Skip to content

NCAA raport #32 – zapowiedź półfinału Alabama Crimson Tide – Cincinnati Bearcats

Już tylko trzy spotkania pozostały do końca sezonu NCAA. W pierwszym półfinale spotkają się Alabama Crimson Tide z Cincinnati Bearcats. Tekst przygotował Grzegorz Kowalski.

(#1) Alabama Crimson Tide – (#4) Cincinnati Bearcats
piątek 31.12; godz. 21:30
CFP Semifinal at the Goodyear Cotton Bowl Classic
Dla Alabamy to kolejny występ w CFP, konkretnie już po raz ósmy, w dziewięcioletniej historii College Football Playofs. Wygrywali te zawody 3 razy – po sezonach 2015, 2017, 2020. To mistrzowie konferencji SEC, po pokonaniu Georgii Bulldogs (ekipy #1 w kraju przez długi czas).

Główne ich bronie ofensywne to:
=> rozgrywający Bryce Young – zwycięzca nagrody Heismana za ostatni sezon, rzucił w tym sezonie na 4300+ jardów, rzucał na średniej 68%, miał 43 podania na przyłożenie i tylko 4 rzucone INT (!!!), był tez sackowany 33 razy,

=> w running game główną bronią był Brian Robinson Jr., który pobiegł na 1000 jardów i 14 TD (średnia prawie 5 jardów/próbę), a trzeba pamiętać ze konferencja SEC produkuje zawodników do NFL w ilości znaczącej, więc te linie defensywne/front-7 często były naładowane talentem.

Trzeba wspomnieć, ze B. Young (dual-thread QB) nie biegał cały sezon, dopiero od pewnego momentu koordynator ofensywny Bill O’Brien [znany z NFL z ekip Texans czy Patriots] postanowił dać więcej sytuacji do biegania rozgrywającemu Crimson Tide. Normalnie przez pewien czas był to typowy pocket passer.

Piłki od Younga łapał głównie duet zawodników.
=> Jameson Williams miał 68 złapań piłki na 1445 (średnio na 21.3 jarda), a John Metchie III miał 1142 złapanych jardów w 96 catchach.
Złapali oni łącznie 23 przyłożenia. Obecnie Metchie jest jednak kontuzjowany i Bama będzie musiała sobie radzić bez niego.

Younga, przed presją ze strony defensywy Cincinnati, będzie pilnował Evan Neal – ofensive tackle przymierzany na TOP-15 nadchodzącego Draftu. Poza Nealem, w sezonie można było usłyszeć wiele narzekań na grę linii ofensywnej Alabamy, ale w ostatnim spotkaniu z Georgią Bulldogs, stanęli na wysokości zadania.

W defensywie trzeba zwrócić uwagę na dwójkę LB – Henry’ego To’o To’o i Willa Andersona Jr.
Will był 5. w głosowaniu na Heisman Trohpy. Był to drugi defensywny zawodników w TOP 5 [po nr 2. Aidanie Hutchinsonie z Michigan]. W tym sezonie zanotował 15.5 sacka, w tym znaczną większość w drugiej połowie sezonu. Jest to drugoroczniak, więc ma przed sobą jeszcze sezon gry i będzie pewne wysoko notowany przed Draftem w 2023 roku.

Cinncinati udało się coś – wydawało by się – nieosiągalnego tj. awans dla ekipy z Group-of-5 do Play-Offs. Wygrali wszystkie spotkania sezonu regularnego + mistrzostwo konferencji American. W finale konferencji American pokonali Houston Cougars. W sezonie pokonali na wyjeździe wysoko rozstawioną ekipę Notre Dame.
Przy tej okazji polecamy tekst 
Zrobili to z pomocą solidnego QB w postaci Desmonda Riddera oraz trenera Luke’a Fickella, który od przenosin z Ohio State (był tam głównie trenerem pozycyjnym) zrobił z ekipą Bercats kawał świetnej roboty. I w nagrodę za wspaniałe wyniki, w tym dostają Alabamę Crimson Tide i rywalizację z legendą – head coachem Nickiem Sabanem.

Ridder rzucił 3190 jardów, 30 podań na przyłożenie oraz zanotował 8 przechwytów. Przy okazji wybiegał 371 jardów i 6 TD.
W grze biegowej znacząco wspomagał go running back Jerome Ford, który miał dołem 1242 jardów w 200 próbach, co dało 6.2 jardów/bieg i 19 run TD.  Górą, piłki łapało wielu zawodników, ale głównie Alec Pierce, który zapisał w statystykach 867 jardów i 8 przyłożeń.

W defensywie, ekipa ze stanu Ohio, ma również kim się chwalić. Ofensywa Alabamy będzie musiała uważać na duet cornerbacków – Sauce’a Gardnera oraz Coby’ego Bryanta. To duet też nagradzany za swoje dokonania na boisku.

Podsumowując, cztery tygodnie przygotowań do meczu dla Alabamy i Nicka Sabana to dużo. Osobiście nie widzę jednak tutaj możliwości jakiejkolwiek niespodzianki. Wyjdzie różnica w przygotowaniu, doświadczeniu oraz tego jak w tego typu spotkaniach radzi sobie Saban.

Tekst: Grzegorz Kowalski

*

Mamy też swoją, dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia. 

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

Leave a Reply

%d bloggers like this: