Skip to content

Futbol amerykański z NFLPolska – część pierwsza czyli defensywa i formacje specjalne

Strona 12345

Defensywa

Zacznijmy od jednej z bardziej popularnych formacji, mianowicie 3-4 Defense.

3-4

Pierwszym trenerem, który wprowadził to ustawienie do NFL był Chuck Fairbanks, HC Patriots i miało to miejsce w 1973 roku.

Jak widać mamy tu trzech defensywnych liniowych (RE, NT i LE), czterech LBs(2xILB, 2xOLB), dwóch cornerbacków i dwóch safeties. Tego typu formacja jest najczęściej używana przeciwko biegowi i w akcjach typu pass rush. Pewnie zastanawiacie się co oznacza oznaczenie NT? Otóż NT to ,, Nose Tackle”. Jest to DT którego głównym zadaniem jest absorbowanie jak największej liczby blokujących ofensywy rywali. Dzięki temu inni zawodnicy mogą grać 1na1 z ofensywnymi liniowymi, a dodatkowi ,,rushers” mogą nawet przebiec bez krycia i z łatwością upolować QB przeciwników. Nose Tackle spotyka się w formacjach 3-4, 5-2 i 4-3 i – jeśli chodzi o siłę i warunki fizyczne – jest to najbardziej wymagająca pozycja w futbolu. NT w ustawieniu 3-4, jest z reguły odpowiedzialny za obydwie A-gaps i ustawia się naprzeciwko Centra ( 0-technique).

Pozostali DEnds pozycjonują się najczęściej naprzeciwko OTackles (4i, 4, 5-Technique).

***

Korzystając z okazji chcieliśmy rozwiać także część wątpliwości, które wynikły po artykule, dotyczącym pozycji w futbolu amerykańskim.

Tekst na życzenie: pierwszy raz z futbolem amerykańskim – pozycje

OLB (Outside linebacker, którego można jeszcze podzielić na Right OLB i Left OLB) oraz ILB/MLB (Inside/Middle linebacker) to ,,wyszczególnione” pozycje w obrębie wspomagających(LBs). Podział ten jest związany z rolą jaką pełnią poszczególni zawodnicy. Dla przykładu: Bobby Wagner, LB, świetny tackler, kapitalny ,,dyrygent” defensywy Seahawks, gra na pozycji MLB/ILB. Jego rola to ustawianie defensywy, reagowanie na zmiany formacji drużyny przeciwnej, czytanie akcji biegowych rywali, pomoc w kryciu przeciwko podaniu, a dopiero bardzo okazjonalnie pass rush. Z kolei T.J. Watt z Pittsburgh Steelers gra na pozycji OLB i jest kapitalnym pass rusherem.

Kolejne wątpliwości wynikły z nieprzedstawienia pozycji EDGE (Edge Rusher). Stało się tak, ponieważ nie uznałem EDGE jako osobnej pozycji w futbolu. Edge rusher to OLB w formacji 3-4 i  Defensive End (RE i/lub LE) w formacji 4-3. Są to więc gracze ustawieni na skraju linii ofensywnej rywali oraz w bliskim sąsiedztwie linii wznowienia (line of scrimmage, LOS). Jedynymi zadaniami tego typu zawodników jest pass rush i obrona przeciwko biegowi, bardzo rzadko są używani przy kryciu strefowym.

***

W przypadku 3-4 D mamy również kilka ,,rodzajów” linebackers. W obrębie ILBs są to Mike (od strony strong side) i Will (od Weak side). Will to z reguły bardziej atletyczny zawodnik, który potrafi grać blitz, skutecznie bronić przeciwko biegowi czy kryć strefowo. Mike jest ,,większym” z ILBs, który w akcjach biegowych okupuje blokujących i robi miejsce dla Will LB.

Jeśli chodzi o OLBs, to również mamy tu pewien podział. Jeden ze wspomagających to Joker (inaczej Jack, Buck lub Elephant), który jest głównym pass rusherem. Drugi, ,,Sam” nie ma specyficznej desygnacji i powinien odnajdywać się zarówno w pass rush, grze przeciwko biegowi, jak i w kryciu.

Poniżej przedstawiamy trzy warianty tzw. defensive front w formacji 3-4: 3-4 Eagle, 3-4 Under i 3-4 Okie.

3-4 Okie

3-4 Okie

Klasyczne ustawienie, w którym DEs i NT przeciwko biegowi stosują tzw 2-gap technique, czyli ,,obstawiają” dwie sąsiednie gaps. Jack i Mike LBs ,,wypełniają” A i B gap przeciwko tzw ,,base runs”, czyli akcjom biegowym środkiem, natomiast ustawieni w tym wypadku po zewnętrznej Sam i Will grają contain i przeciwko outside runs.

3-4 Eagle

3-4 Eagle

W tym wariancie DEs grają 4 i technique, czyli na wewnętrzne ramię odpowiednio RT, oraz LT i okupują B gap (1 gap technique), natomiast Nose Tackle gra na obydwie A gaps. Z racji na ustawienie DEs, w tym schemacie to Sam Linebacker gra 2-gap technique, wypełniając C-gap i broniąc przeciwko stretch runs. Jack i Mike okupują A gap lub przesuwają się zgodnie z kierunkiem akcji.

3-4 Under

3-4 Under

W tym wariancie Nose Tackle gra na zewnętrzne ramie centra (1 technique), a LE (5/6 technique) i Sam LB grają przeciwko outside runs na strong side. To w połączeniu z Mike LB wypełniającym B gap powoduje, że właściwie każda przestrzeń na strong side jest pokryta. Jeśli RE gra 3 technique (B gap), Jack LB kryje A gap. Jeśli RE gra 2 technique (2 gap), Jack przesuwa się zgodnie z kierunkiem biegu.

Przykładowe wersje ustawienia 3-4:

 

Jak widać, różnice wynikają z ustawienia defensywnych liniowych i LBs względem siebie i np. w wariancie pierwszym, ILBs zajmują pozycje pomiędzy nose tackle, a RE i LE, czyli ustawieni są dość blisko siebie. Natomiast w wariancie drugim są ustawieni szerzej, pomiędzy RE/LE, a OLBs.

Kolejne różnice wynikają ze specyficznego krycia, strefowego (Zone) lub 1 na 1 (Man to Man) i odnoszą się do każdej formacji defensywnej. I tak, w zagrywkach tupu Man, CBs zajmują zwykle miejsce naprzeciwko skrzydłowych rywali, natomiast w kryciu typu Zone – z reguły – jest trochę więcej przestrzeni pomiędzy obrońcami, a WRs. Kolejny drobny niuans dotyczy wysokości ustawienia CBs. W zagrywkach typu Cover 2, pozycjonują się bliżej LOS, niż ma to miejsce w zagrywkach typu Cover 4, gdzie ustawiają się nieco wyżej. Wiąże się to z tym, że przy Cover 4 zewnętrzni corners maja za zadanie grać bardzo wysoko i zabezpieczać głębokie strefy placu gry, stąd potrzebna jest trochę większa ,,startowa” odległość pomiędzy CB, a WR-em w tym rejonie boiska.

Schemat 3-4 jest używany m.in. przez aktualnych mistrzów NFL TB Buccaneers i ich DC Todda Bowlesa.

4-3 defense, 4-4, 5-2  tekst strona 3 (z 5) -> klik

Strona 12345

Leave a Reply

Discover more from NFLPolska

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading