Skip to content

Stuttgart Surge, historia nieoczywista

Kim są rywale Panthers Wrocław? Jak powstali?  Skąd zainteresowanie udziałami klubu przez zawodnika NFL? Historię Stuttgart Surge przybliżył Paweł Sałata. Zapraszamy! 

STUTTGART SURGE

Rok założenia: 2021

Historia

Zespół ze Stuttgartu powstał (jak wiele innych franczyz) tuż przed startem rozgrywek w 2021 roku. Ale założyciele wyraźnie jednak nawiązują do długiej historii, kiedy futbol amerykański pukał do bram Starego Kontynentu. Włodarze powstającego przed rokiem klubu poszukiwali dla niego nazwy. Rozważano możliwość jej przejęcia od miejscowej drużyny futbolu amerykańskiego – Stuttgart Scorpions. Złożono nawet oficjalną propozycję, a do zespołu Surge ściągnięto ówczesnego branch menagera Scorpions – Timo Franke. W nowym klubie dostał posadę general menagera i wydawało się że współpraca z drużyna Scorpions pójdzie gładko. Zaskakująco dla samego Franke, ⅔ większości udziałowców Scorpions odrzuciło jednak tę propozycję i Surge musiało szukać nowej tożsamości. Włodarze nie chcieli zbyt banalnej “zwierzęcej” nazwy (pomimo, że rozważali np. Stallions), a chcąc nawiązać do tradycji futbolu poszukiwali również wśród nazw, które w historii już się przewijały. Wiele z nich jednak w dalszym ciągu funkcjonowały. Wtedy zwrócono uwagę, na zespół występujący w lidze WLAF (World League of American Football) – Sacramento Surge i to od tego zespołu zaczerpnięto nową – nieco oryginalną – nazwę. Określenie “surge” oznacza falę, przypływ, lub energię. Sama liga WLAF była próbą rozpromowania przez amerykanów ich rodzimego futbolu na całym świecie. Liga istniała przez dwa sezony, by następnie przeobrazić się w rozgrywki pod nazwą NFL Europe. We WLAF występowały zarówno ekipy ze Stanów Zjednoczonych, jak i z Europy. W tym również znane fanom ELF franczyzy, takie jak Frankfurt Galaxy, czy Barcelona Dragons. Sacramento Surge występowali w WLAF przez dwa lata jej istnienia i zdobyli w tym czasie nawet mistrzostwo (1992). Co ciekawe, w ich szeregach, podczas sezonu mistrzowskiego, grała postać, którą amerykanie świetnie pamiętają i powszechnie rozpoznają. Nie jednak jako futbolistę, a ze względu na jego późniejszą bogatą karierą… profesjonalnego wrestlera. Mowa tutaj o Billu Goldbergu – wielokrotnym mistrzu federacji WWE oraz WCW. 

 

Wracając jednak do ELF, Stuttgart Surge na barwy swojego zespołu wybrali jaskrawą barwę zółci/zieleni oraz granat. Swoje mecze rozgrywają na Gazi Stadium auf der Waldau w Stuttgarcie, który jest najstarszym aktualnie wciąż używanym stadionem w całych NIemczech. Trybuny mogą pomieścić 11,400 kibiców i jest drugim największym stadionem w mieście, a swoje mecze – poza Surge – rozgrywają tutaj także wspomniani już wcześniej Scorpions, a także drużyny piłkarskie Stuttgart Kickers oraz rezerwy VFB Stuttgart.

Sezon 2021

Surge z pewnością chcieliby nawiązać sukcesami do drużyny, której dziedzictwo przejęli wraz ze swoją nazwą. Jak jednak im to wychodzi? Przyjrzyjmy się pierwszemu sezonowi w ich wykonaniu.

Na inaugurację ligi ELF, Surge udali się w delegację do Barcelony, gdzie ulegli miejscowym Dragons 17:21. Kolejny tydzień przyniósł jeszcze trudniejsze zadania i m.in. spotkanie z franczyzą znaną ich poprzednikom z ligi WLAF. Tym razem podejmowali Frankfurt Galaxy. Późniejsi mistrzowie dali miejscowym solidną lekcję futbolu i wywieźli zwycięstwo 42:20. Równie źle potoczyło się spotkanie w trzeciej kolejce. Na wyjeździe, w Berlinie, musieli uznać wyższość Thunder. Wynik końcowy 40:19. Rekord 0-3 po pierwszych trzech tygodniach, nie załamał jednak Surge i w czwartej kolejce udało im się odnieść upragnione zwycięstwo. W dodatku przed własną publicznością. W pokonanym polu pozostali Leipzig Kings. 27:24! Niestety, okazało się ostatecznie, że był to maksimum możliwości Stuttgartu w kampanii 2021. Od tego momentu nie udało im się już wygrać. Kolejno przegrywali z Cologne Centurions (23:39), Frankfurt Galaxy (57:3), Leipzig Kings (49:23), Barcelona Dragons (12:30), Centurions (19:9) oraz Thunder (0:38). Sezon zakończyli zatem z rekordem 1-11, na ostatnim miejscu dywizji południowej i oczywiście nie awansowali do dalszych rozgrywek. 

Przypływy i odpływy

Przed sezonem 2022 w Stuttgarcie nastąpił szereg zmian. Zarówno w składzie jak i w strukturach zarządzania klubem. Z posadą general menagera rozstał się Timo Franke. Pozostał on jednak w klubie i przyjął posadę szefa działu sprzedaży i sponsoringu. Schedę general menagera przejął Suni Musa. 43-letni pochodzący z Ludwigsburga, lecz posiadający korzenie palestyńskie, nowy zarządca zespołu ma swoim CV bardzo różnorodne doświadczenie. Od strony sportowej był trenerem młodzieży, a także dyrektorem sportowym w Sportfreunde Stuttgart. Natomiast swoje umiejętności zarządcze szlifował będąc w przeszłości menagerem kilku barów i klubów w Stuttgarcie, a także prowadząc własną agencję eventową.

Nie jest on jednak jedynym nowym nazwiskiem, które będzie w najbliższym czasie decydowało o działalności Surge. Po zakończeniu sezonu NFL bowiem dowiedzieliśmy się, że udziały w klubie ze Stuttgartu planuje kupić pochodzący z tego miasta obecnie zawodnik Las Vegas Raiders (a wcześniej New England Patriots) – fullback Jakob Johnson! Po niezwykle dla niego udanym sezonie w ekipie z Bostonu, postanowił powrócić do rodzinnego miasta i wspomóc zespół ze swojej małej ojczyzny. “Jakob uosabia wartości naszej marki i jest świetnym wzorem do naśladowania dla wielu młodych graczy” – tak sprawę komentował GM Suni Musa. Sam zawodnik natomiast mówił: “Naprawdę doceniam to, że futbol w Niemczech i Europie jest coraz bardziej widoczny. To świetna wiadomość dla nowych pokoleń. Otwiera przed nimi o wiele więcej możliwości”. I dodawał: “Pamiętam czasy, kiedy z futbolu w Niemczech nic nie wychodziło. Pamiętam Sebastiana Vollmera, który miał jedną z najlepszych karier futbolowych jakie pamiętam, a maksymalne na co mógł tutaj liczyć, to być może występ w studiu telewizyjnym przy okazji Super Bowl”.

 

Poza zarządem w Stuttgarcie, tej wiosny doszło również do zmian w samym składzie drużyny. Jedną z ciekawszych, z perspektywy polskiego kibica, było zapewne rozstanie z LB Zacharym Blairem, który przed kampanią 2022 podpisał kontrakt z Istanbul Rams. Blair jeszcze wiosną 2021 roku występował w lidze PFL, w stołecznym zespole Warsaw Mets. A wcześniej również w Lowlanders Białystok. Ze Stuttgart Surge umowę podpisał w trakcie trwania sezonu 2021 i zdecydowanie zaznaczył swoją obecność na boiskach ELF. Zaliczył 17 tackli, 2,5 sacka, 4 zablokowane podania, 1 spowodowany fumble i aż 5(!) zablokowanych kopnięć na field goal. To wszystko w zaledwie 7 meczach, więc bardzo szybko zwrócił na siebie uwagę innych zespołów. Najszybsi byli Rams i w tym sezonie to tam będziemy oglądać jego popisy.

Surge natomiast wzmocnili się w obronie byłą gwiazdą ligi GFL – Amerykaninem CB Malcolmem Washingtonem. Zawodnik zza oceanu jest trzecim importowanym zawodnikiem w składzie ekipy ze Stuttgartu i pokładane są w nim spore nadzieje na wzmocnienie defensywy Surge. Nie bez przyczyny. Dotychczasowe wyniki 27-letniego obrońcy pochodzącego z Houston w Teksasie, to 10 sacków i 20 obronionych piłek grając dla Aligau Comets w GFL w sezonie 2019, do których dodał 32 tackle. W całym sezonie grał jako cornerback, kick returner oraz receiver. Zdobył również 3 przyłożenia (2 po przechwytach i TD po returnie) oraz skompletował w sumie 989 jardów. Jest wychowankiem uniwersytetu Northern Iowa, a wcześniej bronił również barw Fresno State University. Po ukończeniu uniwersytetu, został zaproszony na camp przedsezonowy przez Arizona Cardinals, jednak nie zakończyło się to podpisaniem kontraktu. Przed sezonem 2019 udało mu się dostać kontrakt w grających w lidze CFl Edmonton Elks, jednak z powodu pandemii koronawirusa sezon 2019 został odwołany i Washington postanowił wyjechać za granicę. W tym sezonie będzie starał się pomóc Stuttgart Surge w postawieniu kolejnego kroku w rozwoju. Jak mu się to powiedzie? To już dzisiaj będa mieli okazje sprawdzić zawodnicy Panthers Wrocław. Start meczu w Stuttgarcie o 15:00, transmisja w Polsat Sport Extra.

Zapowiedź spotkania Panthers -> klik

Tekst: Paweł Sałata

*

Na koniec przypominamy, że mamy swoją, dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia.

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

Leave a Reply

%d bloggers like this: