasA&M Aggies vs Alabama Crimson Tide i Washington State Cougars vs USC Trojans

W tym tygodniu czekają nas starcia m.in. Washington State Cougars vs USC Trojans czy Alabamy Crimson Tide z TexasA&M. Zapowiadają się ciekawie i to mimo tego, że jedna, z tych czterech ekip, ma raczej słaby start sezonu. Zapowiedź przygotował Grzegorz Kowalski. 

Na wstępie przypominamy o naszym premierowym podcaście NFLplRadio, z omówieniem week 4 i zapowiedzią week 5 w NFL. Skład: Maciej Zając, Hubert Gawroński i Jakub Kazula. 

***

TexasA&M Aggies vs Alabama Crimson Tide
godz. 2:00, CBS

Od dłuższego czasu zapowiadano ten mecz jako wielkie wydarzenie. Czy takim ostatecznie będzie? Obecnie Aggies nie wyglądają najlepiej, mają rekord 3:2, posypali się i nie ma co ukrywać, ich wygrana będzie cudem. Przy czym warto zaznaczyć, że nie zobaczymy w tym spotkaniu rozgrywającego Alabamy Bryce Younga, który z powodu kontuzji obojczyka/ramienia, nie grał już w drugiej połowie meczu z Arkansas Razorbacks tydzień temu. Dzisiaj wiemy, że w week 6 również nie zagra.

Natomiast jak był budowany hype pod ten mecz? Poniżej kilka faktów:
1. w offseason Nick Saban powiedział kilka słów o tym, że Texas A&M i Jimbo Fisher „kupują” rekrutów poprzez lukratywne umowy NIL. I się zaczęło, drugiego dnia Fisher ogłosił konferencję prasową i odpalił rant, który musiał godzić komisarz ligi SEC,
2. Fisher i Saban to byli współpracownicy, z czasów LSU Tigers 20 lat temu, i obaj się znają, co tym bardziej zaostrzyło temat,
3. odkąd Fisher pojawił się w Texas A&M, ściągają świetnych rekrutów, co powoduje, że nie wybierają oni dominatora – Alabamy,
4. TexasA&M ma dość dużo środków finansowych m.in. za sprawa bardzo bogatych absolwentów i ropy, co powoduje, że uczelnia (a właściwie to tzw. kolektyw osób z poza uczelni) jest w stanie proponować sportowców z uczelni obfite umowy w ramach NIL (Name Image Likness), przez co zawodnik np. za zdobyty TD czy dużą ilość jardów zarabia pieniądze. Czasami wspierają ich lokalne firmy, w innym przypadku (jak w przypadku gwiazd ligi) mogą być to znane firmy w całych USA,
i chyba najważniejszy pkt. 5. rok temu (jeszcze przed awanturą z offseason, o której w pkt. 1) nierozstawieni Aggies pokonali #1 Alabamę w sezonie regularnym. Była to pierwsza porażka Alabamy od dawna z nierozstawionym przeciwnikiem (tj. nie z rankingu AP Poll) i pierwsza porażka Sabana z byłym asystentem (a miał serie ponad 20 spotkań wygranych z byłymi asystentami).
*
Więc dzisiejsze wydarzenie mogło być czymś wielkim, ale Aggies przegrało z Appalachian State oraz z Mississippi State i zamiast ekipy sięgającej (albo będącej w walce) po mistrzostwo i detronizującej Alabamę i Georgię, mamy tylko mocne marki. Szczególnie, że Aggies maja kłopoty z ofensywą, 20-30 punktów to ich sufit [w tym sezonie zdobywali kolejno 24,23,17,17 i 31 punktów].
Jedyne szanse mogą upatrywać w tym, że – jak wspominaliśmy wyżej – na rozegraniu w Alabamie najpewniej zagra Jalen Milroe. Tylko, że on świetnie sobie radzi z grą biegową [w meczu z Arkansas wybiegał 91 jardów w 6 próbach i miał jeden rushing TD].  Zresztą podobnie jak inni koledzy. Arkansas w starciu z Bamą, w drugiej połowie, nieco nadrobiło wynik, ale doskonałą pracę wykonuje w ekipie Alabamy running back Jahmyr Gibbs, który umie pobiec z piłką, jak i ją złapać, idealny zawodnik na nowoczesne standardy gry w NFL.

—————————————————————————————————————
Washington State Cougars vs USC Trojans
godz. 1:30

O USC Trojans pisaliśmy szerzej w zapowiedzi sezonu, link poniżej:

NCAA – Zapowiedź Sezonu 2022 cz.2

Czy Trojans wracają na swoje świetne tory? Kiedyś dominowali w lidze, ale przyszły słabsze czasy i przez ostatnie lata popadli w marazm. Lincoln Riley miał być ich zbawicielem i start ma dobry. Trojanie na ten moment mają rekord 5-0 i są 3-0 w konferencji. W 4 z 5 spotkań zdobyli 40+ punktów. Dodatkowo, mają całkiem przyjemny kalendarz, w którym widać tylko dwa trudniejsze wyzwania – wyjazd do UCLA w listopadzie, a wcześniej, już za tydzień, na mecz z Utah. W przypadku wygranych, może to ich bardzo dobrze pozycjonować nawet w fazie play-off. Szczególnie, że Oklahoma Sooners czy Notre Dame Fighting Irish zaliczają wpadki, podobnie jak Miami Hurricanes.

W dużej części jest to zasługa też m.in. rozgrywającego Trojan Caleba Williamsa, który rzucił 12 podań na przyłożenie, 1 przechwyt i 1400+ jardów.

Cougars mają natomiast rekord 4-1 i 1-1 w konferencji. Jedyna porażka, to mecz z Oregon Ducks, czyli solidnym programem futbolowym naładowanym gwiazdami. Mają ciekawego rozgrywającego, Camerona Warda. Rzucił do tej pory 1400+ jardów, 13 podań na przyłożenie, ale też miał 7 przechwytów, z czego w 3 meczach sezonu miał po dwa przechwyty. Ward jest on transferem z mniejszej uczelni FCS – Incarnate Word Cardinals. Rzucił tam 47 TD i 4500+ jardów w 13 starciach poprzedniego sezonu.

Zastąpił on w ekipie Cougars Jaydena de Laura, który zmienił zespół na Arizonę Widlcats. Zresztą, w zespole, jest w ostatnim czasie dosyć gorąco. Odkąd z zespołu odszedł (dość ekscentryczny) główny trener Mike Leach, po sezonie 2019, to zespół miał już dwóch HC. Jeden z HC Nick Rolovich, został przy tym zwolniony w dość niejasnych okolicznościach.

**

Ponadto warto też zwrócić uwagę na pierwszy poważny test dla Utah Utes w konferencji Pac12. Ich rywalami będą UCLA Bruins. Start spotkania o 21.30.

**

Inne ciekawe spotkania w week 6 to:

[18:00] (#4) Michigan @ Indiana[

18:00] (#8) Tennessee @ (#25) LSU

[18:00] (#17) TCU @ (#19) Kansas

[18:00] Arkansas @ (#23) Mississippi State

[20:30] South Florida @ (#24) Cininnati

[21:30] Auburn @ (#2) Georgia

[21:30] Texas Tech @ (#7) Oklahoma State

[21:30] (#11) Utah @ (#18) UCLA

[22:00] (#3) Ohio State @ Michigan State

[22:00] (#9) Ole Miss @ Vanderbilt

[22:00] (#21) Washington @ Ariona State

[1:30] (#5) Clemson @ Boston College

[1:30] South Carolina @ (#13) Kentucky

[1:30] Army @ (#15) Wake Forest

[1:30] (#16) BYU @ Notre Dame

[1:30] (#20) Kansas State @ Iowa State

[2:00] Florida @ (#14) NC State

[3:00] (#12) Oregon @ Arizona

**

Autor: Grzegorz Kowalski

***

Mamy też swoją, dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia. 

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: