Skip to content

Buffalo Bills na kursie po Super Bowl

Siódmy pick draftu z 2018 roku, zmienił bieg historii Buffalo Bills. Mroźne miasto stało się łakomym kąskiem dla gwiazd NFL, a wszystko za sprawą Josha Allena. Dla niego zawodnicy pokroju Stefona Diggsa czy Vona Millera chcą przenosić swoje talenty do – nie oszukujmy się – bardzo nieprzyjaznego do ekskluzywnego życia Buffalo. Brak morza, bogactwa, całorocznego chodzenia po plaży w bikini, przepychu, czyli tego co gracze lubią najbardziej. Jedyną rzeczą kuszącą jest Allen. A z nim, w połączeniu z gorącą publiką i świetnie prowadzonym zespołem, Bills stali się poważnym kandydatem do mistrzostwa. Zapraszamy na tekst o ostatnich tygodniach w organizacji, który przygotował oddany Bills Jakub Ciurkot.

Na wstępie mała, draftowa, podcastowa przypominajka:

A teraz wracamy do treści właściwej:

Josh Allen przybył do Buffalo i stał się potworem. Jest supergwiazdą i  jednym z największych powodów, dla których tu przyjechałem!-Von Miller

Po sezonie 2021/22 jasne było, że drużyna potrzebuje nieznacznych wzmocnień, aby zwiększyć szanse na długo wyczekiwany, pierwszy w historii organizacji, pierścień mistrzowski.  Brandon Beane, czyli obecny general manager Bills, bez wątpienia jest właściwą osobą na tym stanowisku. Za jego kadencji, 16 marca 2020 roku, do Buffalo dołączył Stefon Diggs (w dwa lata zdobył prawie 3200 jardów i 20 przyłożeń). Natomiast, równe dwa lata później, sprowadził dwukrotnego mistrza NFL Vona Millera, zawodnika, którego całe Buffalo potrzebuje pewnie równie mocno. Cichego zabójcę, o twarzy dziecka. Gracza, który w decydującym momencie powali rozgrywającego rywali na murawę. Bills zapłacili mu dużo, być może za dużo, ale kibice, jak i szefostwo, nie chcą trzymać wolnej gotówki w sejfie, a przy tym chcą wykorzystać szansę na mistrzostwo tu i teraz.

Kolejnym bardzo ważnym ruchem jest powrót Jordana Phillipsa. Buffalo płakało po jego odejściu, ale kolejny raz sprawdza się powiedzenie, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. W rozgrywkach 2019, w barwach Bills, zaliczył 9.5 sacka! Po przenosinach do Arizony Cardinals zmagał się z urazami i nie był w stanie powtórzyć wyczynu z pamiętnego sezonu. W Bills mają jednak nadzieję, że w domu powróci na właściwe tory i – wraz z Millerem – będzie siać postrach na boiskach NFL.

Do ochrony Allena został sprowadzony za to liniowy Rodger Saffold. Doświadczony zawodnik, który jest w lidze od 12 lat. Przywdziewał przez dziewięć sezonów trykoty St.Louis/Los Angeles Rams oraz – przez ostatnie trzy – Tennessee Titans. Saffold jest niebywale doświadczonym zawodnikiem i pomimo prawie 34 lat na karku, pokazuje na murawie, że jest w bardzo dobrej dyspozycji. W zeszłym sezonie został wybrany, po raz pierwszy w karierze, do Pro Bowl.

Zwolniony został weteran Cole Beasley. Zawodnik, który zyskał dużą sympatię w szeregach Bills Mafii. Doświadczony skrzydłowy był ważną opcją dla rozgrywającego i często brał ciężar gry na swoje barki, w pojedynkę przechylając szale zwycięstwa na stronę Bills. Cole rozegrał w barwach Buffalo Bills 51 spotkań (zdobył 2706 jardów i 11 przyłożeń). W jego miejsce został sprowadzony Jamison Crowder. Mógłbym rzec – wymiana jeden do jednego. Nowy gracz, co ważne, jest nieco młodszy (cztery lata różnicy). Patrząc też na statystyki, Bills zrobili upgrade, a w dodatku zaoszczędzili nieco dolarów w sakiewce.

Crowder w jednym z wywiadów opisywał jak jest podekscytowany, że może dołączyć do tego zespołu. To w sumie klasyczna wypowiedź nowego zawodnika, ale nie da się ukryć, że widząc ostatnie spotkania Bills, może czuć się nakręcony perspektywą gry w tym ataku.

Ponadto nowe kontrakty przedłużyło kilku innych, też kluczowych, graczy. Między innymi duet center Mitch Morse i skrzydłowy Diggs, który przyznał, że chce zakończyć karierę w barwach Bills. Na temat tego drugiego ostatnimi czasy mówiono wiele, szczególnie ze względu na Davante Adamsa, który rozbił bank przechodząc z Green Bay Packers do Las Vegas Raiders, a tam podpisując nową umowę. Spekulowano, że skrzydłowy Bills może obrać podobną drogę, inkasując w ten sposób znacznie większe pieniądze. Ponadto brat Stefona, Trevon bardzo chciałby zagrać wraz z bratem w jednej drużynie, ale po tym przedłużeniu wydaje się, że opcja jest tylko jedna, Bills mogą zaprosić  braciszka do Buffalo.

Bez wątpienia w Bills wiedzą co robią. I to mimo tego, że wiele osób sceptycznie patrzy na tak duże pieniądze wydane na Millera. Allen – tuż po podpisaniu umowy –  też był opisywany podobnie jako przepłacony. Ale obecne realia NFL udowodniło, że warto im zaufać, po latach suszy nadeszły lepsze czasy dla Bills Mafii.

Najważniejsze ruchy kadrowe Bills:

Przyszli:

– EDGE Von Miller, kontrakt na 6 lat wart 120 milionów dolarów, z czego 51.5 miliona gwarantowane i 45 milionów premia za podpis,

-TE OJ Howard, roczna umowa warta 3.5 miliona dolarów, z wszystkimi bonusami może wzrosnąć do 5 milionów,

-DT Jordan Phillips podpisał roczny kontrakt wart łącznie 5 milionów dolarów,

-DT DaQuan Jones, umowa na 2 lata warta  14 milionów dolarów z wszystkimi bonusami,

-DT Tim Settle, umowa na dwa lata, z wszystkimi bonusami 9 milionów dolarów,

-OL Rodger Saffold, roczny kontrakt wart łącznie 6.250.000 dolarów,

-DE Shaq Lawson, dziewiętnasty pick draftu 2016 po trzech latach powraca do Buffalo. Gracz podpisał kontrakt na jeden sezon wart nieco ponad milion dolarów,

-LB Marquel Lee podpisał roczny kontrakt wart 1.187.500 dolarów,

-QB Case Keenum w Buffalo, w zamian do Cleveland Browns idzie 7 runda tegorocznego draftu, rozgrywający podpisał roczny kontrakt wart 3.5 miliona dolarów,

-OL Greg Mancz na rocznym kontrakcie wart 1.272.500 dolarów,

-QB Matt “Bitcoin” Barkley ponownie w Buffalo! Rozgrywający podpisał roczny, minimalny kontrakt dla weterana wart 1.120.000 dolarów,

-RB Duke Johnson na rocznej umowie wartej 1.272.500 dolarów,

-WR Jamison Crowder podpisał roczną umowę wartą 4 miliony dolarów,

-OT Bobby Hart, roczny kontrakt,

Nowe kontrakty:

-C Mitch Morse, gracz przedłużył obecny kontrakt o dwa kolejne lata. Przedłużenie jest warte 19.5 miliona dolarów, z czego 12 milionów jest gwarantowane,

-WR Isaiah McKenzie, kontrakt na dwa lata wart 4.4 miliona dolarów,

-WR Jake Kumerow, roczna umowa warta 1.035 miliona dolarów,

-P Matt Haack, punter podpisał nowy, roczny kontrakt wart 1.135 miliona dolarów. Zawodnik zgodził się na obniżkę, aby pozostać w drużynie na kolejny sezon. Wcześniejszy kontakt gwarantował 1.825 miliona dolarów za sezon. Na mocy nowej umowy punter po sezonie 2022 stanie się wolnym agentem.

-S Micah Hyde, kontrakt Hyde’a został zrestrukturyzowany. Z 5.68 miliona dolarów na 4.544 miliona dolarów w postaci premii za podpis,

-RB and special teamer Taiwan Jones,

-OL Ike Boettger, kontrakt na rok wart nieco ponad milion dolarów,

-OL Ryan Bates, czteroletni kontrakt wart 17 milionów dolarów,

-WR Stefon Diggs, czteroletnie przedłużenie o wartości 104 milionów dolarów, z czego 70 milionów dolarów gwarantowane,

Odeszli (zwolnieni lub wolni agenci, którzy nie zostali ponownie podpisani):

-LB A.J. Klein,

-OL Jon Feliciano,

-OT Daryl Williams,

-DT Harrison Phillips,

-CB Levi Wallace,

-WR Cole Beasley,

-DT Star Lotulelei,

-DE Efe Obada,

-RB Matt Breida,

-DT Vernon Butler,

-RB Christian Wade,

Na zakończenie przemyśleń, koniecznie należy wspomnieć o jeszcze jednym, bardzo ważnym wydarzeniu offseason. Buffalo Bills będą mieć nowy obiekt, który ma zostać otwarty w 2026 roku!

Obiekt ma powstać w tym samym rejonie co obecny stadion (Orchard Park), a nie – jak spekulowano – w centrum miasta. Ponadto, w większości zostanie opłacony z pieniędzy podatników (stan Nowy Jork 600 milionów dolarów, hrabstwo  Erie 250 milionów dolarów, właściciele Buffalo Bills +350 milionów dolarów, liga NFL 200 milionów dolarów).

Kilka informacji na temat nowego obiektu:

-pomieści 60-62 tysiące kibiców,

-80% miejsc zostanie przykryte dachem,

-nawierzchnia boiska będzie trawiasta,

-będzie niemal dwukrotnie większy (powierzchnią) od obecnego stadionu,

-zostanie wybudowany w rejonie Orchard Park, zgodnie z sugestiami fanów, co też jest oszczędniejszą i szybszą w realizacji opcją.

PS.

Z tego miejsca zapraszam serdecznie na fanpage, który równolegle prowadzę na facebooku Buffalo Bills Polska. Tworzę go z pasji i miłości do Bills. Jeśli los tej drużyny nie jest Wam obcy – lub po prostu chcielibyście wiedzieć o niej więcej – zapraszam.

Go Bills!

 

Oczywiście przypominamy, że też swoją dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia.

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

Autor: Jakub Ciurkot

25 lat minęło jak jeden dzień!

Leave a Reply

%d