Skip to content

Polak z szansą na NFL – co u Antka Podgórskiego?

W grudniu pisaliśmy o tym, że jeden z polskich futbolistów, Antoni Podgórski, trafił do stworzonego przez NFL programu International Player Pathway, który ma pomóc zawodnikom spoza Stanów Zjednoczonych w dotarciu do najlepszej ligi świata. Sprawdziliśmy u samego źródła, co przez ten czas działo się w programie i jakie są następne kroki dla będącego blisko NFL skrzydłowego. Zapraszamy!

/Zdjęcie na czołówce pochodzi z instagrama Antoniego Podgórskiego (pierwszy z lewej w dolnym rzędzie, ujęcie wykonane w IMG Academy na Florydzie/

Niedługo po rozmowie, którą publikowaliśmy na naszej stronie, Antek trafił do ośrodka IMG Academy na Florydzie, nazwanego “sportowym rajem” przez samego zainteresowanego. 600 akrów (ok. 240 hektarów) boisk, hal i wszelakich udogodnień dla wielu dyscyplin sportowych. Ukształtowało się tam niezliczone grono futbolistów, koszykarzy, tenisistów i wielu innych sportowców, a inni przyjeżdżają tam w przerwach między sezonami, by utrzymać formę. Przykład? Z Antkiem i jego ośmioma kolegami z programu trenowali między innymi Kareem Hunt czy Mecole Hardman. Znajome nazwiska? To dorzućmy jeszcze między innymi Justina Jeffersona i całą masę zawodników przygotowujących się do kwietniowego draftu (przynajmniej w styczniu i lutym, potem z wiadomych względów kampus mógł się nieco wyludnić).

Brzmi dobrze? Trzeba przyznać, że NFL przygotowało znakomite warunki dla zawodników ze swojego programu. Trudno sobie wyobrazić, by w domach, czyli Europie, Azji czy Ameryce Południowej, którykolwiek z nich mógł trenować futbol na takim poziomie. Jednak same warunki nie wystarczą, żeby trafić do NFL. Trzeba w to włożyć jeszcze sporo pracy, między innymi przestrzegać planu dnia wyznaczonego przez trenerów. W nim w ciągu dnia zawierały się oczywiście treningi na boisku, całościowe i indywidualne, ale też siłownia, spotkania pozycyjne z trenerami, treningi medialne i mentalne czy wizyty u fizjoterapeutów. I tak przez sześć dni w tygodniu przez około 2 miesiące.

A co się dzieje w tej chwili? Camp się zakończył, a były skrzydłowy Warsaw Mets i Rhinos Wyszków jest już w Polsce. Na zakończenie pobytu grupa kandydatów do gry w NFL miała swój “pro day”, na wzór tych uniwersyteckich. Taśmy z tego wydarzenia trafią w ręce wszystkich drużyn NFL i cała dziewiątka kandydatów będzie oczekiwać na draft, w trakcie którego któryś z nich może zostać wybrany (na wzór Jordana Mailaty w 2018 roku). Prawdopodobieństwo wyboru jest jednak bardzo niewielkie, więc cała grupa czeka na to, co po drafcie. Wtedy czterech z nich zostanie wybranych i przyporządkowanych do drużyn z jednej z dywizji NFL. Która to będzie dywizja? Nie wiemy, ale w poprzednich latach były to AFC East, AFC North i NFC South, więc te trzy możemy raczej wykluczyć. A potem? Potem obóz letni z drużyną NFL, coś co do niedawna wydawało się dla nich niemożliwe.

Antoni Podgórski swoje już zrobił, pokazał się skautom z NFL. Teraz tylko trzymajmy kciuki, żeby mógł pokazać się trenerom, na letnich obozach.

Autor: Jakub Kazula

Leave a Reply

%d bloggers like this: